Orbán może ingerować w kredyty walutowe

Węgierski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że państwo jest uprawnione do ingerencji w już zawarte umowy kredytów walutowych. Decyzja nie została podjęta jednogłośnie.

Rząd Orbána zwrócił się do Trybunału z zapytaniem o to, czy i w jakich granicach można modyfikować warunki wziętych przez Węgrów kredytów.

W zapytaniu powołano się na artykuł konstytucji mówiący o obowiązku zapewnienia swoim obywatelom warunków uczciwej konkurencji gospodarczej oraz występowaniu przeciwko monopolistycznym nadużyciom i bronieniu praw konsumentów.

Co ciekawe innymi artykułami, które według rządu miały uzasadniać taką ingerencję, były artykuły mówiącego o ochronie i godności ludzkiego życia oraz o tym, że Węgry są niepodległym, demokratycznym państwem.

Reklama

Trybunał orzekł, że umowy, na drodze wyjątku, można modyfikować już po ich zawarciu, oczywiście w granicach obowiązującego prawa. Kredyty walutowe, ze względu na ich efekt społeczny, mogą być uznane właśnie za taki wyjątek. W uzasadnieniu powołano się na wspomniany wyżej artykuł, który nakłada na państwo obowiązek ochrony konsumenta przez stworzenie odpowiedniego systemu prawnego.

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

Orbán chciałby prawdopodobnie pożegnać się ze swoimi wyborcami ustawą, która mogłaby ulżyć kredytobiorcom. Niemniej jednak jeszcze w lutym rzecznik rządu zapewniał, że rząd z ewentualnymi działaniami poczeka jeszcze na decyzje Sądu Najwyższego oraz Trybunału Europejskiego w tej samej kwestii, więc najprawdopodobniej nie zdąży przed kwietniowymi wyborami parlamentarnymi.

Przed ogłoszeniem decyzji zaplanowanym na godz. 10.30 forint w stosunku do euro lekko się wzmocnił, dochodząc z poziomu 313,5 do okolic 311,5, natomiast już po jej ogłoszeniu unormował się w okolicy 312,5. Na wiadomość mocno zareagowały natomiast akcje węgierskiego giganta - bank OTP zyskał 2 proc.

Urszula Bieńkowska

Specjalista rynku CFD i Forex, City Index

Niniejszy materiał, w żadnym przypadku nie może być traktowany jako wydana przez City Index Limited oraz City Index Limited Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Oddział w Polsce (razem zwane "City Index") rekomendacja lub oferta sprzedaży lub jako rekomendacja lub też zachęcenie do kupna jakiekolwiek papieru wartościowego lub innego instrumentu finansowego. Ponadto fakt dystrybucji niniejszego materiału lub opieranie swojej aktywności na niniejszym materiale nie mogą być rozumiane jako zawarcie jakiejkolwiek umowy czy wejście w jakąkolwiek inną relację. Niniejszy materiał nie jest osobistą rekomendacją. Powinieneś zasięgnąć niezależnej porady, czy spekulowanie na jakimkolwiek z wymienionych w materiale rynku jest dla Ciebie odpowiednie oraz czy Twoja zdolność do oszacowania związanego ryzyka w tym zakresie jest właściwa. Ponadto w przypadku wątpliwości należy zasięgnąć niezależnej porady w zakresie Twojej sytuacji podatkowej oraz podatkowych i księgowych charakterystyk lub konsekwencji każdej z transakcji. City Index nie gwarantuje oraz nie stanowi, iż niniejszy materiał jest właściwy, kompletny, nie wprowadza w błąd lub iż odpowiada celowi, do którego był przeznaczony. City Index nie gwarantuje również oraz nie stanowi, iż na zapisach niniejszego materiału powinno się opierać jakiekolwiek działania. City Index może z uwagi na zwykły rodzaj prowadzenia swojej działalności utrzymywać pozycje w aktywach wskazanych w niniejszym materiale. Kontrakty na różnicę ("CFD") są wysoce ryzykowne dla Twojego kapitału, ponieważ straty mogą przewyższyć początkowe nakłady. Dlatego też, CFD mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Upewnij się, że rozumiesz związane z nimi ryzyka i jeżeli jest to konieczne zasięgnij niezależnej porady. Informacje o produktach City Index znajdują się na stronie www.cityindex.eu/pl. City Index świadczy usługi w zakresie CFD. Jest uprawniony i nadzorowany przez Urząd Nadzoru Finansowego (FSA). Nr rejestru FSA: 113942. City Index Limited jest podmiotem zarejestrowanym w Anglii i Walii pod numerem: 1761813 z siedzibą w Park House, 16 Finsbury Circus, Londyn, EC2M 6XB.

City Index / o. w Polsce
Dowiedz się więcej na temat: Viktor Orban | kredyty walutowe | Węgry | kredyt walutowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »