Profil Zaufany pozwala założyć własną firmę

E-podpisy nie tylko pomagają przedsiębiorcy załatwiać internetowo codzienne sprawy związane z prowadzeniem działalności. Umożliwiają one również samo wystartowanie z biznesem. Podłączamy się do sieci, podpisujemy wniosek CEIDG-1 Profilem Zaufany albo podpisem z certyfikatem i otwieramy jednoosobową działalność gospodarczą bez wychodzenia z domu.

E-podpisy nie tylko pomagają przedsiębiorcy załatwiać internetowo codzienne sprawy związane z prowadzeniem działalności. Umożliwiają one również samo wystartowanie z biznesem. Podłączamy się do sieci, podpisujemy wniosek CEIDG-1 Profilem Zaufany albo podpisem z certyfikatem i otwieramy jednoosobową działalność gospodarczą bez wychodzenia z domu.

W poprzednich publikacjach poświęconych cyklowi o e-administracji przybliżaliśmy przedsiębiorcom możliwości, jakie daje im e-podpis - płatny bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany ważnym kwalifikowanym certyfikatem lub bezpłatny Profil Zaufany. Dzięki nim przedsiębiorca kontaktuje się m.in. z urzędem miasta, z Urzędem Skarbowym, ZUS-em czy kontrahentami i klientami na odległość.

Co więcej jednak, posiadając e-podpis można zostać przedsiębiorcą i to w pełni internetowo, czyli bez konieczności składania wizyty w urzędzie gminy czy jednostce ZUS-u.

Reklama

Podpis Profilem Zaufanym na stronie CEIDG

Wystarczy podpisać Profilem Zaufanym lub elektronicznym podpisem weryfikowanym certyfikatem wypełniony wniosek CEIDG-1. Aby to zrobić, startujemy ze strony www.firma.gov.pl i koniecznie wybieramy pierwsze z trzech okienek, tj. "Załóż konto". Ważne, aby nie zasugerować się poleceniem "Wypełnij wniosek przez Internet/Przygotuj wniosek" z trzeciego okienka, bo w ten sposób wypełnimy i wyślemy go przez internet całkowicie anonimowo, co oznacza konieczność fizycznego podpisania go w urzędzie gminy.

Jeszcze raz zatem - wybieramy "Złóż wniosek" i rejestrujemy się, czyli wskazujemy sposób potwierdzania tożsamości użytkownika, tj. któryś z e-podpisów. Klikamy "Dalej" i zostajemy przekierowani do platformy ePUAP. Tam zatwierdzamy operację i podajemy dane z wygenerowanego dla nas maila, a na koniec logujemy się do CEIDG. Można już przejść do wypełnienia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, tj. formularza CEIDG-1 - korzystając z kreatora lub nie.

Na tym etapie z pewnością pomoże instrukcja dostępna na stronie CEIDG - można ją pobrać w formacie pdf, wybierając polecenie "Więcej o formularzu" z trzeciego okienka "Przygotuj wniosek". W zanadrzu musimy mieć przygotowane takie dane jak PESEL, adresy czy rodzaje planowanej działalności gospodarczej zgodnie z kodami PKD. Wypełniamy, sprawdzamy i podpisujemy Profilem Zaufanym lub elektronicznym podpisem weryfikowanym certyfikatem.

Nasz wniosek wpływa jednocześnie do:

- GUS-u w celu nadania lub weryfikacji REGONU,

- urzędu skarbowego w celu nadania czy weryfikacji NIP-u,

- ZUS-u/KRUS-s w celu zgłoszenia płatnika składek (ZFA),

- Krajowego Rejestru Karnego, aby zweryfikować zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.

Finalizacja rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej trwa niecałe 24h. Na adres mailowy powinno dojść potwierdzenie.

Dodatkowa formalność z ZUS-em również przez internet

Każda osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku. Każdy przedsiębiorca jest płatnikiem własnych składek ZUS-owskich i sam musi się "zgłosić" do tych ubezpieczeń (czy też zgłosić swoich pracowników, zleceniobiorców). Tego zgłoszenia (ZUS ZUA czy ZUS ZZA) nie obejmuje wniosek CEIDG-1. Mimo tego, osobista wizyta osobista w okienku ZUS-u nie jest konieczna. Zgłoszenie to można wysłać pocztą tradycyjną lub elektronicznie, poprzez platformę PUE.

E-podpisem można też zatwierdzać zmiany w CEIDG

Podpisanie wniosku o wpis nowego przedsiębiorcy Profilem Zaufanym czy bezpiecznym elektronicznym podpisem weryfikowanym ważnym kwalifikowanym certyfikatem to nie wszystko. E-podpisu przedsiębiorca użyje również, jeśli będzie aktualizował formularz CEIDG-1, np. z powodu zmiany czy skreślenia wpisu w rejestrze REGON, zmiany adresu zamieszkania, zmiany nazwiska czy zgłoszenia zawieszenia bądź likwidacji działalności.

Katarzyna Miazek

Tax Care S.A.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »