Jak zacząć oszczędzać i inwestować? Na co zwracać uwagę?

W jaki sposób najlepiej oszczędzać? Jaki produkt wybrać? Jak zmotywować się do oszczędzania? Znajomi mówią, że oszczędzanie na lokatach się nie opłaca - pisze nasza czytelniczka.

Łukasz Kryk, specjalista z certyfikatem I stopnia z zakresu doradztwa finansowego wydanego przez Warszawski Instytut Bankowości, podkreśla, że na rynku jest bardzo dużo rozwiązań oszczędnościowych, ale nie każdy produkt jest dla każdego. Dlatego ważnym elementem przy wyborze jest akceptacja poziomu ryzyka oraz wiedza i doświadczenie klienta.

- Lokata jest produktem terminowym, np. na 1 miesiąc, 3 miesiące, 12 miesięcy, ze stałym bądź zmiennym oprocentowaniem obecnie na poziomie około 1,5-3 proc., oczywiście można zlikwidować lokatę przed czasem, ale wówczas trzeba się liczyć z utratą odsetek. Kolejną możliwością dostarczaną przez banki jest konto oszczędnościowe, które daje pani odsetki od kapitału zazwyczaj trochę niższe niż na lokacie, oraz płynność finansową, dzięki czemu zawsze jest szybki dostęp do ulokowanych pieniędzy bez utraty odsetek. Jeśli posiada pani oszczędności, z których nie planuje pani korzystać w perspektywie długoterminowej i akceptuje pani pewien poziom ryzyka, można pomyśleć o produktach dających możliwości większych zysków, ale należy liczyć się z faktem, że im wyższy obiecywany zysk, tym wyższe ryzyko związane z utratą przynajmniej części z zainwestowanej kwoty - podkreśla Kryk.

Reklama

Takie produkty to np. fundusze inwestycyjne otwarte, fundusze inwestycyjne zamknięte, polisy inwestycyjne itp. W przypadku funduszy inwestycyjnych trzeba pamiętać, że zysk jest niepewny i zależy od wielu czynników gospodarczych oraz wskaźników ekonomicznych. Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych pobiera opłaty od funduszy inwestycyjnych (od inwestorów) za zarządzanie nimi, zakup jednostek uczestnictwa, przeniesienie ich czy konwersję. W przypadku polis inwestycyjnych jest dodatkowo pobierana składka za ubezpieczenie.

- Dla osób, które chciałyby zarobić więcej niż na standardowej lokacie, ale nie akceptują utraty kapitału w razie niepowodzenia inwestycji, dobrym rozwiązaniem są lokaty strukturyzowane z gwarancją kapitału, a nawet z gwarancją niewielkiego zysku - radzi Kryk.

Jak wynika z Diagnozy Społecznej 2015, największa część oszczędności polskich gospodarstw domowych zgromadzona jest na starość (22 proc.). Prawie równie popularne jest gromadzenie środków na tzw. czarną godzinę lub wypadek sytuacji losowych (18 proc.). Na wypoczynek oszczędza 8 proc. badanych gospodarstw, tyle samo - 8 proc. odkładamy na przyszłość naszych dzieci. Jedynie 2 proc. oszczędności stanowią oszczędności na pokrycie stałych opłat za mieszkanie.

Z roku na rok zwiększa się odsetek gospodarstw domowych, które deklarują posiadanie oszczędności. W 2007 r. było ich tylko 28 proc., ale już w 2013 r. ok. 40 proc., a w 2015 r. - 45 proc.

"W porównaniu ze stabilnym poziomem tego odsetka w rundach badania z lat 2000, 2003 i 2005 (23-24 proc.) wskazuje to na znaczącą zmianę zachowań oszczędnościowych gospodarstw. Oznacza to, że w znacznej grupie gospodarstw domowych osiągnięty został poziom dochodów pozwalający na gromadzenie oszczędności" - podkreślają autorzy Diagnozy Społecznej 2015.

amk/Kurier PAP

Pobierz za darmo program PIT 2015

PAP Kurier
Dowiedz się więcej na temat: oszczędności | fundusze inwestycyjne | lokaty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »