Prawie połowa Polaków zapomina o płaceniu rachunków!

Nawet 40 proc. Polaków nie pamięta o konieczności terminowego płacenia rachunków! Są i tacy, którzy "nie płacą, bo nie lubią".

Badanie przeprowadzone na zlecenie serwisu płatności automatycznych bm.pl pokazuje, że aż 40 proc. Polaków nie pamięta o terminowym płaceniu rachunków. Co trzecia osoba, która zapomniała zapłacić rachunek na czas uważa, że ma ważniejsze sprawy na głowie, zaś co czwartej zabrakło pieniędzy. O rachunkach częściej zapominają mężczyźni i mieszkańcy dużych miast.

Choć większość Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że płacenie rachunków na czas to kwestia elementarnej uczciwości (87 proc.), w praktyce wielu z nas nie udaje się terminowo regulować tych należności. Czterem na dziesięciu respondentów (40 proc.) biorących udział w badaniu zdarzyło się zapomnieć o zapłaceniu rachunku na czas. Powodem tego bywa brak pieniędzy, na co wskazuje blisko jedna trzecia ankietowanych (28 proc.). Najczęściej jednak zapominanie o rachunkach to efekt nawału innych, ważnych spraw na głowie - co deklaruje 36 proc. respondentów. O płatnościach zapominamy również z powodu zgubienia rachunku lub zapomnienia loginu do e-BOKA'a (po 6 proc. wskazań). Co ciekawe, wielu z nas przyznaje się do zapominania i spóźniania z płatnościami ze względu na niechęć do tej nieprzyjemnej czynności, jaką jest płacenie rachunków. 15 proc. Polaków deklaruje, że zwyczajnie nie lubi płacić rachunków, a co dziesiąty (9 proc.) przyznaje, że odkłada je na później, gdyż "płacenie jest nieprzyjemne".

Reklama

- Częściej o rachunkach zapominają mieszkańcy dużych miast (44 proc.), bardziej skrupulatni są zaś mieszkańcy miast małych i średnich (37 proc.). - komentuje Anna Maraś, ekspertka z serwisu płatności automatycznych bm.pl - Różnice te nie dziwią - w dużych miastach żyje się szybciej, co powoduje że o wielu sprawach zapominamy. Istotna jest też demografia. Duże miasta przyciągają młodych ludzi, którzy tam zakładają rodziny - takie gospodarstwa mają zwykle więcej rachunków do spamiętania i opłacenia.

Minimalne różnice w kwestii "rachunkowej pamięci" występują natomiast między płciami - choć panowie częściej zapominają o rachunkach (41 proc.), to panie wcale nie wyglądają pod tym względem lepiej (39 proc.).Odpowiedź na pytanie, kto powinien zajmować się domowymi rachunkami, jest więc szczególnie trudna do sformułowania.

Kraków i Poznań nie dbają o rachunki?

Serwis płatności automatycznych bm.pl sprawdził również, w której części Polski najczęściej pojawiają się kłopoty z terminowym regulowaniem należności za rachunki. Wbrew stereotypom, mówiącym o skrupulatności, dbałości o finanse i liczeniu każdego grosza przez mieszkańców Poznania czy Krakowa, o rachunkach najrzadziej zapominają mieszkańcy województwa lubelskiego (66 proc.), podkarpackiego (65 proc.) łódzkiego (59 proc.) oraz świętokrzyskiego (59 proc.). Za to Wielkopolska, jak również Kraków i okolice, trafiły do drugiej części rankingu - najbardziej "zapominalskimi" regionami pod względem płatności za rachunki okazały się województwo lubuskie (59 proc.), małopolskie (51 proc.), pomorskie (48 proc.) oraz wielkopolskie (46 proc.).

Płacenia rachunków można uniknąć

Oczywiście, nie dosłownie - zawsze będziemy musieli uregulować należności za media, mieszkanie czy TV. Istnieją jednak sposoby, aby uniknąć obciążania pamięci kwestią opłacania faktur. Jak dowodzi badanie bm.pl, 58 proc. Polaków nie lubi myśleć o rachunkach (wśród pań odsetek ten sięga 61 proc.), zaś ponad jedna trzecia badanych (34 proc.) chciałaby, aby ktoś pomógł im pilnować terminów płatności i regulował rachunki za nich. - Warto ułatwiać sobie życie i ograniczać do minimum czynności, których nie lubimy. Przy zapamiętywaniu różnych istotnych spraw i porządkowaniu kalendarza, coraz częściej z pomocą przychodzi nam technologia. Możemy nie tylko zapisywać poszczególne terminy w elektronicznych kalendarzach lub przypomnieniach, ale również skorzystać z robota finansowego, który sam sprawdzi rachunki i ich wysokość, a następnie sfinalizuje przelewy - podsumowuje Anna Maraś, ekspertka z bm.pl.

Dowiedz się więcej na temat: płatności | rachunki | długi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »