Eksperci vs. fiskus

W sejmowej podkomisji finansów ruszyły prace nad opozycyjnym projektem zmian w ustawie o VAT. Było gorąco.

W sejmowej podkomisji finansów ruszyły prace nad opozycyjnym projektem zmian w ustawie o VAT. Było gorąco.

W czasie wczorajszej dyskusji nad projektem nowelizacji ustawy o VAT zaznaczyły się dwa obozy - resortu finansów (MF) i ekspertów podatkowych. Dyskusja była emocjonalna, ale merytoryczna. Eksperci wskazywali na konieczność naprawy złych regulacji. O dziwo przedstawiciele ministerstwa nie ograniczali się do "nie bo nie". To przełom, bo dotąd MF było absolutnie przeciwko projektowi. Wczoraj fiskus pokazał, że nie wyklucza współpracy nad projektem, ale pod jednym warunkiem - propozycje zmian nie mogą uderzyć w budżet państwa.

Najciekawsza była dyskusja na propozycją wprowadzenia tzw. ulgi na złe długi. Posłowie chcą, by sprzedawca (wystawca faktury) mógł obniżać VAT w sytuacji, gdy kupujący nie płaci mu za towar, a sam może sobie pomniejszać podatek. To - zdaniem fiskusa - uszczupli dochody budżetu.

Reklama

- Nie jesteśmy przeciwko samej idei, ale taka regulacja musi być neutralna dla budżetu. Optujemy za tym, by wierzyciel odzyskiwał VAT dopiero jak otrzyma zapłatę od dłużnika - mówił Jarosław Neneman, wiceminister finansów. - Taka konstrukcja przekreślałaby projekt ulgi na złe długi - ripostował Marek Zagórski, szef podkomisji i poseł SKL.

Krzysztof Sachs, ekspert z Ernst & Young, podkreślił, że praktycznie w żadnym kraju ulga na złe długi nie jest całkowicie neutralna dla budżetu. Stanęło na tym, że ministerstwo przedstawi swoją koncepcję. Będzie ona bazą do dalszych prac.

Dyskutowano też o VAT na internet. Są dwie opcje: pierwsza zakłada 0-proc. stawkę, druga stawkę 22-proc. ze zwolnieniem dla edukacji. Drugą opcję popiera Jarosław Neneman. Tymczasem zdaniem Marka Zagórskiego, stawka 22-proc. ma małe szanse na uchwalenie.

- Chyba, że rząd wreszcie zaprezentuje plan rozwoju internetu w Polsce - dodaje poseł.

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: NAD | ekspert | VAT | fiskus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »