Dobry plan podstawą oszczędzania

Jeśli mamy problemy z oszczędzaniem, warto wybrać takie produkty, które narzucą nam określony rytm odkładania kapitału przy jednoczesnym jego inwestowaniu.

Jeśli mamy problemy z oszczędzaniem, warto wybrać takie produkty, które narzucą nam określony rytm odkładania kapitału przy jednoczesnym jego inwestowaniu.

Wiele osób wciąż ma problemy ze zmobilizowaniem się do odkładania dodatkowego kapitału. Jest to najczęściej konsekwencja dawnego niedosytu konsumpcyjnego, która sprawia, że ponoszone przez nas wydatki mają po prostu charakter spontaniczny, niedokładnie przemyślany, co ogranicza w znacznym stopniu naszą zdolność do oszczędzania.

Jeśli już uda nam się podjąć decyzję o rozpoczęciu oszczędzania, warto zacząć od ustalenia i sprecyzowania konkretnych celów, jakie przyświecają nam przy gromadzeniu dodatkowego kapitału. Istnieje wiele czynników, które mobilizują nas do oszczędzania. Najpopularniejszymi wśród nich są: obawa przed negatywnymi skutkami finansowymi możliwych problemów zdrowotnych, obawa przed niskimi stawkami świadczeń emerytalnych, strach przed utratą pracy zarobkowej i dochodów, próba zabezpieczenia się przed nagłymi i nieprzewidzianymi wydatkami domowymi, czy chęć zabezpieczenia przyszłości finansowej dzieci. Warto dokładnie określić nasze cele, by odzwierciedlały i zarazem pasowały do naszej obecnej sytuacji życiowej - trzeba wziąć pod uwagę ile mamy lat, jak długo chcemy aktywnie oszczędzać, co zrobimy z odłożonym kapitałem. Najlepiej jest sporządzić plan w oparciu o budżet jakim dysponujemy, który obejmie na przestrzeni najlepiej miesiąca, zestawienie osiąganych przez nas dochodów i niezbywalnych wydatków. Warto zaznaczyć, że najczęstszą podawaną przez Polaków odpowiedzią, dlaczego nie oszczędzają, jest brak ku temu wystarczających środków, wynikający z osiągania zbyt niskiego dochodu. Niski dochód to jedynie wymówka, jak pokaże dalsza część artykułu można inwestować lub oszczędzać nawet sumy niewielkie, a notować ogromne profity. Oczywiście tylko w sytuacji, gdy sporządzimy dobry plan oszczędzania i wybierzemy taki produkt, który obiecuje w pełni go zrealizować.

Reklama

Kluczem jest rozsądne oszczędzanie i postawienie sobie realistycznych celów. Wbrew obiegowej opinii oszczędzanie nie sprowadza się do życia pełnego wyrzeczeń i nieustannego sprawdzania, czy rzeczywiście uda się odłożyć zaplanowaną kwotę. Aby skutecznie oszczędzać trzeba przede wszystkim być cierpliwym. Zdaniem specjalistów, najlepiej sprawdza się bardzo regularne odkładanie kwot, które nie wpłyną znacząco na obniżenie naszego poziomu życia. Oczywiście wtedy sam proces jest dłuższy, wymaga cierpliwości, ale jego efekty są dużo bardziej satysfakcjonujące, niż w przypadku strategii "raz na jakiś czas odłożę ogromna kwotę". Obranie tej drugiej drogi sprawia, że oszczędzanie zamiast pomagać i gwarantować spokój, staje się uciążliwym obowiązkiem, który przeszkadza w normalnym - finansowym - funkcjonowaniu.

Jeśli już przebrniemy przez wybór odpowiedniej strategii oszczędzania okazuje się, że rynek jest przeciwko nam. Panosząca się inflacja sprawia, że wartość odłożonego kapitału może zmaleć i to zupełnie nie z naszej winy. Inwestowanie oszczędności staje się zatem tarczą ochronną dla naszych pieniędzy przed negatywnymi konsekwencjami inflacji. By zbudować kapitał gwarantujący poczucie bezpieczeństwa wystarczy regularne oszczędzanie i jednoczesne inwestowanie nawet niewielkich kwot. Siła nabywcza Polaków z reguły nie zapewnia możliwości "wyłożenia" całości wymaganej do inwestycji kwoty. Dlatego powstaje wiele innowacyjnych programów inwestycyjnych, które udowadniają, że elitaryzm inwestycji to już przeżytek. Mając na uwadze, że majątek ludzki nie musi pokrywać się z wymogami rynku, powstają nowatorskie, regularne formy oszczędzania przy jednoczesnym inwestowaniu - istnieje możliwość inwestycji nawet od 500zł miesięcznie. Za przykład może posłużyć rozwiązanie inwestycyjne Grunt To Zysk zapewniające możliwość inwestowania każdemu poprzez zakup atrakcyjnego gruntu na nieoprocentowane raty.

Dobre planowanie, wyznaczenie konkretnych celów okaże się skuteczne tylko w połączeniu z wyborem odpowiedniej strategii oszczędzania, inwestycji, lub oszczędzania przez inwestycję. Po sporządzeniu adekwatnego planu oszczędzania warto wybrać produkt, który w pełni go zrealizuje.

Saveinvest
Dowiedz się więcej na temat: oszczędzanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »