Tysiące ludzi mogło paść ofiarą oszustwa firmowanego nazwą Unico Invest!

Tysiące ludzi mogło zostać oszukanych przez fundusz, który działał podobnie jak piramida finansowa. Oszustwo firmowano nazwą Unico Invest. Oszuści tworzyli swego rodzaju grupę inwestycyjną.

Ludzie wpłacali od 200 do nawet 10 tysięcy dolarów - i tylko taką walutę przyjmowano. Pieniądze można było przekazywać albo na konto albo w gotówce poprzez tzw. lidera.

Prokuratura szacuje, że do owego funduszu mogło należeć nawet 13 tysięcy osób. Czeka również na ewentualne zgłoszenia tych, którzy mogli stracić pieniądze.

Oszustwo firmowano nazwą Unico Invest, ale już wiadomo, że w Polsce nigdy taka firma nie była zarejestrowana. Katowicka prokuratura już poprosiła o pomoc śledczych - m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Czechach i na Ukrainie.

Marcin Buczek

Reklama

- - - -

9 lipca RMF informował: Kolejne parabanki naciągnęły klientów

Cztery parabanki zostały oskarżone o nielegalną działalność. Prokuratorzy wnieśli do sądów akty oskarżeń wobec firm, które mogą okazać się powtórką z Amber Gold. Materiał w tych sprawach przygotowała Komisja Nadzoru Finansowego. Te parabanki przyjmowały od ludzi pieniądze oferując im ponadprzeciętne zyski.

Najbardziej znany z tych parabanków to Fundacja Castellum założona przez bezrobotnego Łukasza R. z Poznania. Obiecywała, że co miesiąc będzie pomnażać oszczędności klientów o 10 procent - co już powinno pachnieć oszustwem na kilometrów.

Kilkadziesiąt osób dało się jednak na to nabrać.

Podobnie było w przypadku pozostałych oskarżonych właśnie parabanków, w tym Orcan Software Investments, gdzie również kilkadziesiąt osób nabrało się na nadzwyczaj wysoki zysk i pieniądze raczej już straciło. Ogromne stopy zwrotu obiecywała także firma Abiko Finance.

Wszystkie parabanki od dawna widniały na liście ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego, klienci jednak do nich lgnęli, zapominając, że coś takiego jak gwarantowany zysk, a szczególnie taki powyższej 10 procent rocznie - po prostu nie istnieje.

Wszystkie te firmy zostały oskarżone na podstawie artykułu 171, ustęp 1 ustawy Prawo bankowe, czyli za gromadzenie środków pieniężnych bez zezwolenia KNF, czyli po prostu za prowadzone działalności bankowej bez zezwolenia, tak jak kiedyś Amber Gold.

Wszystkie namierzane nielegalne parabanki widnieją na Liście Ostrzeżeń Publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Jest tam w tej chwili 56 parabanków.

Sprawdź listę parabanków!

Więcej informacji ekonomicznych na RMF24.pl

RMF
Dowiedz się więcej na temat: oszustwo | ludzi | piramida finansowa | oszustwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »