Wakacje finansujemy z oszczędności

Polacy niechętnie zadłużają się, aby wyjechać na wakacje. Większość z nas finansuje letni wyjazd z oszczędności i bieżących dochodów.

Wakacyjny urlop 53 proc. zapytanych Polaków finansuje z oszczędności, 43 proc. z bieżących zarobków. Tylko 4 proc. musi się zapożyczyć, aby wyjechać na letni wypoczynek. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez serwis Prezentmarzeń.

Jak pokazują wyniki badania "Urlopowe zwyczaje Polaków", w którym wzięło udział 1053 respondentów, największą część wypoczynkowego budżetu przeznaczamy na zakwaterowanie - 47 proc. odpowiedzi oraz na rozrywki - 24 proc. odpowiedzi. Na kolejnej pozycji znajduje się jedzenie - 19 proc. wskazań oraz dojazd na urlop - 10 proc. odpowiedzi.

Reklama

Do 1000 zł na osobę - to kwota, jaką na letni urlop może przeznaczyć 27 proc. zapytanych Polaków. Na wydatek do 2000 zł na osobę na wypoczynek może sobie pozwolić 38 proc. respondentów badania.

Dla co trzeciego Polaka, biorącego udział w badaniu serwisu, budżet przeznaczony na urlop nie jest problemem pod warunkiem, że go pilnuje i ustala limit wydatków. Spośród 1053 respondentów 28 proc. przyznaje, że wydatki wakacyjne są kłopotliwe, gdy na urlopie lubi się "zaszaleć". Według 24 proc. Polaków nie jest to powód do zmartwień, gdyż ta grupa respondentów zawsze odkłada więcej pieniędzy na wakacyjne wydatki. Dla 17 proc. Polaków urlopowy budżet jest problemem, ponieważ obciążony jest stresem, że podczas wyjazdu wypoczynkowego nie starczy go na wszystko.

Mimo że w dalszym ciągu zauważalna jest różnica między wydatkami na rozrywkę i wypoczynek pomiędzy mieszkańcami Polski a Europy Zachodniej, Polacy przeznaczają coraz większe budżety na atrakcyjne spędzanie czasu wolnego i rekreację. Zwiększa się też świadomość zagrożeń wynikających z przepracowania i braku regeneracji organizmu, dlatego coraz więcej z nas chce aktywnie wypoczywać. Nasze preferencje odnośnie form i jakości wypoczynku zmieniają się. Zarabiamy coraz lepiej i chcemy atrakcyjnie spędzać czas wolny. Jak wynika z naszych obserwacji, podczas urlopu jesteśmy skłonni wydać więcej na oryginalne i ciekawe rozrywki - komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

Wypoczynek jest jednym z kluczowych elementów przyczyniających się do efektywnej pracy w ciągu roku, dlatego aż 76 proc. Polaków chce zapomnieć podczas urlopu o obowiązkach zawodowych. Niestety 16 proc. nie potrafi odciąć się od pracy i wciąż sprawdza służbowe maile oraz odbiera służbowe telefony. Spośród 1053 respondentów 8 proc. przyznaje, że zabiera ze sobą na wypoczynek laptopa i czasami pracuje zdalnie.

Na urlopie najważniejsza dla 45 proc. Polaków zapytanych przez serwis Prezentmarzeń jest możliwość odcięcia się od codziennych obowiązków oraz regeneracja fizyczna i psychiczna. Według 14 proc. istotne jest aktywne spędzanie czasu. Dla 6 proc. liczy się na urlopie czas spędzony wspólnie z rodziną, dla 5 proc. rozwijanie pasji i próbowanie nowych rozrywek.

Rosnąca zamożność społeczeństwa i moda na zdrowy tryb życia sprawia, że Polacy wydają coraz więcej pieniędzy na przyjemności i aktywny wypoczynek poza domem. Letni urlop wielu osobom kojarzy się z najprzyjemniejszym okresem w ciągu roku, co sprzyja wakacyjnym wydatkom.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: turystyka | wakacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »