Wpływ Fintech na rozwój usług finansowych

Branża bankowości dynamicznie się rozwija. Dzięki wykorzystaniu najnowszych innowacji technologicznych Fintech, obserwujemy przyspieszony rozwój w segmencie finansowym. Zobacz najnowsze trendy i zjawiska, których możemy oczekiwać w niedalekiej przyszłości, dzięki prężnie działającym przedsiębiorstwom z sektora Fintech.

1. Płatności metodą biometryczną

Według spółki MasterCard, 93% konsumentów wolałoby dokonywać płatności poprzez potwierdzanie transakcji odciskiem palca albo skanem twarzy. Skany już teraz pojawiają się w wyposażeniach najnowszych smartfonów, jest to więc kwestią czasu, kiedy ta metoda płatności wejdzie na rynek. MasterCard zadeklarowało, że wprowadzi tą możliwość w 2019 roku. Proces uwierzytelniania bez pośredniczących urządzeń nie tylko zapewni nam komfort, ale również bezpieczeństwo.

2. Banki w chmurze

Przyjmuje się, że prędzej czy później wszystkie banki znajdą się w chmurze. Już teraz środowiska bankowe wykorzystują to ekonomiczne rozwiązanie w procesach innych niż finansowe. Zastosowanie chmury obliczeniowej odciążyłoby pracujące całą dobę systemy.

Reklama

W ciągu dnia serwery pracują nad wsparciem sprzedaży, a w nocy na przetwarzaniu transakcji i naliczaniu odsetek. Chmura pozwoliłaby rozłożyć równomiernie procesy na różne aplikacje. Komisja Nadzoru Finansowego coraz bardziej przekonuje się do udzielenia pełnej zgody na działanie banków w chmurze.

3. Banki cyfrowe

Bankowość online rozwija się w dynamicznym tempie. Teraz możemy zarządzać swoimi finansami online bez jakiegokolwiek kontaktu osobistego z pracownikami banku. Szacuje się, że za 10 lat banki nie będą miały placówek, a doradztwo będzie odbywało się za pośrednictwem czatu. Przykładem jest Revolut: korzysta z robota o imieniu Rita, który online służy pomocą konsumentom. Transformacja cyfrowa to już niedaleka przyszłość.

4. Sztuczna inteligencja

Biuro Informacji Kredytowej stworzyło Analizator Kredytowy. Analizator był nominowany w 2019 do nagrody "Projekt Fintech". To algorytm, który pozwala określić zdolność kredytową konsumenta. Długie procedury w oddziałach bankowych przy procesie starania się o kredyt to już przeszłość.

- Teraz wystarczy kilka kliknięć, aby obliczyć jaki kredyt możemy dostać. Kolejnym krokiem jest wybranie kwoty kredytu i potwierdzenie tożsamości dowodem osobistym. Konsumentów nic nie ogranicza, a kredyt mogą wziąć w każdej chwili, kiedy akurat tego potrzebują - twierdzi Agata Lejman z AIQLABS.

5. Otwarta Bankowość

Rozwija się współpraca banków z dostawcami zewnętrznymi. Banki udostępniając dane klientów i ich historię transakcji, umożliwiają konsumentom zarządzanie finansami na wszystkich posiadanych rachunkach w różnych bankach. Otwarta bankowość pozwala również zlecenie przelewu z kont w różnych bankach w jednym miejscu.

Dzięki dyrektywie PSD2 banki są zobowiązane udostępniać dane klientów stronom trzecim. Oznacza to, że za naszą zgodą, bank musi udostępnić nasz rachunek innym bankom, instytucjom finansowym itd. Skorzystają na tym m.in. sklepy i fintechy.

Kolejną kwestią, którą zmienia dyrektywa PSD2 jest zaostrzone uwierzytelnianie. Mogłoby się wydawać, że częstsze wpisywanie PINu będzie kłopotem i krokiem w tył, ale to rozwiązanie zapewni większe bezpieczeństwo posiadaczom kont bankowych. Również przy kradzieży karty, poszkodowany otrzyma większe wsparcie od banku oraz zwrot pieniędzy przy stracie już 50 euro.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »