Wkrótce niższe opłaty za transakcje przy użyciu kart kredytowych w UE

Zgodnie z uchwałą Parlamentu Europejskiego wysokość opłat za transakcje przy użyciu karty kredytowych i innych kart płatniczych zostanie w UE ograniczona. PE poparł nową regulację zdecydowaną większością głosów.

Przyjęty w Strasburgu kompromis (9 marca 2015) negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i unijnych ministrów finansów uzgodnili w grudniu ubiegłego roku. Nowa regulacja przewiduje ograniczenie tzw. opłat interchange, którymi bank klienta obciąża bank sprzedawcy czy też usługodawcy, jeśli konsument płaci u nich kartą kredytową czy innymi kartami płatniczymi. Obciążani dodatkowymi kosztami sprzedawcy i usługodawcy doliczają je do cen sprzedawanych produktów i usług. Te dodatkowe koszty ponosi klient.

Według nowych przepisów opłaty w całej Unii mają być ograniczone w przypadku kart kredytowych do 0,3 procent sumy obrotu, natomiast w przypadku kart debetowych do 0,2 procent.

Reklama

Ta regulacja odnosi się zarówno do transakcji krajowych, jak i zagranicznych.

Alternatywne modele pobierania opłat

Lobby bankowe broniło się przez wiele lat przed wprowadzeniem nowych regulacji w tej sprawie. Pod koniec grudnia 2014 roku firma PPI opublikowała analizę sytuacji rynkowej, według której banki w samych tylko Niemczech stracą obroty w wysokości prawie 250 mln euro.

PPI uważa się za usługodawcę banków i ubezpieczycieli; za specjalistów ds. transakcji płatniczych, zarządzania ryzykiem i compliance czyli zapewnienie zgodności działania z prawem. Jeden z rzeczników PPI powiedział, że nowa regulacja może się negatywnie odbić na biznesie z alternatywnymi modelami pobierania opłat. Gdyby trzeba było przekazywać koncernom Apple czy Google co drugi eurocent, systemy mobile payment jak Apple Pay czy Google Wallet byłyby w Europie nieopłacalne.

Systemy kart płatniczych takie, jak American Express czy Diners, w których udział bierze tylko jeden bank, wyłączono z nowych przepisów. Ta regulacja ma je objąć dopiero za trzy lata.

"Pełny sukces"

Sven Giegold, ekspert partii Zielonych ds. finansowych, jest zdania, że dla konsumentów w UE to rozporządzenie jest "pełnym sukcesem". - Wreszcie skończy się z zawyżonymi opłatami, pobieranymi przez koncerny Visa i Mastercard - powiedział.

- W całej Europie będą obowiązywały jednolite przepisy - podkreślił Markus Ferber (CSU), wiceprzewodniczący komisji ds. gospodarczych i walutowych. Dzięki nowej regulacji będzie jasne, ile klient płaci i za co.

Według obliczeń Komisji Europejskiej handel detaliczny w Europie płacił dotąd za transakcje z użyciem kart ok. 10 mld euro rocznie. Dzięki nowemu rozporządzeniu koszty te zmniejszą się o prawie 6 mld euro.

Nowa regulacja wchodzi w życie wraz z publikacją w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, według rzecznika PE przypuszczalnie w maju.

(afpd, dpa, DW ) / Iwona D. Metzner, Redakcja Polska Deutsche Welle

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: interchange | MasterCard | karta płatnicza | VISA | karta kredytowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »