Dług w obligacjach

Pomimo kontrowersji związanych z ustawą, która zakłada zamianę 10 mld długu ZUS wobec otwartych funduszy emerytalnych na obligacje, prezydent zdecydował się na jej podpisanie.

Pomimo kontrowersji związanych z ustawą, która zakłada zamianę 10 mld długu ZUS wobec otwartych funduszy emerytalnych na obligacje, prezydent zdecydował się na jej podpisanie.

Ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o przejęciu przez Skarb Państwa zobowiązań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu nieprzekazanych składek do OFE podpisana została przez głowę państwa 18 sierpnia br. Przypomnijmy, że zakłada ona przejęcie przez Skarb Państwa długów ZUS-u wobec klientów OFE. Składki nie przekazane do funduszy zostaną spłacone w formie obligacji, których czas wykupu będzie nie dłuższy niż do końca 2011 r. Oprocentowanie obligacji ma być zmienne, oparte na rentowności 52-tygodniowych bonów skarbowych. Możliwy będzie obrót nimi na rynku wtórnym.

Reklama

Przed podjęciem decyzji przez prezydenta o skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego lub niepodpisywanie apelowało Stowarzyszenie Rynku Kapitałowego UNFE. Jej przedstawiciele uważają, że taki sposób uregulowania zaległości narusza interesy członków OFE, podważa fundament reformy emerytalnej i jest sprzeczny z konstytucją. Autorzy argumentują, że narusza on przepisy ustawy zasadniczej dotyczące własności prywatnej, mówiące o demokratycznym państwie, a także zasady równego traktowania wobec prawa. Jak powiedział GP wiceprezes Stowarzyszenia Paweł Pelc, trwają prace i analizy, które mają rozstrzygnąć, czy i ewentualnie w jaki sposób wnioskować do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie zgodności z ustawą zasadniczą podpisanej ustawy. Wiadomo także, że podjęcie takich kroków rozważa również klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości.

Z kolei reprezentująca środowiska zarządzających funduszami Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych namawiała prezydenta do podpisania ustawy. Jej przedstawiciele uważali takie rozwiązanie za mniejsze zło. Zauważali, że cena zamiany obligacji będzie niższa niż wartość wierzytelności, co powodować będzie ubytek wartości na kontach emerytalnych członków OFE, i nie potrafili znaleźć powodu, dla którego w rządowym projekcie znalazła się propozycja spłaty zadłużenia obligacjami, a nie gotówką. Najważniejsza dla nich była jednak jak najszybsza spłata długu, zwłaszcza w sytuacji gdy ZUS sygnalizuje, że jego system informatyczny jest gotów do jego uregulowania i gdy odsetki od tej wierzytelności, naliczane od stycznia br., są niższe od stóp zwrotu osiąganych przez fundusze emerytalne.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prezydent | fundusze emerytalne | ZUS | skarb | OFE | Skarb Państwa | dług
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »