Jak się chłodzić, by nie zbankrutować latem? Praktyczny poradnik

Wysokie temperatury w sezonie letnim zachęcają do zakupu domowych urządzeń klimatyzujących. Eksperci szacują, że dobowy koszt ich działania wynosi nawet 10 złotych. Aby upały nie obciążały portfela, warto wiedzieć jak się schłodzić, by letni skwar nie roztopił domowego budżetu przeznaczonego na energię elektryczną. Kilka praktycznych porad pozwoli w pełni wyeliminować niepotrzebne zużycie prądu.

Jaki klimatyzator wybrać?

W momencie zakupu sprzętu chłodzącego należy wybrać odpowiednią wielkość. Zbyt duże urządzenia będą pobierać więcej energii, natomiast zbyt małe, mogą nie sprawdzić się przy chłodzeniu dużych pomieszczeń. W nowoczesnych klimatyzatorach i wiatrakach można odpowiednio dostosować ich pracę do potrzeb użytkowników. Warto zorientować się, czy zakupione urządzenie posiada opcję nocnego lub ekonomicznego trybu pracy, przyczyniającego się do zmniejszenia zużycia energii. Aby zwiększyć skuteczność działania sprzętu, należy pamiętać, aby nie umieszczać wentylatorów w nasłonecznionych miejscach bądź w pobliżu mechanizmów, które wydzielają ciepło.

Reklama

Niweluj nagrzewanie się pomieszczeń

Warto pamiętać również o tym, aby podczas chłodzenia wszystkie okna oraz drzwi w mieszkaniu były zamknięte. Odpowiednia izolacja pomaga zachować chłodne powietrze wewnątrz pomieszczenia, dzięki czemu wentylatory mogą pracować krócej lub mniej intensywnie. W utrzymaniu chłodu pomoże także zasłonięcie okien. Pomocne w tym wypadku są markizy, rolety czy żaluzje. Aby ograniczyć zużycie energii wieczorami, powinno się wyłączać klimatyzator i otwierać okna.

Wyłącz niepotrzebne urządzenia

Głównym celem wentylatora jest chłodzenie ludzi, a nie pomieszczeń, należy więc pamiętać o przerwaniu jego pracy oraz pozostałych urządzeń elektrycznych wychodząc z domu.

- Nie wystarczy pozostawienie ich w trybie czuwania, ponieważ zużywają one wówczas średnio ok. 15 proc. swojego maksymalnego zapotrzebowania na energię - mówi Jakub Jacewicz, dyrektor departamentu Rynku Energii i Gazu, Multimedia Polska. - Są też urządzenia, które pomimo norm określanych przez UE, w trybie czuwania potrafią zużywać nawet 80 proc. energii, dlatego warto wyłączać wszelkie zasilacze, odtwarzacze, głośniki typu subwoofer, itp. Wyłączenie pomoże w obniżeniu rachunków za prąd oraz zapewni bezpieczeństwo. Warto też ograniczyć działanie urządzeń elektrycznych w godzinach szczytu, kiedy stawka za prąd jest wyższa (w przypadku korzystających z taryfy dwustrefowej). Za to samo zużycie prądu w godzinach "poza szczytem" zapłacimy wówczas mniej - przypomina ekspert.

Dostęp do świeżego powietrza ochłodzi... atmosferę

Równie ważne jest nawilżenie pomieszczeń w sezonie letnim, warto więc zainwestować w oczyszczacze powietrza. Alternatywą jest także wieczorne pranie rozwieszone w sypialni. Wilgotne tkaniny skutecznie odświeżą i ochłodzą powietrze nocą.

Ograniczenie użycia urządzeń elektrycznych pomoże w nienagrzewaniu się pomieszczeń. Wszelkie aktywne sprzęty wytwarzają dodatkowe ciepło, które dłużej trzeba niwelować. Warto zatem na przykład poczytać ulubioną książkę zamiast stale używać telewizora.

Letni grill

W upalne dni skuteczne jest również nieużywanie piekarnika. Grillowane w cieniu drzewa warzywa bądź sezonowy chłodnik z pewnością staną się zdrową i tańszą alternatywą. Trwałym i urokliwym rozwiązaniem zapewniającym niskokosztowe ochłodzenie pomieszczeń jest również umieszczenie w okolicach domu krzewów czy drzew cieniodajnych, które latami będą obniżać koszty chłodzenia budynku.

Dowiedz się więcej na temat: chłodzenie | klimatyzacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »