Szwecja wprowadza nowe banknoty i monety!

Jutro Szwecja wprowadzi do obiegu nowe banknoty i monety. To początek prawdziwej rewolucji walutowej, którą wprowadza centralny bank Riksbank.

Wizerunki słynnych Szwedów, m.in. pisarki Astrid Lindgren oraz reżysera Ingmara Bergmana, pojawią się na nowych banknotach, które 1 października wejdą w Szwecji do obiegu. Autorka "Pippi Pończoszanki" ozdobi banknoty o wartości 20 koron, poeta i piosenkarz Evert Taube znajdzie się na banknotach 50-koronowych, a Ingmar Bergman na 200-koronowych.

Ponadto na banknotach o nominale 1000 koron będzie były sekretarz generalny ONZ Dag Hammarskjoeld. Nowe banknoty przedstawiają także krajobrazy regionu Szwecji, z którego pochodziła dana osoba lub z którym była związana. Dzięki temu wizerunek Ingmara Bergmana promuje Gotlandię, a Astrid Lindgren - Smalandię.

Reklama

Do produkcji banknotów wykorzystano najnowsze technologie. Jednym z zabezpieczeń będzie animowany obrazek, zmieniający pod wpływem zginania kolor ze złotego na zielony i na odwrót. W przypadku banknotu z Bergmanem jest nim klaps filmowy, a pisarki Lindgren - książka. Dotychczasowymi banknotami o nominałach 20, 50 oraz 1000 koron będzie można płacić do 30 czerwca 2016 roku.

Kolejne nowe środki płatnicze szwedzki bank centralny Riksbank wprowadzi 1 października 2016 roku.

Pojawią się banknoty o wartości 100 koron z wizerunkiem gwiazdy filmowej Grety Garbo oraz 500 koron z portretem śpiewaczki operowej Birgit Nilsson. W przyszłym roku wyemitowane zostaną także nowe monety o walorach 1, 2 oraz 5 koron. Stare banknoty oraz monety stracą ważność 30 czerwca 2017 roku. Patronów nowych banknotów wybrano w ogólnokrajowym plebiscycie zorganizowanym przez bank centralny. Wśród 600 propozycji nie zabrakło nawet piłkarza Zlatana Ibrahimovicia oraz członków zespołu ABBA.

Ważne terminy

Obecnych banknotów o nominałach 20, 50 i 1000 koron możesz używać do 30 czerwca 2016 r. włącznie, płacąc nimi w sklepie czy wpłacając na konto bankowe.

Po 30 czerwca 2016 r. banknotami tymi nie będzie już można płacić. Można je jednak będzie nadal wpłacić na swój rachunek bankowy do 31 sierpnia 2016 r. włącznie. Nie zwlekaj zbyt długo! Mogą obowiązywać limity gotówki, jaką przyjmować będą sklepy i banki. Więcej informacji uzyskasz w swoim banku lub sklepie.

Po 31 sierpnia 2016 r. Riksbank może wykupić nieważne banknoty, pobierając opłatę administracyjną w wysokości 100 koron.

Wydaj monety już teraz!

Pamiętaj, że z wyjątkiem monety o nominale 10 koron, wszystkie monety utracą ważność w 2017 roku. Zacznij je więc od razu wydawać, szczególnie jeżeli masz ich dużo. W ten sposób nie grozi Ci pozostanie z nieważnymi monetami.

Mogą obowiązywać limity gotówki, jaką przyjmować będą sklepy i banki, dlatego nie zwlekaj do ostatniej chwili.

Co stanie się z banknotami o nominałach 100 i 500 koron oraz monetami?

W październiku 2016 r. Riksbank rozpocznie emisję nowych banknotów o nominałach 100 i 500 koron, a także nowych monet 1-, 2- i 5-koronowych. Moneta o nominale 10 koron pozostanie niezmieniona. Obecne banknoty o nominałach 100 i 500 kor on, a także obecnie używane monety, z wyjątkiem 10 koron, utracą ważność po 30 czerwca 2017 r

Zabezpieczenia

Nowe banknoty o nominałach 200 i 1000 kor on mają pionowy pasek zabezpieczający.

- Pasek ma trzy okienka.

- W okienkach widać obrazki o zmiennym motywie: odchylanie banknotu powoduje, że pojawiają się naprzemiennie litery "KR" i korona królewska.

- Pasek zabezpieczający znajduje się na lewo od portretu na awersie banknotu.

- Kolor paska jest różny, w zależności od nominału banknotu.

Więcej źródło Riksbank: riksbank.se/kollapengarna

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Szwecja | monety | SEK | banknoty | waluta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »