Z pustą kieszenią po kredyt na mieszkanie

Po kredyty mieszkaniowe przychodzą do banków coraz bardziej spłukani klienci. Już więcej niż jedna czwarta pożycza pieniądze na niemal całość nieruchomości, a prawie co siódmy bierze nawet więcej niż warte jest mieszkanie.

Jeszcze na początku roku banki miały jedynie 12 proc. takich klientów, reszta dokładała co najmniej 5 proc. ceny zakupu nieruchomości.

Nowy raport Związku Banków Polskich na temat kredytów mieszkaniowych za III kwartał nie pozostawia wątpliwości - gwałtownie ubywa klientów, którzy mają odłożoną część pieniędzy na zakup wymarzonego M. Gdy jeszcze na początku roku, jedynie co trzeci kredytobiorca brał kredyt na co najmniej 80 proc. wartości nieruchomości, teraz jest to już niemal co drugi.

Takiej statystyki nie było nawet w czasie boomu kredytowego, wówczas odsetek kredytów na 80 proc. i więcej kosztu zakupu mieszkania sięgał ok. 30 proc.

Reklama

Kredyt potrzebny też na podatek, notariusza i prowizję

Szczególną uwagę zwraca fakt, że niemal 14 proc. klientów, czyli dwukrotnie więcej niż na początku roku, kredytuje nie tylko zakup nieruchomości, ale również opłaty około kredytowe i koszty transakcji, czy też wykończenie mieszkania. I to mimo, że klienci w zdecydowanej większości nie wprowadzają się do nowych lokali i pustych ścian.

Wciąż zdecydowanie częściej wybierają mieszkania na rynku wtórnym. W 6 największych aglomeracjach Polski największy udział nowych mieszkań kupowanych na kredyt da się zauważyć w Gdańsku i Krakowie, a i tak jest to odpowiednio 28 i 27 proc. transakcji. W Łodzi, gdzie nowe lokale kupowane są wyjątkowo niechętnie odsetek ten sięga 12 proc.

Halina Kochalska, Open Finance

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance

Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Open Finance
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »