MŚP będą musiały oszczędzać energię?

Do końca 2019 roku Komisja Europejska ma podjąć decyzję, czy obowiązek wykonywania audytu energetycznego 1 będzie rozszerzany także na małe i średnie przedsiębiorstwa. W Polsce na razie tylko duże przedsiębiorstwa zobowiązane są do przeprowadzania raz na cztery lata audytów energetycznych. Czy takie rozwiązanie może być przydatne także dla MŚP?

W Polsce istnieje 1,84 miliona przedsiębiorstw, z których większość (99,8 proc.) stanowią mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa 2. Jeśli firmy te wdrożyłyby rozwiązania ukierunkowane na oszczędności energii, mogłyby mieć duży wypływ na poziom efektywności energetycznej w skali całego kraju. Oprócz prac Komisji Europejskiej, także Ministerstwo Energii podejmuje działania mające na celu promowanie inwestycji w efektywność energetyczną oraz przeprowadzanie audytów - organizuje regionalne wydarzenia dotyczące instrumentów finansowania efektywności energetycznej oraz szkolenia dla przedsiębiorców.

Reklama

Audyt energetyczny w Polsce

Zgodnie z zapisami ustawy z 20 maja 2016 roku o efektywności energetycznej 3, do przeprowadzenia audytu energetycznego co cztery lata zobowiązane są duże przedsiębiorstwa, czyli firmy zatrudniające 250 i więcej pracowników, których roczny obrót przekracza 50 milionów euro lub całkowity bilans roczny przekracza 43 miliony euro 4.

Na czym polega taki audyt energetyczny?

- Audyt energetyczny to szczegółowa analiza zużycia energii w przedsiębiorstwie. Ma za zadanie zidentyfikować obszary jej znaczącego zużycia i ocenić potencjał poprawy efektywności energetycznej w tych obszarach. Co istotne, audyt wskazuje projekty poprawy efektywności energetycznej, ale decyzja o ich wdrożeniu należy do przedsiębiorstwa - tłumaczy Katarzyna Zaparty-Makówka, kierownik projektów efektywności energetycznej w Schneider Electric.

Nowy obowiązek MŚP?

Jeśli chodzi o małe i średnie przedsiębiorstwa, to na ten moment przeprowadzanie audytu energetycznego nie jest dla nich obowiązkowe, jednak w wielu przypadkach również mniejsze firmy decydują się na jego wykonanie.

- Audyt energetyczny dla MŚP będzie w większości przypadków mniej angażującym zadaniem, niż dla dużych firm, a może przynieść równie wysokie korzyści. Ze względu na skalę działalności i wielkość przedsiębiorstwa, audyt energetyczny w przypadku MŚP jest znacznie prostszy i szybszy do przeprowadzenia. Nowoczesne rozwiązania do monitoringu i analizy zużycia energii, takie jak EcoStruxure Power Monitoring Expert, w znacznym stopniu wspierają utrzymanie efektywnej gospodarki energetycznej przedsiębiorstwa. W połączeniu z realizacją projektów modernizacyjnych, pozwalają osiągnąć oszczędności na poziomie nawet 40 proc. - komentuje Katarzyna Zaparty-Makówka.

Analiza - szczególnie ta przeprowadzona przez zewnętrzną firmę audytorską - to pierwszy krok do zwiększenia efektywności energetycznej w przedsiębiorstwie. Często pozwala dostrzec bardzo proste sposoby na zmiany, których obsługa techniczna na co dzień nie widzi. Warto przy tym zauważyć, że poprawa efektywności energetycznej przekłada się na realne oszczędności - tym istotniejsze w obliczu rosnących cen energii elektrycznej.

- - - - - -

1 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2002

2 Ministerstwo Energii, Promowanie audytów energetycznych w mśp

3 Ustawa z 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej

4 Ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej

Opr. KM

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: małe i średnie przedsiębiorstwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »