Świadczenie 500 plus także dla cudzoziemców i uchodźców spoza Unii. Są jednak warunki

Prawo do świadczenia z programu 500 plus przysługuje cudzoziemcom spoza UE, jeśli w Polsce pracują i mieszkają z rodzinami; dotyczy to również osób, które uzyskały w naszym kraju status uchodźcy - przypomina wiceszef MRPiPS Bartosz Marczuk.

Wiceminister podkreślił, że intencją autorów ustawy było przyznanie prawa do świadczenia tym cudzoziemcom, którzy chcą się z Polską związać - tutaj pracować, mieszkać i wychowywać dzieci.

W ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która wprowadziła program "Rodzina 500 plus", zapisano, że świadczenie wychowawcze przysługuje kilku kategoriom cudzoziemców.

Po pierwsze są to osoby, do których stosuje się przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, czyli - jak przypomniał Marczuk - obywatele Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii. - Oni mogą otrzymywać 500 plus na takich zasadach, jak Polacy otrzymują świadczenia rodzinne za granicą. Czyli jeśli pracują w Polsce i tu przebywają. Miejscem pierwszeństwa otrzymywania świadczenia jest miejsce pracy - wyjaśnił.

Reklama

Pobierz darmowy: PIT 2015

Podkreślił, że są to takie same zasady, jakie obowiązują Polaków, gdy jadą do pracy za granicę. - Gdy np. tata pracuje w Wielkiej Brytanii, mama zostaje w Polsce i nie pracuje, to tata ma prawo ubiegać się o tzw. child benefit w Wielkiej Brytanii - powiedział Marczuk.

Kolejną grupą cudzoziemców uprawnioną do świadczenia z programu 500 plus są osoby spoza UE, jeżeli wynika to z wiążących Polskę dwustronnych umów międzynarodowych o zabezpieczeniu społecznym. - Z tym, że na razie, jeśli chodzi o te świadczenia rodzinne, jest to pusty zapis, nie mamy dwustronnych umów - zaznaczył wiceminister.

Prawo do świadczenia wychowawczego mają również osoby z zezwoleniami na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji oraz cudzoziemcy, którzy mają prawo do pobytu w Polsce z adnotacją "dostęp do rynku pracy" przynajmniej na pół roku. W obu tych przypadkach muszą mieszkać w Polsce wraz z rodzinami. - Uwzględnialiśmy w tej kwestii uwagi MSWiA, naszą intencją jest, żeby 500 plus było wypłacane osobom, które zdecydują się na stałe zostać, związać z Polską - podkreślił.

mp/Kurier PAP

PAP Kurier
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »