Prawo: Nie tylko branża pożyczkowa potrzebuje nadzoru

Resort sprawiedliwości przygotował projekt ustawy antylichwiarskiej, który rozbudził szeroką dyskusje o sposobach zabezpieczenia interesów konsumentów na rynku pożyczkowym. Nie brakuje sugestii, że przepisy chroniące konsumentów powinny regulować także inne sektory branży finansowej.

- O nadużyciach mówi się od dawna również w branży hipoteki odwróconej i rent dożywotnich, ale fundusze hipoteczne czekają na ustanowienie nadzoru od kilku lat - komentuje Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

- Cieszy chęć uregulowania rynku pożyczkowego i niwelowania nieuczciwych oraz nieetycznych praktyk, które są niestety jego częścią. Warto jednak pamiętać, że bezpieczeństwo dotyczące kwestii finansowych należy się wszystkim konsumentom, a dobre praktyki powinny dotyczyć większości "wrażliwych" produktów i usług finansowych - nie tylko pożyczek. Istotne jest to, by konsumenci mieli zapewnioną ochronę prawną w przypadku korzystania z produktów i usług, które dziś nazywane są mianem "wrażliwych". Wrażliwych, ponieważ niedostatecznie uregulowanych prawnie i nie zawsze nadzorowanych przez Państwo. Pamiętajmy zatem o hipotece odwróconej i rentach dożywotnich, które funkcjonują w Polsce od ponad 10 lat i są oferowane zarówno przez profesjonalne fundusze hipoteczne, ale również przez podmioty nieetyczne lub osoby prywatne nieposiadające odpowiedniej wiedzy i kompetencji do podpisywania tego rodzaju umów. Pamiętajmy, że rynek hipoteki odwróconej również upomina się o nadzór i stosowne przepisy - zwraca uwagę Robert Majkowski.

Reklama

- Brak regulacji prowadzi do nadużyć, które psują renomę profesjonalnych podmiotów. To, czy dana firma lub osoba prywatna jest w stanie wywiązać się z przyjętych wobec seniorów zobowiązań, czy jest w stanie dożywotnio, bezpiecznie i rzetelnie wypłacać obiecane w umowach świadczenia nie podlega żadnej ocenie. Nie ma organów i odpowiednich narzędzi, które sprawdzałyby, czy dany podmiot jest w stanie wywiązać się z umowy renty dożywotniej. Senior jest pozostawiony sam sobie w dokonaniu bardzo trudnej oceny, która będzie rzutowała na całe jego życie. To nie jest zdrowa sytuacja. Profesjonalne fundusze hipoteczne od lat stosują zasady dobrych praktyk, ale ta regulacja to zdecydowanie za mało - wyjaśnia Robert Majkowski.

- W ramach proponowanych w ustawie antylichwiarskiej zapisów poszerzony ma zostać nadzór Komisji Nadzoru Finansowego nad firmami pożyczkowymi. Liczę na to, że branża hipoteki odwróconej również doczeka się stosownego nadzoru. Postulujemy o to od 2009 roku, a objęcie nadzorem branży pożyczkowej daje mi nadzieję, że wreszcie doczekamy się zmian i na naszym rynku - apeluje szef FH DOM.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2018

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: lichwa | pożyczka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »