Oko w oko z kamerą

Do rozmowy kwalifikacyjnej przez Skype przygotuj się ze szczególną uwagą: trochę tak, jak do swojego debiutu telewizyjnego. W końcu chcesz wypaść na szklanym ekranie jak najlepiej, prawda?

1. Sprawy techniczne. Odpowiednio wcześniej przed rozmową sprawdź, czy działa sprzęt. 5 minut przed spotkaniem to nie jest dobry czas, by stwierdzić, że nie masz połączenia z Internetem. Jeżeli są problemy techniczne, warto o nich od razu informować rekrutera - radzi Aneta Dziadkowiec, HR Manager w agencji pracy Jobs Plus. - Lepiej poprosić o powtórzenie pytania jeszcze raz, niż odpowiedzieć na nie źle, bo coś przerwało.

2. Odpowiedni ubiór. To że jesteś w domu nie znaczy, że możesz być ubrany byle jak czy bardziej na luzie. Obowiązuje cię taki sam dress code, jak w przypadku klasycznej rozmowy kwalifikacyjnej. Rekruter zobaczy cię najpewniej tylko od pasa w górę, ale mimo wszystko przypominamy: spodnie są absolutnie obowiązkowe. Najlepiej załóż cały strój, łącznie z butami. To ułatwi ci zachowanie odpowiedniej postawy w czasie rozmowy.

Reklama

3. Wybór pomieszczenia. Wybierz neutralne i czyste pomieszczenie. Sprawdź, co będzie widoczne dla twojego rozmówcy: najlepiej by nie było to rozesłane łóżko czy porozrzucana po podłodze bielizna. Zawczasu zadbaj, by w czasie rozmowy nikt ci nie przeszkadzał. Nie chcesz chyba, by ktoś z członków rodziny, a może twój pies czy kot, stali się mistrzami drugiego planu?

4. Dobra widoczność. Podczas rozmowy na Skype rekruter chce cię widzieć. Jeśli byłoby inaczej, wybrałby rozmowę telefoniczną. Dlatego siądź w jasnym pomieszczeniu, najlepiej takim, do którego wpada naturalne światło. I sprawdź, czy na pewno jesteś dobrze widoczny w kadrze.

5. Aktywne słuchanie. Jest to szczególnie ważne w czasie rozmowy wideo, ponieważ problemy techniczne mogą sprawić, że nagle łączność zostanie przerwana. Zatem pokazuj swojemu rozmówcy, że słuchasz: przytakuj, kiwaj głową - po prostu dawaj znać, że jesteś.

6. Pełne skupienie. Może się to wydawać oczywiste, ale w czasie rozmowy kwalifikacyjnej nie zajmuj się niczym poza nią. Pamiętaj więc nie tylko o przygotowaniu swojego otoczenia, pokoju, telefonu, ale również komputera. Na czas rozmowy wyłącz wszystkie rozpraszacze: komunikatory, portale społecznościowe. Niedopuszczalne jest stukanie w klawiaturę czy klikanie myszką w trakcie spotkania.

7. Uśmiech. Podczas spotkania twarzą w twarz, naturalnie uśmiechamy się w czasie rozmowy. Rekruter dokładnie obserwuje mowę twojego ciała, gesty i mimikę. Podczas rozmowy przez Skype nie widzi wszystkiego, ale twój uśmiech zobaczy na pewno. Dlatego nie bój się uśmiechać - to dobry sposób na rozluźnienie atmosfery i wzbudzenie sympatii rozmówcy.

8. Kontakt wzrokowy. W przypadku rozmów przez Skype nie ma możliwości kontaktu wzrokowego. Ale można dać jego złudzenie. Dlatego nie patrz się na ekran, na twarz rekrutera ani tym bardziej na swój własny obraz. Zamiast tego kieruj wzrok prosto w kamerę, a wtedy twój rozmówca będzie miał wrażenie, jakbyś patrzył się mu w oczy.

9. Przygotowanie. To rozmowa kwalifikacyjna, więc ściąganie nie jest dopuszczalne. Choć może ci się wydawać inaczej, to rekruter zobaczy, jeśli będziesz czytać z notatek lub googlować odpowiedzi na jego pytania. Nic stoi jednak na przeszkodzie, byś miał przed sobą swoje CV czy inne dokumenty aplikacyjne. Podobnie jak w przypadku rozmowy "na żywo", będą pomocne w uporządkowaniu rozmowy i uchronią Cię przed gorączkowym poszukiwaniem dat.

10. Praktyka. Jeśli to twoja pierwsza rozmowa kwalifikacyjna przez Skype, przetestuj się. Odpowiednio wcześniej połącz się z kimś znajomym, kto wskaże ci, co jest nie tak, co można by poprawić. Nie rób niczego ad hoc, w końcu ta rozmowa może zmienić twoją przyszłość.

Rozmowy kwalifikacyjne przez Skype są coraz powszechniejsze. To wygoda zarówno dla rekrutera, jak i dla kandydata - spotkanie odbywa się bez wychodzenia zza biurka. Jeśli jeszcze nie doświadczyłeś takiej rozmowy, to pewnie tylko kwestia czasu - powodzenia!

Jobs Plus

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Dowiedz się więcej na temat: Okami
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »