Nowa definicja samochodu osobowego w PIT i CIT

Od 1 stycznia 2013 r. w ustawach o PIT i CIT zmieni się definicja samochodu osobowego. Zmiana wynika z konieczności dostosowania tego pojęcia do przepisów ustawy o VAT, które również zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2013 r. Takie są skutki uchwalonej przez Sejm ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw.

Zanim jednak zaczną obowiązywać znowelizowane przepisy obu ustaw podatkowych ustawodawca postanowił, że w latach 2011-2012, na potrzeby obu ustaw o podatku dochodowym pojęcie samochodu osobowego będzie zawarte w art. 7 ustawy nowelizującej. W związku z tym, z mocą od 1 stycznia 2011 r., zostanie uchylony art. 5a pkt 19 i art. 5c ustawy o PIT oraz art. 4a pkt 9 i art. 4b ustawy o CIT.

Należy jednak wskazać, że uregulowania dotyczące samochodów osobowych, które zostały "przeniesione" do ustawy nowelizującej różnią się od wcześniejszych.

Reklama

Przede wszystkim nowe przepisy ustalają znaczenie pojęcia "pojazd specjalny". Dotychczasowa definicja (czyli przed nowelizacją) wynikająca z obu ustaw o podatku dochodowym, wskazuje bowiem, że samochodem osobowym nie jest pojazd samochodowy będący pojazdem specjalnym w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym, o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy o VAT. Tymczasem od 1 stycznia 2011 r. ustawa o VAT nie zawiera tego załącznika. Załącznik został uchylony, co stwarzało podstawy do twierdzenia, że pojazd specjalny, którego masa nie przekracza 3,5 tony powinien być uznany za samochód osobowy. Problem ten został dostrzeżony i w konsekwencji wykaz przeznaczeń pojazdów specjalnych na potrzeby podatku dochodowego został określony w załączniku do ustawy nowelizującej, do którego odesłanie znajduje się w art. 7 ust. 1 tej ustawy. Oznacza to, że w latach 2011-2012 nie będzie już wątpliwości, że nie jest samochodem osobowym pojazd będący m.in. koparką czy żurawiem samochodowym.

Ponadto, w przepisach na lata 2011-2012, dotyczących samochodów osobowych, utrzymano zasadę, że w przypadku pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (z wyjątkiem pojazdów specjalnych), spełnienie wymagań pozwalających na niezaliczenie danego pojazdu samochodowego do samochodów osobowych, stwierdza się na podstawie dowodu rejestracyjnego oraz dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację. Zniesiono jednak obowiązek dostarczania kopii tego zaświadczenia do urzędu skarbowego.

Na dzień oddania gazety do druku ustawa czeka na podpis Prezydenta.

autor: Beata Siwkowska
Gazeta Podatkowa nr 34 (762) z dnia 2011-04-28

GOFIN podpowiada

Dowiedz się więcej na temat: CIT | samochod
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »