Internauci muszą zmienić swoje przyzwyczajenia

Polacy przywiązują zbyt małą wagę do bezpieczeństwa swoich pieniędzy w sieci - uważają eksperci. Wyłudzanie tożsamości i przejmowanie kontroli nad kontem to najczęstsze problemy klientów banków. O bezpieczeństwie Polaków w sieci rozmawiają uczestnicy konferencji organizowanej przez Narodową Akademicką Sieć Komputerową w Warszawie.

W większości przypadków wyłudzenia tożsamości czy pieniędzy prowokują ludzie, którzy zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w sieci. Tomasz Bukowski z CERT Polska, zespołu reagowania na niebezpieczeństwo komputerowe, uważa, że nie wystarczy skanowanie komputerów za pomocą programów antywirusowych. Internauci muszą zmienić swoje przyzwyczajenia.

Bukowski radzi, żeby w sieci zachowywać się tak samo jak w realnym życiu. Specjalista doradza, by kierować się zasadą ograniczonego zaufania i zwracać uwagę na nietypowe procedury, takie jak prośby o kody autoryzujące transakcje.

Reklama

Ekspert dodaje, że ważne jest także regularne skanowanie komputera, posiadanie zapory internetowej oraz aktualizowanie oprogramowania.

Rafał Hencel, który pracuje w jednym z banków, zwraca uwagę, że równie groźne są kradzieże pieniędzy z kont za pośrednictwem bankomatów i skopiowanych kart płatniczych. Bankowiec przypomina, że kilka lat temu można było usłyszeć ostrzeżenia przed specjalnymi skanerami i kamerami zainstalowanymi przy bankomatach.

Dzisiaj, kiedy technologia poszła do przodu, w wielu przypadkach urządzenia te są ukryte, a korzystający z bankomatu nie mogą ich zobaczyć. To sprawia, że ustrzeżenie się przed tak zwanym "skimmingiem" staje się trudne.

Zespół reagowania na niebezpieczeństwo komputerowe w ubiegłym roku otrzymał ponad 266 tysięcy informacji o tak zwanym "phishingu", czyli o wyłudzeniu poufnych informacji osobistych.

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: przyzwyczajenia | pieniądze | mus | bezpieczeństwo | W Sieci | przyzwyczajenie | e-biznes
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »