Dziś wielkie polowanie

93 209 osób zostanie przez ZUS przydzielonych losowo do jednego z sześciu otwartych funduszy emerytalnych. Są to osoby, które zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych powinny przystąpić do II filaru, ale nie dopełniły tego obowiązku.

93 209 osób zostanie przez ZUS przydzielonych losowo do jednego z sześciu otwartych funduszy emerytalnych. Są to osoby, które zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych powinny przystąpić do II filaru, ale nie dopełniły tego obowiązku.

Losowanie przydziału do OFE obejmuje osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1968 r. i po raz pierwszy podejmując zatrudnienie nie zgłosiły się do żadnego funduszu. Obowiązek ten nie dotyczy studentów i uczniów do 26 roku życia, którzy podjęli pracę w ramach umowy zlecenia, umowy o dzieło lub rozpoczęli studia doktoranckie.

Jak poinformował rzecznik prasowy ZUS Przemysław Przybylski, żadnego OFE nie wybrało 93 tys. 209 osób i to właśnie one zostaną przydzielone losowo do jednego z 6 funduszy: AEGON, Allianz, Amplico, AXA, Generali i Pocztylion. Do każdego z nich trafi równa liczba osób.

Reklama

Przepisy ustawy o Funduszu Ubezpieczeń Społecznych stanowią, że losowanie przydziału do OFE obejmuje osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1968 r. i rozpoczynając pierwszą pracę nie zgłosiły się do żadnego funduszu. Obowiązek ten nie dotyczy studentów i uczniów do 26 roku życia, którzy podjęli pracę na podstawie umowy zlecenia, o dzieło lub rozpoczęli studia doktoranckie.

Przybylski wyjaśnił, że każdej osobie, która nie wybrała funduszu emerytalnego w ciągu 7 dni od podjęcia zatrudnienia, ZUS przypomina o konieczności zgłoszenia się do OFE. "W czerwcu Zakład wysłał 267˙tys. 546 listów z takim przypomnieniem. Z tego 135˙tys. 682 osób zareagowało i zawarło umowy z funduszami emerytalnymi. Jednak ponad 93,2 tys. osób nie dopełniło tego obowiązku" - powiedział.

Jak podkreślił rzecznik ZUS, wybór 6 wskazanych funduszy wynika stąd, że osoby biorące udział w losowaniu są przydzielane tylko do tych funduszy, które osiągnęły wyższe niż średnia stopy zwrotu w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych i zarządzają mniej niż 10 proc. aktywów netto wszystkich OFE. Z losowania wyłączone są trzy fundusze emerytalne mające największą liczbę członków (Aviva, ING, PZU "Złota jesień").

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: losowanie | fundusze emerytalne | polowanie | OFE | ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »