Polska powiatowa zadowolona z życia! Na co wydaje 500 plus?

Mieszkańcy małych miast i wsi są zadowoleni z życia w lokalnych społecznościach. Widzą poprawę infrastruktury z pieniędzy unijnych. Doceniają program 500 plus. Ale nie brakuje powodów do narzekania - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie SGB-Banku i banków spółdzielczych tego zrzeszenia.

Aż 60 proc. badanych mieszkańców tzw. Polski powiatowej czyli wsi i mniejszych miast do 50 tysięcy mieszkańców, jest zadowolonych ze swojego życia, a 15 proc. spodziewa się, że w najbliższych latach poziom ich życia się poprawi.

Co dziesiąty respondent uważa że się już poprawił, a dla 81 proc. nie zmienił się. Jak pokazują badania, beneficjenci rządowego programu 500 plus stanowią przy tym grupę, która częściej dostrzega wyższy poziom życia i optymistyczniej patrzy w przyszłość.

Mieszkańcy wsi oraz mniejszych miejscowości zauważają inwestycje realizowane ze środków unijnych w swojej okolicy. Trzy czwarte z nich widzie wpływ Unii Europejskiej na funkcjonowanie społeczności lokalnych i uznaje ten wpływ za pozytywny. Jedynie 1 proc. badanych uznał wpływ UE za negatywny.

Reklama

Z badań wynika, że 14 proc. mieszkańców lokalnej Polski posiada nadwyżki finansowe. Ponad połowa z nich jest posiadaczami lokat bankowych, co dziesiąty inwestuje nadwyżki finansowe na rynku nieruchomości, a 7 proc. na rynku kapitałowym.

Pozytywnie na ocenę swojej sytuacji wpłynął też program 500 plus.

Na co wydają otrzymane pieniądze? Jak pokazują wyniki sondażu, 68 proc. odpowiedziało, że z tych pieniędzy są zaspokajane bieżące potrzeby dziecka, 38 proc. wskazało, że pieniądze z programu 500 plus zaspokajają bieżące potrzeby całej rodziny, a 17 proc. badanych zadeklarowało, że pieniądze są odkładane na przyszłość.

Ankietowani pokazali też ciemniejsze strony życia w małych miejscowościach. Aż 70 proc. narzeka na zły stan dróg, niewiele mniej bo 68 proc. dostrzega starzenie się społeczeństwa, a 67 proc. wskazuje niskie zarobki. Ponad połowa za duży problem uważa migrację do większych miast.

Dla mieszkańców wsi dużym problemem jest brak infrastruktury do spędzania wolnego czasu (brak obiektów sportowych oraz kina), słaby transport lokalny i utrudniony dostęp do ważnych instytucji takich jak bank urzędy czy lekarz.

pb

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zasiłek | program 500 plus | niezadowolony | pomoc społeczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »