Nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów a klauzule niedozwolone w umowach

W kwietniu br. obchodzono 25-lecie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - nowelizacja ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym to niejedyna forma podwyższenia ich ochrony wśród usług finansowych. Korzystne zmiany wprowadza również nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Czy teraz będziemy mogli czuć się lepiej strzeżeni?

Każdy, kto chociaż raz w życiu zawierał umowę w sytuacji zakupu produktu lub korzystania z usługi, mógł mieć do czynienia z klauzulami niedozwolonymi, nawet nie zdając sobie sprawy, że niektóre zapisy w umowie mogą łamać konsumenckie prawa.

Jak możemy przeczytać na stronie UOKiK, dotychczasowy system eliminacji klauzul niedozwolonych we wzorcach umów nie był do końca skuteczny, między innymi dlatego zrodziła się potrzeba nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.

Czym są klauzule niedozwolone w umowach? Jak można je sprawdzić?

Klauzule niedozwolone są postanowieniami w umowie, które:

* nie zostały uzgodnione z klientem indywidualnie,

Reklama

* rażąco naruszają jego interesy,

* godzą w prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami.

Rejestr klauzul niedozwolonych prowadzony przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów liczy ponad 6 tysięcy pozycji. W razie jakichkolwiek wątpliwości wobec umowy można właśnie w nim szukać odpowiedzi na pytanie, czy mamy do czynienia z klauzulą niedozwoloną. A przynajmniej będzie tak jeszcze przez 10 lat - przez ten czas rejestr będzie aktywny według nowelizacji. Co wkracza do gry zamiast niego?

Czy zmniejszy się ryzyko podpisania umowy z niedozwolonym postanowieniem?

W przypadku zawierania umów przez Internet konsument ma dostęp do wzorców, z którymi może się zapoznać, aczkolwiek może nie być w stanie ocenić, czy owe zapisy nie łamią jego praw. Nowelizacja wprowadza zmiany w kontroli wzorców umów - kontrola ma przebiegać szybciej i sprawniej, ponieważ będzie leżała w zakresie pracy prezesa UOKiK, który w decyzji administracyjnej będzie rozstrzygał, czy dane postanowienie jest niedozwolone. Jeżeli tak - zakaże jego dalszego wykorzystywania danemu przedsiębiorcy, a decyzja zostanie ogłoszona na stronie UOKiK. Cały proces usprawni też możliwość wydawania decyzji tymczasowych jeszcze w trakcie prowadzonego postępowania, do których przedsiębiorca będzie musiał się dostosować.

Podejrzewam, że moja umowa zawiera klauzulę niedozwoloną. Co zrobić?

Jak radzi UOKiK, pierwszym krokiem powinna być próba porozumienia się z przedsiębiorcą. Jeżeli jeszcze nie zawarliśmy umowy z przedsiębiorcą, powinniśmy zasugerować mu zmianę postanowienia, które poddajemy w wątpliwość. Jeżeli umowa z klauzulą niedozwoloną została przez nas podpisana, chroni nas kodeks cywilny, według którego takie postanowienie nie jest dla nas wiążące.

Konsumenci powinni szukać pomocy u miejskiego lub powiatowego rzecznika konsumentów, a także u Federacji Konsumentów i Stowarzyszenia Konsumentów Polskich.

Jakie są klauzule niedozwolone w umowach o pożyczkę?

- Jeżeli konsumenci są zainteresowani szybkimi pożyczkami przez Internet, powinni sprawdzić nie tylko wiarygodność firmy pożyczkowej (np. czy należy do Związku Firm Pożyczkowych i jakie posiada doświadczenie), ale również przeczytać od pierwszej strony do ostatniej otrzymaną umowę pożyczki - radzi ekspert z serwisu Pożyczkomat.pl.

Jednym z naruszeń jest stosowanie w umowach o kredyt czy pożyczkę zapisów o obciążaniu dłużnika wezwaniami do zapłaty bez podania częstotliwości ich wysyłania, limitu i kosztów. Koszt monitu, który obciąża dłużnika, powinien być podany zgodnie z prawdą - przedsiębiorca nie może obciążyć klienta dodatkowymi 50 zł za wysłanie jednego monitu Pocztą Polską! W umowie powinien być też podany harmonogram realizowania czynności windykacyjnych - klient powinien mieć realny czas na uregulowanie zadłużenia po otrzymaniu wezwania do rąk własnych.

Jakie informacje powinny znaleźć się w umowie chwilówki?

Jeżeli chcemy wiedzieć, czy nasza umowa zawiera wszystkie potrzebne informacje, warto zasięgnąć wiedzy w specjalnych raportach. Federacja Konsumentów w badaniu z 2013 roku wymienia obowiązkowe informacje, jakie powinny znaleźć się w umowie kredytu konsumenckiego na podstawie analizy wybranych wzorców umów pożyczek - chwilówek. Umowa powinna określać nie tylko całkowitą kwotę do spłaty, ale również zasady spłaty pożyczki przed terminem czy warunki wypowiedzenia umowy, aby każda sytuacja dla konsumenta była klarowna. Pamiętaj, że w razie jakichkolwiek wątpliwości możesz skorzystać z aktywnych infolinii danej firmy, której pracownicy powinni udzielić ci wyczerpujących odpowiedzi. Jak widzisz - również twoja postawa zależy od tego, czy będziesz bezpieczny na rynku usług finansowych.

Dowiedz się więcej na temat: konsumenci | nowelizacja ustawy | konsument | umowa | umowy | nowelizacja | ustawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »