Ekspert: Polskie firmy niezbyt interesują się umową handlową UE-USA

- Polskie firmy ciągle mało interesują się negocjowaną umową handlową między UE i USA - ocenia Tomasz Włostowski z kancelarii EUTRADEDEFENCE w Brukseli.

Według niego, obawy w związku z tą umową mają m.in. sektor chemiczny, kosmetyczny i rolnicy.

- - - - -

- Negocjowana między UE a USA umowa o partnerstwie handlowo-inwestycyjnym (TTIP) nie może stanowić zagrożenia dla polskiego rolnictwa - powiedziała w środę w Sejmie wiceszefowa MRiRW Zofia Szalczyk. Jej zdaniem powinno wprowadzić się kontyngenty i klauzule ochronne dla produktów rolnych.

Wiceminister, która referowała sejmowej komisji ds. rolnictwa stanowisko resortu przypomniała, że rolnictwo w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych funkcjonuje w zupełnie odmiennych warunkach. W Europie - wskazała - przykłada się np. dużą wagę do kwestii środowiskowych, co wiąże się z wyższymi kosztami produkcji.

Reklama

Zaznaczyła jednocześnie, że negocjacje dotyczące TTIP prowadzi Komisja Europejska. - One mają charakter tajny, więc nie możemy w odpowiedni sposób przedstawić ewentualnych skutków - podkreśliła Szalczyk.

Dotychczas w ramach TTIP odbyło się dziewięć rund negocjacyjnych. Toczą się one w trzech obszarach: dostępu do rynku (towary, usługi, zamówienia publiczne), współpracy regulacyjnej oraz zasad w handlu, obejmujących m.in. surowce, energię i prawa do ochrony własności intelektualnej.

Kolejna runda rozmów zapowiadana jest na lipiec.

Szalczyk przedstawiła również stanowisko ministerstwa rolnictwa dotyczące negocjacji w Światowej Organizacji Handlu (WTO) w ramach rundy z Dauhy. Jak tłumaczyła, Polska mówi o konieczności zachowania równowagi pomiędzy negocjacjami rolnymi, a negocjacjami w pozostałych obszarach.

Przypomniała, że rozmowy, mające wypracować kształt globalnego porozumienia handlowego toczą się w Genewie. Zawarcie umowy planuje się w czasie konferencji ministerialnej w Nairobi, wyznaczonej na grudzień 2015 roku. Negocjacje w imieniu Unii Europejskiej prowadzi Komisja Europejska. W grupie negocjacyjnej bezpośrednio nie uczestniczą kraje członkowskie, ale porozumienie musi zaakceptować Rada Ministrów Unii Europejskiej.

Szalczyk podkreśliła, że nowe porozumienie nie może prowadzić do eliminacji subsydiów eksportowych i różnych form wsparcia dla rolnictwa. Nie może być też mowy o obniżeniu stawek celnych dla krajów, które chcą wejść na unijny rynek i ograniczeniach związanych ze stosowaniem Wspólnej Polityki Rolnej.

- Minister rolnictwa nie uczestniczy bezpośrednio w tych pracach, bowiem są to kompetencje ministra gospodarki - dodała wiceminister.

- - - - -

Amerykanie - chcecie handlować, znieście wizy!

Presja na USA, by zniosły wizy dla wszystkich unijnych obywateli, konieczność usprawnienia mechanizmu ochrony inwestorów. To niektóre z rekomendacji europosłów dla Komisji Europejskiej w sprawie transatlantyckiej umowy handlowej. Zalecenia zostały dziś przegłosowane w komisji handlu międzynarodowego Parlamentu.

Europosłowie uważają , że w trakcie negocjacji nad umową, Komisja Europejska powinna wywierać polityczną presję na Stany Zjednoczone, by zagwarantować równe traktowanie wszystkich unijnych obywateli, jeśli chodzi o wizy do USA.

Nie te zapisy budziły jednak najwięcej kontrowersji. Europosłowie do końca nie mogli się porozumieć w sprawie tzw. klauzuli ISDS, która daje inwestorom prawo do pozywania rządów krajów, jeśli działają one na szkodę przedsiębiorców. Choć nazwa mechanizmu nie pojawia się w dokumencie, deputowani zalecają, aby system ochrony inwestorów znalazł się w umowie. - Inwestorzy muszą być chronieni, choć forma tej ochrony musi być zreformowana i nad tym będziemy pracować z naszymi partnerami - powiedziała europosłanka chadeków Godelieve Quisthoudt-Rowohl. Tym samym deputowani poparli pomysły Komisji Europejskiej na usprawnienie systemu arbitrażu, które zostały wcześniej przedstawione.

Rekomendacje muszą być jeszcze przyjęte przez cały Parlament Europejski. Głosowanie na sesji plenarnej planowane jest na 10 czerwca.

- - - - -

Unijno-amerykańska umowa o wolnym handlu negocjowana jest od 2013 roku. Rozmowy mają się zakończyć w 2016 roku. Potencjalne zyski są ogromne, ale na razie nie można przeskoczyć rozbieżności.

Energia, rolnictwo, inwestycje i usługi - to tematy rundy negocjacyjnej dotyczącej umowy o wolnym handlu Unii Europejskiej z USA. Przedstawiciele Brukseli i Waszyngtonu spotykają się dziś na rokowaniach (początek 10.00) po raz szósty. Unia szacuje, że zniesienia barier handlowych przyniesie jej korzyści w wysokości 120 miliardów euro rocznie. Negocjacje będą jednak trudne z powodu różnicy zdań w wielu kwestiach.

Dyskutuj na FORUM INTERIA.PL o umowie o wolnym handlu Unii z USA

W związku z kryzysem na Ukrainie jedną z najważniejszych spraw jest energia. Europejczycy chcą zmniejszyć zależność od dostaw Rosji i szansę widzą w negocjowanej właśnie umowie o wolnym handlu. Podczas rokowań Bruksela ma zabiegać o zniesienie ograniczeń w eksporcie amerykańskich surowców energetycznych do Europy, zwłaszcza gazu. Stany Zjednoczone jednak nie chcą rezygnować z systemu licencji. Każdy producent w USA, który chce sprzedać surowce poza granicami musi otrzymać specjalne pozwolenie. To ma gwarantować Stanom bezpieczeństwo energetyczne i pozwala utrzymywać niskie ceny energii.

Różnice zdań pojawiają się także w rolnictwie.. W tym przypadku to Unia nie chce zmienić swoich restrykcyjnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa żywności i produktów genetycznie modyfikowanych.

Tymczasem USA chcą właśnie do Europy sprzedawać uprawy GMO. Stany Zjednoczone chcą także zagwarantować dostęp do unijnego rynku swoim instytucjom finansowym, ale nie chcą się zgodzić na wspólne regulacje.

PAP/IAR
Dowiedz się więcej na temat: ue usa | umowa o wolnym handlu z USA | Polskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »