Od 1 stycznia 2015 r. będą kary za nieprzekazanie sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego

W Dzienniku Ustaw z 3 października 2014 r., pod poz. 1328, opublikowano ustawę z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Brak sprawozdań jest teraz boleśnie karany.

Ustawa ta wprowadziła m.in. zmiany do ustawy z 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy poprzez dodanie art. 80b. Jak wynika z niego: "Kto wbrew obowiązkowi nie przekazuje w terminie właściwemu organowi podatkowemu sprawozdania finansowego, opinii lub raportu, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe."

Czy skarbówka utrudnia życie przedsiębiorcom? Wypowiedz się na forum!

W konsekwencji wprowadzonej zmiany nieprzekazanie do urzędu skarbowego sprawozdania finansowego, opinii lub raportu podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych będzie traktowane jako wykroczenie skarbowe karane grzywną, która będzie mogła wynieść od 175 zł do 35.000 zł.

Reklama

Dotychczas Kodeks karny skarbowy nie przewidywał sankcji za niezłożenie sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego.

Przypomnijmy, iż podatnicy CIT obwiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują to sprawozdanie do urzędu skarbowego wraz z opinią i raportem podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych - w terminie 10 dni od daty jego zatwierdzenia. Obowiązek złożenia opinii i raportu nie dotyczy podatników, których sprawozdania finansowe są zwolnione z obowiązku dokonania takiego badania.

Spółki przekazują ponadto odpis uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe.

Natomiast podatnicy PIT, którzy prowadzą księgi rachunkowe, są zobowiązani do złożenia w urzędzie skarbowym sprawozdania finansowego łącznie z zeznaniem podatkowym, a więc w terminie do końca kwietnia następnego roku.

Nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2015 r.


Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych Nr 31 z dnia 2014-11-01

GOFIN podpowiada

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »