Energożerna firma - energożerna Polska

Energożerna firma - energożerna PolskaPolska potrzebuje skutecznych i przemyślanych działań w zakresie zmniejszania energochłonności PKB. Niestety, efektywność energetyczna naszej gospodarki jest aż 2 razy niższa niż średnia w krajach Unii Europejskiej, a tempo wprowadzanych zmian jest wolniejsze niż w latach poprzednich.

Energożerna firma - energożerna PolskaPolska potrzebuje skutecznych i przemyślanych działań w zakresie zmniejszania energochłonności PKB. Niestety, efektywność energetyczna naszej gospodarki jest aż 2 razy niższa niż średnia w krajach Unii Europejskiej, a tempo wprowadzanych zmian jest wolniejsze niż w latach poprzednich.

Efektywność rośnie, ale zbyt wolno

Najprościej mówiąc, przy wyliczaniu energochłonności ustala się stosunek zużytej energii do PKB - im wskaźnik mniejszy, tym lepiej. Zużywamy średnio 0,4 tony paliwa ekwiwalentnego na 1000 dolarów, podczas gdy wysokorozwinięta gospodarka Wielkiej Brytanii pochłania zaledwie 0,1 tpe/1000 dol. Trzeba przyznać, że w ciągu kilkunastu lat wiele się w Polsce zmieniło - w 2000 r. energochłonność pierwotna PKB Polski była wyższa o 43 proc. od średniej europejskiej. Różnica ta spadła o 25 punktów procentowych - podaje GUS w lipcowym raporcie "Efektywność wykorzystania energii w latach 2002-2012".

Reklama

Oszczędzanie energii pobudza gospodarkę i zwiększa jej konkurencyjność, obniża koszty produkcji i mnoży zyski przedsiębiorców, a co najważniejsze przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Zalety energooszczędnych praktyk są powszechnie znane, ale zmiany przychodzą ospale. Do działań w tym zakresie obligują jednak Polskę zobowiązania międzynarodowe, a głównie unijna dyrektywa 2006/32/WE w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych. Celem jest, określony w pakiecie klimatyczno-energetycznym, 20-procentowy wzrost efektywności energetycznej do 2020 roku.

Po co i jak zwiększać efektywność energetyczną?

Korzyści z wdrożenia inteligentnych systemów zarządzania energią w przedsiębiorstwie jest mnóstwo, nawet przy pominięciu aspektu ochrony środowiska i pozytywnego wpływu takich działań na ogólną kondycję całej gospodarki. Inwestycja w nowoczesne technologie i produkty zapewnia lepsze wyniki biznesowe przez zmniejszenie zużycia energii (zwiększa się tym samym produktywność i konkurencyjność firmy), poprawia wyniki ekologiczne i podnosi jakość usług. Wpływa również na wizerunek firmy, przedstawiając ją jako innowacyjną, nastawioną na ciągłe doskonalenie i wrażliwą na kwestie ochrony środowiska. Ważne, aby działać według modelu PDCA (Plan-Do-Check-Act) - dokładnie planować wykonując audyty, energicznie wdrażać programy naprawcze, monitorować efekty wyciągając wnioski i ciągle szukać sposobów doskonalenia systemu. Warto posłużyć się odpowiednim przykładem. Niemal we wszystkich gałęziach przemysłu, przy różnorodnych procesach produkcyjnych, używa się sprężonego powietrza.

Niewiele osób wie, że to "czwarte medium", prawdopodobnie najbardziej rozpowszechniony nośnik energii, jest dość drogie i stanowi od 10 do 20 proc. całkowitej energii elektrycznej pobieranej w zakładzie. Określa się, że ponad 20 proc. tego zużycia to straty wynikające z wad instalacji sprężonego powietrza. Tak proste rozwiązania, jak chociażby zastosowanie energooszczędnych i cichych dysz do czyszczenia, sortowania czy suszenia, prowadzi do redukcji zużycia powietrza od 30 do 50 proc. Specjaliści Silvent, uznanego na rynku producenta energooszczędnych dysz, znaleźli rozwiązanie na zmniejszenie kosztów sprężonego powietrza oraz redukcję szkodliwego dla zdrowia ludzi hałasu.

Zaawansowana technologia urządzeń pozwala na wytworzenie jednolitego, ciągłego i równomiernie rozłożonego strumienia powietrza. Inwestycja w energooszczędne dysze pozwala uzyskać świetne efekty w postaci ogromnych oszczędności i poprawy bezpieczeństwa w miejscu pracy. Warto takie rozwiązania wprowadzić w firmie, która dba o swój rozwój i umiejętnie wykorzystuje dostępne na rynku narzędzia optymalizacji przedsiębiorstw. Moment na modernizację jest idealny, ponieważ obecnie istnieje wiele programów wspierających inwestycje energooszczędne.

Skąd czerpać środki na inwestycje energooszczędne?

Polski rząd na różne sposoby stara się zachęcać przedsiębiorców do działań innowacyjnych w sferze efektywności energetycznej oraz do zwiększania wydajności przez oszczędność energii. Lista konkretnych instrumentów finansowych wspierających realizację inwestycji energooszczędnych znajduje się w "Krajowym Planie Działań dotyczącym efektywności energetycznej dla Polski 2014" z 21 lipca 2014 - jego opracowanie wymuszają na Ministerstwie Gospodarki odpowiednie przepisy unijne.

Cztery główne źródła funduszy na inwestycje to regionalne programy operacyjne na lata 2014-2020, kredyty preferencyjne, Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) oraz różne programy wdrażane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), między innymi dofinansowanie audytu energetycznego/elektroenergetycznego przedsiębiorstwa czy pożyczka na innowacje energooszczędne. O dotacje mogą starać się również małe i średnie przedsiębiorstwa. Chociażby w ramach rządowego programu "Inwestycje energooszczędne w MŚP" czy projektu PolSEFF (Programu Finansowania Rozwoju Energii Zrównoważonej w Polsce), dzięki któremu można uzyskać zwrot 10 proc. finansowania nowoczesnego sprzętu znajdującego się na liście LEME. Odpowiednie instytucje finansowe mogą udzielić zainteresowanym kredytu w wysokości nawet do 1 miliona euro.

Jak podkreślają twórcy raportu "Efektywność energetyczna polskiej gospodarki - szanse i zagrożenia" przygotowanego na zlecenie Krajowej Agencji Poszanowania Energii, rządowe działania mające na celu zmniejszenie energochłonności PKB są niewystarczające. To pokrzepiające, że pojawiają się kolejne źródła finansowania inwestycji energooszczędnych. Problemem jest jednak słabe informowanie społeczeństwa o dostępnych możliwościach, choć w każdym "Krajowym Planie Działania.." znajduje się element konieczności przeprowadzenia informacyjnej kampanii społecznej.

Sprawdź: Dysze energooszczędne w Vervo

Dowiedz się więcej na temat: Polskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »