BGK: Nowy instrument wsparcia eksporterów

Polskie firmy mogą potwierdzić w swoich bankach akredytywy eksportowe na rynki o podwyższonym ryzyku, a Bank Gospodarstwa Krajowego to ryzyko przejmie. Program Akredytyw Eksportowych, kierowany jest głównie do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Do programu dołączyło na razie pięć banków, ale już trwają rozmowy z kolejnymi trzema.

W ciągu ostatniego roku polski bank rozwoju o 37 proc. zwiększył wsparcie na działalność eksportową polskich przedsiębiorców. - Jeszcze nie tak dawno BGK z klientami był obecny w dziewięciu krajach na trzech kontynentach. Dzisiaj są to już pięćdziesiąt dwa kraje na sześciu kontynentach. To pokazuje jak szybko rozwija się polski biznes i gdzie chcą nasi przedsiębiorcy docierać - podkreśla prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka.

Minimalizowanie ryzyka

- Na akredytywy eksportowe patrzymy jak na flagowy produkt, jak na gwarancje de minimis - dodaje prezes BGK. Dzięki umowie z pięcioma bankami komercyjnymi bank chce dotrzeć do szerokiego odbiorcy.

Reklama

Program Akredytyw Eksportowych to ułatwienia dla krajowych firm, które prowadzą lub dopiero planują transakcje z zagranicznymi kontrahentami.

Bank Gospodarstwa Krajowego od wielu lat wspiera krajowych przedsiębiorców na zagranicznych rynkach. Najnowszą inicjatywą banku jest Program Akredytyw Eksportowych - współpraca z bankami komercyjnymi, która ułatwi eksporterom realizowanie zamówień na rynkach o podwyższonym ryzyku. Banki, które podpisały umowę z BGK, będą mogły potwierdzać akredytywy eksportowe bezpośrednio swoim klientom, a BGK będzie przejmować od nich wynikające z akredytyw ryzyko banku zagranicznego. Na razie bank podpisał pięć takich umów z: Alior Bankiem, Citi Handlowym, Credit Agricole, Bankiem Pekao oraz Raiffeisen Polbankiem, a kolejne trzy są na etapie końcowych uzgodnień.

Szybsza ścieżka

Akredytywa eksportowa zobowiązuje bank importera do zapłaty określonej kwoty w zamian za dokumenty, które prezentuje w niej przedsiębiorca za pośrednictwem swojego banku. Jeżeli dokumenty są zgodne, to wypłata pieniędzy jest gwarantowana nawet jeżeli importer okaże się niewypłacalny lub odmówi zapłaty. Jednocześnie, banki współpracujące z BGK mogą oferować przedsiębiorcom więcej usług związanych z prowadzeniem działalności biznesowej za granicą.

- Akredytywa eksportowa skraca ścieżkę polskich eksporterów do otrzymania zapłaty, poprzez umożliwienie im kontaktu z ich bankami relacyjnymi, z drugiej skraca ścieżkę importerów w innych geografiach i jurysdykcjach. BGK jest bankiem, który bierze na siebie ryzyko potwierdzenia akredytywy w bankach zagranicznych. W ślad za klientami w ponad pięćdziesięciu krajach mamy dobre rozeznanie i możemy to zrobić szybko i tanio - tłumaczy Wojciech Hann, członek zarządu BGK.

- Nie jesteśmy wyłącznie bankiem dla MSP. Działamy dla nich jako bank drugiego poziomu (poprzez współpracę z bankami komercyjnymi). Realizujemy także duże projekty inwestycyjne, infrastrukturalne. Jesteśmy obecni w samorządach terytorialnych. Uzupełniamy rynek tam, gdzie nie jest on gotowy brać ryzyka na siebie. Działamy w sektorach trudnych. Finansujemy szpitale, innowacje - dodaje Hann.

MSP chcą eksportować

- Ta umowa z BGK jest bardzo ważna, gdyż otwiera przed nami nowe perspektywy finansowania eksportu - mówi Michał Chyczewski, prezes Alior Banku. - Możemy dostarczyć akredytywy, dążymy do jak najbardziej kompleksowej obsługi w segmencie MSP. Będziemy w stanie z tymi instrumentami dotrzeć do przedsiębiorców mikro-, małych i średnich, które podejmują wysiłki w zakresie rozwoju eksportu - dodaje.

Maciej Kropidłowski, wiceprezes Banku Handlowego przypomina natomiast, że bank na wiele sposobów pomaga firmom w ich ekspansji międzynarodowej. - Rozwinięcie współpracy z BGK wpisuje się w nasze plany, w to, co chcemy robić - dodaje.

Piotr Kwiatkowski, prezes Credit Agricole zwraca zaś uwagę, że eksport w Polsce rozwija się dynamicznie, a polscy przedsiębiorcy coraz chętniej wybierają kraje bardziej egzotyczne. - Obserwujemy to w wielu branżach. Czasami napotykają oni przeszkody w finansowaniu ekspansji. Takie programy uzupełniają ofertę produktową na rynku - twierdzi.

- Wszyscy doskonale wiemy ze ekspansja zagraniczna firm jest kluczem do rozwoju każdego przedsiębiorstwa, ale też całej gospodarki. O ile duże firmy już wiedzą jak eksportować, mikro i małe firmy wymagają wsparcia - konstatuje Tomasz Styczyński, wiceprezes Pekao. - Ta świadomość eksportowa, wyjście na rynki międzynarodowe wśród MSP rośnie. Rok do roku odsetek takich firm wzrósł o 3 pkt proc. Jak zaczynaliśmy badanie i publikowaliśmy pierwszy raport w 2010 r. było to poniżej 10 proc. firm. Teraz jest to już prawie 20 proc. - dodaje.

Jeśli przedsiębiorcy chcą eksportować to - podkreśla Styczyński nawiązując do niedawno publikowanej strategii - rolą banku jest im w tym pomoc. - Program akredytyw bardzo nam w tym pomoże. Po gwarancjach de minimis, akredytywy to nowy etap, który będzie potwierdzeniem świetnej współpracy miedzy bankiem rozwojowym (BGK) a komercyjnymi - mówi.

- De minimis działa bardzo dobrze. Będziemy wręcz występować o zwiększenie limitu - ocenia Jan Czeremcha, wiceprezes Raiffeisen-Polbank. - A akredytywy pomogą tym klientom, którzy są świadomi ryzyka i trudno im podjąć decyzje o ekspansji bez wsparcia. Jeśli odpowiednio wcześnie zadbamy o ryzyko - dużo łatwiej jest na każdym etapie rozwoju firmy je kontrolować - tłumaczy Czeremcha.

BB

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »