Jak zaplanować własną karierę?

Kto jest odpowiedzialny za planowanie kariery - pracownik czy pracodawca? Czy spoufalanie się z szefem jest dobrym pomysłem, jak rozmawiać z przełożonym na temat podwyżki? Na te i inne pytania odpowiadali Ewa Banaś-Burek i Ryszard Skarbek z Philip Morris - goście CZATerii. Poniżej zapis rozmowy.

janusz_z_tytanu: Czy zaplanowanie kariery jest w ogóle możliwe?

Ewa Banaś-Burek&Ryszard Skarbek: - Winston Churchill powiedział: "Plany są bezużyteczne a planowanie jest absolutnie niezbędne". Parafrazując, samo podjęcie wysiłku planowania pomaga nam w dojściu do celu.

M.Wereszczakówna: Planować karierę raczej pod względem zainteresowań, czy tego, co się bardziej opłaca?

- Tylko według zainteresowań. Jak się coś lubi, to jest się bardzo blisko do bycia perfekcyjnym. Będąc perfekcyjnym, można nieźle zarobić.

Reklama

brugny_haryyyyy: Czy to prawda, że im bardziej egzotyczny język, tym mam większą szansę na większą kasę?

- Tak, to prawda. I generalnie zawsze za wyjątkowe umiejętności uzyskuje się wyjątkowe wynagrodzenie.

zygi_hajcer: Jesteście ekspertami, czy lepiej planować karierę w jednej firmie, czy kilku?

- Ciekawe pytanie hmmm... Żyjemy w świecie, w którym wydaje się, że zmiana pracy jest czymś naturalnym. Nie mniej jednak jest tyle firm, które działają na rynku globalnym i oferują takie możliwości rozwoju, że nie jest konieczna zmiana pracy, pracodawcy.

chceodejscstąd:P: Jak często zmieniać pracę, aby nie było to podejrzane dla potencjalnego pracodawcy? Żeby nie pomyślał, że nigdzie nie jestem w stanie długo zagrzać miejsca.

- To zależy od sektora biznesu w którym się jest, jak i od zaawansowania naszej kariery. Jeśli ktoś co najmniej 3 lata wytrzymał w jednej firmie, to jest OK.

magiczny_krzys: Słyszałem gdzieś, że źle jest zbyt długo pracować w jednej firmie i dobrze jest zmieniać pracę co kilka lat. To prawda czy zwykła bujda?

- A od kogo Pan to słyszał?

redcharlott: Co zrobić w sytuacji, kiedy mój pracodawca nie chce mnie wysyłać na szkolenia? Czy powinnam się upomnieć?

- Bardzo dużo zależy od firmy, od tego w jakiej firmie się pracuje (małej, średniej wielkości czy dużej). Bardzo możliwe, że w naszych polskich realiach firma walczy o to, żeby przetrwać na rynku. A czy zapytać - to zależy od kultury organizacyjnej firmy w której Pani pracuje.

myszunia9000: Gdzie możemy znaleźć pomoc przy planowaniu kariery? Gdzie możemy się zgłosić?

- Jeśli jesteś studentką, na uczelniach działają koła zainteresowań oraz biura kariery. To są pierwsze miejsca, gdzie możesz się udać. Jeśli jesteś już osobą pracującą i masz w swojej firmie godny zaufania dział zasobów ludzkich - zgłoś się do nich!

człekowstręt: W jaki sposób zacząć i jak rozmawiać z przełożonym na temat podwyżki?

- Bardzo dobre pytanie. Pełna odpowiedz wymagałaby kilku stron formatu A4 - ale nie zostawiając pana z pustymi rękami proponowałabym, aby odpowiedzieć sobie na następujące pytanie: Dlaczego szef miałby mi dać tę podwyżkę?

woshi: Czy szkolenia z wielu odłamów branży są dobrze postrzegane przez rekruterów? Czy lepiej zająć się tylko jednym ze stanowisk w danej branży?

- Spróbujemy odpowiedzieć na to następującym przykładem: Jeżeli chcesz być specjalistą w dziedzinie sieci komputerowych to koncentrujesz się na szkoleniach wyłącznie z jednej dziedziny. Jeżeli twoim celem jest zarządzenie działem informatyki, potrzebujesz wiedzy z każdego z poszczególnych obszarów.

kpiszchyba: Czy praca za granicą opłaca się bardziej niż w Polsce?

- Finansowo być może tak. Fajne jest też zdobycie doświadczenia - jeśli chodzi o język i bardziej zaawansowany poziom w innych dziedzinach - i na pewno warto później wrócić i móc to wykorzystać w Polsce.

marcin_bjergen: Czy spoufalanie się z szefem jest dobrym pomysłem (np. w sytuacji, gdy zaprasza na przysłowiowe piwo po pracy)?

- Jeśli cały dział wybiera się na to przysłowiowe piwo - to jest jakiś pomysł na integrację.

Stostokrotka.: Jakich błędów unikać przy wykonywaniu pracy?

- Pomyślmy o tym co nas irytuje w pracy, w innych ludziach. Źle czujemy się w towarzystwie tych, którzy nie słuchają, którzy stwarzają atmosferę nerwowości, tych, którzy nie dotrzymują obietnic i jedzą przy biurku. Lista może być długa. "Szanuj szefa swego, bo możesz mieć gorszego".

szluga_chce1: Kończę w tym roku liceum - co Państwo radzą - studia, praca? A może jedno i drugie? Co tak naprawdę pomoże mi za kilka lat zarabiać pieniądze? Cały czas się słyszy: młody, wykształcony ale bez doświadczenia... Proszę o pomoc.

- Warto pójść na studia, bo to poszerza horyzonty. Można spotkać wielu fantastycznych ludzi a w przypadku studiów w innym mieście naprawdę nauczyć się samodzielności. Na początku radzimy skupić się przede wszystkim na nauce, natomiast w połowie studiów zacząć inwestować w swoją karierę zawodową.

wrednyyy_sebaaaa: Nieskromnie mówiąc jestem specjalistą w branży, w której pracuję. Nie mam jednak wyższego wykształcenia. Czy zmieniając pracę może być to dla mnie dużym problemem? Czy może liczba szkoleń branżowych, które przeszedłem jest wystarczająca?

- W tej sytuacji, skoro jest już Pan specjalistą - zdobycie wykształcenia wyższego nie ma tak istotnego znaczenia.

nena: Jak Państwo myślą: czy lepiej iść na studia które nas kręcą, ale trudno znaleźć po nich prace, czy lepiej pomęczyć się na jakimś kierunku, po którym z łatwością znajdziemy jakieś zatrudnienie?

- Nie należy się męczyć (ale należy się starać). W dzisiejszych czasach, tak intensywnych zmian, wydaje nam się, że nikt nie pokusi się o złotą receptę, która zagwarantuje, że dzisiejszy wybór na temat kierunku studiów za 5 lat przyniesie wysokie zarobki. Dlatego na świecie coraz bardziej, rozwija się trend regularnego przekwalifikowywania się.

wysoki_i_chudy.,: Pani Ewo, proszę mi pomóc odnośnie do jednego pytania dotyczącego rozmowy kwalifikacyjnej... Jakie podać słabe strony swojej osobowości, by były one także zaletami?

- Takiej metody doświadczeni rekruterzy nie stosują. Zachęcam do zapoznania się z relacją z czata, który odbył się 14 lutego. Przeczytaj relację z czata: Szukasz pracy? Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

ałrelka: Czy kobiety mogą planować swoją karierę decydując się na macierzyństwo?

- Jak najbardziej tak. Firmom o światowym zasięgu coraz bardziej zależy na tym, aby mieć coraz więcej kobiet na wyższych stanowiskach.

janusz_z_tytanu: Kto jest odpowiedzialny za planowanie kariery? Ja jako pracownik, czy też mój pracodawca?

- Przede wszystkim ty sam. Aczkolwiek pracodawca wspiera cię w tym w miarę możliwości - na ile cele biznesowe pokrywają się z twoimi zamierzeniami.

zygi_hajcer: Czy zajmując się karierą można znaleźć miejsce na czas wolny? Może te dwie rzeczy się wykluczają ?

- Absolutnie należy zaplanować czas wolny, żeby w ogóle zrealizować swoją dalekosiężną karierę. Żeby się nią cieszyć.

badger_king: Co jest lepsze? Praca w korporacji, czy może własny biznes?

- Jak wszystko w życiu, jedno i drugie ma swoje wady i zalety. Korporacja gwarantuje co miesiąc pensję na koncie. Prowadząc własny biznes, trzeba samemu walczyć o klientów i o swój przychód. Zachęcamy do szerszej rozmowy na ten temat podczas czata, który odbędzie się za tydzień. Serdecznie dziękujemy za bardzo energetyczną wymianę poglądów.

Chcesz przeczytać inne relacje z czatów? Więcej zapisów rozmów na stronach CZATerii

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: philip morris | kariera
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »