Nowoczesne biuro wspiera biznes

Biuro to wizytówka firmy. Nic dziwnego, że coraz więcej przedsiębiorców dokłada starań, aby ich siedziby nie tylko wzbudzały zaufanie i były oznaką prestiżu, ale także podkreślały nowoczesność.

Polskie firmy doceniają coraz bardziej nowoczesne powierzchnie biurowe. Analitycy Walter Herz oceniają, że takie biura w Polsce to co najmniej 9 mln m kw., a z tego ponad 5 mln m kw. znajduje się w Warszawie. W 2016 roku oddano do użytku ok. 800 m kw. nowoczesnych powierzchni biurowych, co potwierdza wysoki popyt na takie nieruchomości. Polskie firmy decydują się inwestować w takie biura nie bez przyczyny.

Biuro - miejsce reprezentacyjne

Biuro to nie tylko miejsce, gdzie firma funkcjonuje, skąd jest zarządzana, gdzie powstają cele biznesowe i strategie ich realizacji. Często jest to przestrzeń, w której się sprzedaje i podejmuje kontrahentów. Nie przez przypadek stara, ludowa mądrość głosi, że jak cię widzą, tak cię piszą. Na mocno konkurencyjnym rynku wiele firm dba o to, aby ich przestrzeń biurowa wspierała biznes w budowaniu wizerunku. Stąd duży popyt na biura klasy A, o czym wspomniano powyżej.

Reklama

Powierzchnia biurowa musi być wygodna i wyposażona w niezawodną infrastrukturę, musi dostarczać korzyści dla przedsiębiorstwa i pracowników. Takie biuro można dowolnie zaaranżować. W biurowcach klasy A pracownicy mają najczęściej więcej powierzchni do dyspozycji, okablowanie jest chowane w podwieszanych sufitach i w podłodze, co dodatkowo zwiększa estetykę wnętrza. Inne elementy nowoczesnego biura, które wpływają na pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa wśród kontrahentów i klientów, to najczęściej klimatyzacja, odpowiednia wentylacja, duże okna, oświetlenie zharmonizowane z aranżacją wnętrza, optycznie powiększające przestrzeń itp. Aby to wszystko uzyskać, niejedna firma jest gotowa płacić wyższy nawet o kilka tysięcy złotych czynsz niż w przypadku powierzchni o niższym standardzie. Warto jednak pamiętać, że nowoczesne biuro wspiera biznes nie tylko w aspekcie reprezentacyjnym, ale także poprzez swoją wysoką funkcjonalność.

Nowoczesne biuro a efektywność pracownika

Środowisko pracy wpływa bardzo mocno na aktywność zawodową ludzi. Dotyczy to również przestrzeni biurowej, w której często pracownik przebywa przez wiele godzin. Dobrze zaprojektowane i urządzone biuro zwiększa komfort pracy i działa stymulująco na wykonywanie zadań. Takie otoczenie jest postrzegane pozytywnie. Nie tylko wspiera cele biznesowe, otwiera się także na pracowników. To właśnie z takiej potrzeby rodzą się nowoczesne koncepcje biurowej przestrzeni, jak np. Activity-Based Workspace, w której porzuca się układ gabinetowy i open space na rzecz uniwersalnej powierzchni. Tam pracownicy nie mają ściśle wyznaczonych miejsc pracy, ale przestrzeń została podzielona na strefy, dedykowane wykonywaniu różnych zadań. Takie podejście zwiększa efektywność i motywuje, ale tylko wtedy, gdy zapewnia wysoką ergonomię pracy.

- Ergonomia ma kluczowe znaczenie w urządzaniu i funkcjonowaniu nowoczesnych biur, w takich formach jak Activity-Based Workspace. Na tego rodzaju przestrzeniach pracodawca musi pomysłowo łączyć dużą estetykę i funkcjonalność biura z przyjaznym dla pracowników otoczeniem. Nie jest to łatwe, skoro wszystkie stanowiska pracy są wspólne - zauważa Małgorzata Heleniak z firmy AJ Produkty. - Istotnym aspektem jest tutaj dobór odpowiednich, uniwersalnych mebli, które można bez problemu dostosowywać do indywidualnych potrzeb poszczególnych pracowników, jak np. biurka z elektrycznie regulowanym blatem, regulowane fotele itp. wyposażenie - podkreśla.

Open space nie wszędzie wygrywa!

Chociaż 87 proc. menedżerów jest zdania, że atrakcyjnie zaprojektowane, wygodne biuro może przyczynić się do pozyskania najlepszych pracowników z rynku pracy, to jednak nadal w polskich biurowcach 68 proc. przestrzeni to open space z wydzielonymi salkami do spotkań, 13 proc. to tradycyjny podział na pokoje, natomiast Activity-Based Workspace to jedynie 9 proc. biur. W wielu przypadkach oszczędność przedkładana jest nad inne aspekty. Urządzenie i funkcjonowania biura open space jest nawet o 20 proc. tańsze niż inaczej zaaranżowanej przestrzeni. Niestety, open space obniża wydajność pracowników, a zatem nie oddziałuje probiznesowo i pozytywnie na funkcjonowanie firmy. Taka przestrzeń jest oceniana przez zatrudnione osoby jako hałaśliwa, rozpraszająca i stresująca. Badania dr Craig Knight z University of Exeter w Wielkiej Brytanii pokazują, że efektywność pracowników może wzrosnąć nawet o 32 proc., gdy pozwoli im się pracować w przestrzeni, którą sami urządzali i dekorowali.

Takie biura, jak w modelu Activity-Based Workspace, ale również o całkiem innej idei organizacji przestrzeni, porzucające tradycyjną koncepcję open space, stopniowo pojawiają się w firmach działających na polskim rynku. Duży udział w ich aranżacji mają właśnie pracownicy. Za przykład może posłużyć nowe biuro firmy Nordea w Symetris Business Park w Łodzi, gdzie pracownicy elastycznie wykorzystują przestrzeń, nie muszą pracować przy własnych biurkach, wykonują zadania tam, gdzie im wygodnie. Dodatkowo do dyspozycji oddano również sale konferencyjne, strefy relaksu, pomieszczenia do pracy projektowej itp.

Zaufanie ma kluczowe znaczenie w biznesie. Można je zdobywać w różny sposób. Na pewno eleganckie, nowoczesne biuro jest ważnym wsparciem w budowaniu wiarygodności przedsiębiorstwa i jego silnej pozycji na rynku. Jednak musi iść ono w parze z dbałością o pracownika i jego komfort pracy. Zadowolony, zzmotywowany pracownik to również wizytówka firmy, a przede wszystkim filar, który może przyczynić się do sukcesu na rynku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nowoczesnej | nowoczesne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »