Hotele są gotowe na pełne otwarcie

Mimo otwarcia hoteli 8 maja, ich straty osiągną w tym miesiącu pół miliarda złotych - ostrzega Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego (IGHP). W przeprowadzonej przez nią ankiecie niemal wszystkie hotele zapewniły, że są gotowe na pracę w pełnym wymiarze, z otwartymi restauracjami, basenami i SPA.

Od 8 maja hotele mogą wynajmować nie więcej niż połowę miejsc, nie mogą świadczyć otwartej gastronomii ani usług towarzyszących, takich jak basen czy SPA. Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego zwróciła się do nich z prośbą o oszacowanie strat w maju.

Z ankiety wynika, że każda z 2600 placówek straci średnio 320 tysięcy złotych. W przeliczeniu na 145 tysięcy pokoi hotelowych, jest to 3800 złotych na każdy z nich. “Oznacza to, że tylko w maju resort szacuje straty na minimum pół miliarda złotych" - informuje IGHP.

Reklama

Hotele zapewniają, że są przygotowane na prace w pełnym wymiarze. Niemal wszystkie (95 proc.) potwierdziły gotowość do obsługi gości w reżimie sanitarnym w całości obiektu, z otwartą gastronomią i dostępnymi pozostałymi usługami towarzyszącymi. Hotele są też gotowe na odmrożenie segmentu spotkań (MICE). “Warto przypomnieć, że w okresie otwarcia hoteli w lutym, tysiące kontroli przeprowadzonych w hotelach przez państwowe służby sanitarne wykazały tylko kilka drobnych uchybień, co potwierdzało Ministerstwo Zdrowia" - wskazuje IGHP.

Nie napawają optymizmem dane dotyczące przyjętych rezerwacji na najbliższe miesiące, w tym na wakacyjne. Prognozy wciąż wskazują na bardzo ostrożne oczekiwanie odbudowy zarówno ruchu biznesowego, jak i turystycznego. Do końca sierpnia blisko 75 proc. hoteli deklaruje obłożenie nie wyższe niż 20 proc. Przybywa zaś placówek otwartych. Zaledwie 3 proc. nie zamierza w najbliższym czasie przyjmować gości.  

Podobnie jak w poprzednich miesiącach, blisko 92 proc. hoteli nie przewiduje osiągnięcia zysku z działalności operacyjnej wcześniej niż na koniec przyszłego roku. A na powrót przychodów sprzed pandemii trzeba będzie - ich zdaniem - poczekać dwa albo trzy lata.

ew

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: hotele | turystyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »