Jak rozpocząć własny biznes?

Przedsiębiorca - to brzmi dumnie. W przeciwieństwie do etatowca działa na własny rachunek, płaci niższe składki na ZUS i korzysta z preferencji podatkowych. Etatowy pracownik po miesiącu spędzonym w zakładowym kieracie oczekuje należnej wypłaty. Fiskus lubi etatowca, ma go podanego na tacy i wie, ile on zarabia.

Wystarczy go przystawić do trzystopniowej skali i odcinać proporcjonalne zyski z jego pracy. Podobnie działa ZUS. Pracownik nie ma wpływu na to, ile zabierze mu aparat państwa. Przeciętnie zazwyczaj zabiera mu się ponad 30 procent.

Oblicz swoją płacę netto. Sprawdź, ile trafia do ZUS, NFZ i US

Przedsiębiorca ma wybór. Z racji ryzyka, na jakie jest narażony (niepewne, nieregularne dochody, problemy z uzyskaniem kredytu) państwo stwarza mu pewne pole manewru. Nasz przedsiębiorca decyduje o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, płaci niższe podatki. Wreszcie może uwzględnić realne koszty prowadzenia działalności, zdecydowanie wyższe, niż pracownik na etacie.

Jak zacząć?

Zarejestrowanie działalności gospodarczej nie jest zabiegiem specjalnie trudnym i czasochłonnym. W niektórych gminach wystarczą na to dwa dni.
Reklama

Zadośćuczynienie wszystkim formalnościom to kolejno: wpis do ewidencji działalności gospodarczej, wpis do rejestru przedsiębiorców REGON, uzyskanie NIP w urzędzie skarbowym i złożenie deklaracji w ZUS

Do urzędu gminy należy skierować pierwsze kroki, by wpisać się do ewidencji. Potrzebne będą następujące dane:

oznaczenie przedsiębiorcy,

numer PESEL,

oznaczenie miejsca zamieszkania i adresu przedsiębiorcy,

określenie przedmiotu działalności zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności

data rozpoczęcia działalności.

Niezbędnym dokumentem będzie dowód osobisty. Opłata za wpis do ewidencji to około 100 złotych, późniejsza aktualizacja danych lub zmiana wpisu to przeciętnie 50 złotych.

Następnie w ciągu 14 dni od uzyskania wpisu występujemy o REGON we właściwym miejscowo urzędzie statystycznym.

Zostań kumplem Janosika

Urząd Skarbowy nadaje Numer Identyfikacji Podatkowej osobie fizycznej raz i na zawsze. Jeżeli przedsiębiorca ma prowadzić działalność jako osoba fizyczna, będzie się posługiwać tym numerem, który nadała mu skarbówka, gdy osiągnął po raz pierwszy przychód podlegający opodatkowaniu.

Należy pamiętać, że do obowiązków przedsiębiorcy należy umieszczanie numeru NIP w pismach do oznaczonych organów i osób, oraz posługiwanie się nim w obrocie gospodarczym.

W urzędzie skarbowym należy także określić sposób opodatkowania. Do wyboru mamy:

Kartę podatkową - podatek dla niektórych przedsiębiorców prowadzących jednoosobową lokalną działalność

Ryczałt - podstawa opodatkowania to przychód bez pomniejszania o koszty jego uzyskania

Podatek na zasadach ogólnych - najpopularniejsza forma opodatkowania wśród przedsiębiorców. Chcąc z niej skorzystać, mamy do wyboru dwie możliwości. Możemy posłużyć się skalą podatkową lub zdecydować się na podatek liniowy.

Owoc żywota twojego je ZUS

Przedsiębiorca - oprócz podatku - musi co miesiąc opłacać obowiązkowe składki: społeczne (emerytalne, wypadkowe, rentowe, dobrowolne wypadkowe) i zdrowotne. To właśnie te składki, a nie podatek, stanowią często największy ciężar dla nowych przedsiębiorców. Suma opłat na konto ZUS to około 800 złotych miesięcznie (od najniższego wynagrodzenia). Taka danina może podciąć skrzydła młodemu przedsiębiorcy, nim ten zdąży je rozwinąć.

By ułatwić start, osoby rozpoczynające działalność mogą przez pierwsze dwa lata płacić najniższe składki. Teraz ich suma to nieco ponad 300 złotych. Należy wspomnieć, że ta ulga nie przysługuje wszystkim nowym przedsiębiorcom - nie skorzystają z niej osoby, które na rzecz samozatrudnienia u byłego pracodawcy zrezygnowały u niego z etatu.

Przedsiębiorca niezatrudniający pracowników opłaca składki i składa dokumenty rozliczeniowe do dziesiątego każdego miesiąca, za miesiąc poprzedni. Pierwszą wizytę w zakładzie ubezpieczeń należy zaplanować do siedmiu dni od dnia rozpoczęcia działalności. Przydatne będą następujące dokumenty: dowód osobisty, zaświadczenie o wpisie do ewidencji, numer NIP i REGON (kserokopie plus oryginały do wglądu).

Firmowe konto

Przepisy prawne i podatkowe w niektórych przypadkach wymagają od przedsiębiorców - w zależności od wysokości i sposobów płatności - założenia konta bankowego. Przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wymagają, by operacje mające związek z działalnością gospodarczą pomiędzy przedsiębiorcami następowały przez rachunek bankowy jeżeli ich wartość przekracza 15 tysięcy euro. Przy zakładaniu konta bank poprosi o ten sam zestaw dokumentów co ZUS.

Pieczątka

Bez niej nie założymy firmowego konta, ani nie wystawimy dokumentów sprzedaży. Dane, jakie powinny się na niej znaleźć to: oznaczenie firmy , dane teleadresowe, numer NIP i REGON. Wyrobienie pieczątki to koszt około 40 złotych.

Zawieszenie działalności

To kolejne ułatwienie zarezerwowane dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność. Może trwać od miesiąca do dwóch lat. W tym czasie przedsiębiorca nie musi płacić składek ZUS, oraz zaliczek na podatek, nie może jednak w tym czasie prowadzić działalności i osiągać przychodów. Przepisy dopuszczają czynności zmierzające do zabezpieczenia źródła przychodów i regulowanie zobowiązań. Prawo nakłada także obowiązek uczestniczenia w postępowaniach przed organami administracyjnymi, można także spodziewać się kontroli ze strony tychże.

Aby zawiesić lub wznowić działalność wystarczy przedstawić odpowiedni wniosek w organie gminy, ten zawiadomi Urząd Skarbowy i ZUS. Za te czynności przedsiębiorca nie poniesie opłat.

Tyle na początek. Z jednej strony nie należy się zrażać ogromem przepisów i stosem papierów do wypełniania, z drugiej jednak nie popadać w euforię na myśl o łatwym i przyjemnym biznesie, który "sam się zrobi". Własna działalność gospodarcza to satysfakcja i wolność okupione ciężką harówką, która nie zna pojęcia ośmiogodzinnego trybu pracy i wolnych weekendów - zwłaszcza na początku. Decyzja o przejściu "na swoje" powinna być poprzedzona wnikliwą analizą.

Michał Morek

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »