Transfery członków OFE

Akwizycja na rynku wtórnym, za pomocą której PTE walczą pomiędzy sobą o klientów, nie zwalnia tempa. Według najnowszych danych sierpniowa sesja transferowa przyniosła czwarty z rzędu wzrost liczby osób, które dokonały zmiany funduszu emerytalnego.

Akwizycja na rynku wtórnym, za pomocą której PTE walczą pomiędzy sobą o klientów, nie zwalnia tempa. Według najnowszych danych sierpniowa sesja transferowa przyniosła czwarty z rzędu wzrost liczby osób, które dokonały zmiany funduszu emerytalnego.

Ponadto, tak jak w dwóch poprzednich latach, bilans wakacyjnej sesji transferowej okazał się wyższy od tych z lutego oraz z maja. Tym razem liczba migrujących osób wyniosła 150,1 tys., co w stosunku do poprzedniej sesji oznacza wzrost o blisko +1,5 tys. osób. Sierpniowa sesja nie okazała się jednak rekordowa, gdyż najwyższy poziom transferów odnotowaliśmy dokładnie rok temu. W sierpniu 2009 roku liczba migrujących uczestników wyniosła 154,8 tys. osób. W bieżącym roku, tj. po trzech z czterech zaplanowanych sesji, na zmianę funduszu zdecydowało się 440,8 tys. osób. Wszystko wskazuje zatem na to, że w 2010 roku zostanie pobity kolejny rekord. Wydaje się jednak, że liczba osób, które zmienią fundusz emerytalny nie przekroczy poziomu 600 tys.

Reklama

W trakcie ostatniego okienka transferowego, na migracji członków, skorzystało 7 na 14 pomiotów (AEGON OFE, Allianz Polska OFE, Amplico OFE, AXA OFE, Generali OFE, Nordea OFE i PKO BP Bankowy OFE). Nie było większego zaskoczenia, gdyż po raz kolejny najwięcej członków per saldo przeszło do AXA OFE. Tym razem różnica pomiędzy liczbą osób, która przyszła do funduszu (+32,8 tys.), a liczbą osób, która z niego odeszła (-9,5 tys.) wyniosła +23,4 tys. osób.

Co istotne AXA PTE jest liderem rynku wtórnego już od ponad dwóch lat i m.in. dlatego firma jest coraz bliższa zrealizowania swojego celu, którym jest osiągnięcie 1 mln członków do 2012 roku. Na koniec lipca fundusz AXA OFE zarządzał aktywami 921,4 tys. osób. Postawiony cel może zatem zostać zrealizowany znacznie wcześniej niż zakładano.

Na drugim miejscu pod względem sierpniowych transferów z wynikiem o połowę słabszym od AXA OFE znalazło się Generali OFE, dla którego bilans wyniósł +11,2 tys. osób. Warto jest zwrócić uwagę, ze coraz więcej osób trafia również do PKO BP Bankowy OFE. Jeszcze rok temu fundusz ten był outsiderem pod względem migracji, ale zarówno majowa jak i sierpniowa sesja pokazują, że tendencja uległa odwrócona. W trakcie ostatniego okienka sesji transferowej PKO BP Bankowy OFE pozyskał o +10,8 tys. członków więcej niż stracił, co wśród wszystkich OFE plasuje go na trzeciej pozycji.

Na szarym końcu listy transferowej znajdują się dwie największe instytucje. Nie są one jednak chętne do walki o klienta na rynku wtórnym. Bierna postawa wynika z nowych regulacji prawnych, które mówią o tym, że po przekroczeniu 45 mld złotych aktywów opłata za zarządzanie funduszem emerytalnym jest stała. W związku z powyższym bilans sesji transferowej zarówno w przypadku Aviva OFE (-33,1 tys. osób) oraz ING OFE (-14,7 tys. osób) nie zachwyca. Z biznesowego punktu widzenia takie podejście wydaje się jednak uzasadnione.

Zespół Analiz Online

Analizy OnLine
Dowiedz się więcej na temat: PKO BP SA | transfery | OFE | bankowy | bilans | PTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »