AutoVAT - nie każdy na nim zyska

Już od lat przepisy regulujące zasady odliczania VAT od samochodów i paliwa wzbudzają ogromne emocje. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego. Regulacje te dotyczą zdecydowanej większości przedsiębiorców. Mimo kolejnych zmian, zawsze pewna część osób prowadzących firmy nie była usatysfakcjonowana istniejącym stanem prawnym i zgłaszała nowe propozycje.

Podczas ubiegłorocznych prac legislacyjnych nad nową ustawą o VAT sprawa odliczania podatku od aut i paliwa była przyczyną ogromnych kontrowersji. W końcu wypracowano kompromis. Zdecydowano, że podatnicy powinni mieć pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego w przypadku nabycia samochodów o dopuszczalnej ładowności wynikającej ze specjalnego wzoru.

Jego wprowadzenie - jak się łatwo domyślić - wcale nie rozwiązało wszystkich problemów. Część podatników nadal była niezadowolona. Pojawiły się więc propozycje kolejnych zmian. Zostały one wprowadzone przy okazji najobszerniejszej z dotychczasowych nowelizacji obowiązującej ustawy o VAT. Przesunięto jednak znacznie termin ich wejścia w życie w porównaniu z innymi znowelizowanymi regulacjami dotyczącymi VAT.

Reklama

Wchodzące dziś w życie nowe przepisy dotyczące samochodów wprowadzają całkowicie odmienne warunki, od spełnienia których uzależnione jest odliczenie podatku związanego z nabyciem pojazdu. Zmieniają się też unormowania dotyczące odliczania VAT od kupowanego paliwa. I znów na skutek zmian część przedsiębiorców straci, a część zyska. Nic więc dziwnego, że niektóre z nowych przepisów już od momentu ich uchwalenia są ostro krytykowane. Zwraca się też uwagę na niejasne sformuowania dotyczące m.in. zakazu odliczania paliwa do określonych samochodów.

Nie można zatem wykluczyć, że w niedalekiej przyszłości pojawią się... następne projekty zmiany regulacji dotyczących VAT od samochodów i paliwa.

Krzysztof Tomaszewski

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: one | odliczania | paliwa | VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »