Rozwiązania ERP w chmurze - nowa alternatywa dla biznesu

Coraz większa popularnością cieszą się aplikacje w chmurze. Ten trend dotknął również systemy klasy ERP. Dlaczego budzą zainteresowanie i które firmy powinny przyjrzeć się ich możliwościom?

Jakie są zalety pracy w chmurze?

Jeśli spytać przeciętnej osoby, na czym polega praca w chmurze, to zazwyczaj wskazywana jest "wirtualność" całego procesu. Takie stwierdzenie będzie w dużym stopniu prawdziwe, gdyż ten model zakłada wykonywanie pracy na aplikacjach czy plikach udostępnianych przez Internet. Jak się okazuje, korzystanie z rozwiązań tego typu jest coraz popularniejsze i ma wiele zalet - jakich?

- Chmura to przede wszystkim olbrzymie ułatwienie dla każdej pracy zespołowej. Pozwala na wspólne korzystanie z tych samych plików czy aplikacji przez wiele osób i co najważniejsze - synchronizację danych w czasie rzeczywistym. Chmura pozwala na równoczesny dostęp, wprowadzenie i korzystanie z danych z dowolnego komputera czy urządzenia mobilnego na całym świecie. Drugą ważną zaletą jest brak konieczności zakupu i instalacji poszczególnych elementów składowych klasycznego oprogramowania na wszystkich urządzeniach, co bezpośrednio przekłada się na zdecydowanie niższe koszty - mówi Magdalena Jakimiak-Szadziewicz z firmy itelligence.

Reklama

Bezpieczeństwo i wygoda pracy w cloudzie

Kolejną ważną zaletą systemów chmurowych jest brak konieczności zakupu infrastruktury niezbędnej do działania systemu. Z punktu widzenia planowania budżetu firmy ważny jest też fakt, że usługi chmurowe na ogół oparte są na modelu SaaS i nie są objęte klasycznym licencjonowaniem, a jedynie stałą opłatą abonamentową. Na koniec warto dodać, że rozwiązania chmurowe oparte są na zewnętrznych serwerach dostawcy, które spełniają bardzo restrykcyjne normy bezpieczeństwa. Ich centra przetwarzania danych są na ogół lepiej zabezpieczone niż infrastruktura większości firm.

Chmury w polskich firmach

O zaletach pracy w chmurze świadczą też fakty. Z roku na rok (także w Polsce) rośnie liczba firm wykorzystujących to rozwiązanie - w 2015 roku z rozwiązań chmurowych korzystało blisko 25% dużych podmiotów, a w 2016 - już 31,1%. Jeśli zestawić to z prognozami ogólnoświatowymi firmy IDC, według których do 2020 roku wydatki firm na usługi chmurowe mają wzrosnąć ponad trzykrotnie do poziomu 500 mld dolarów, to doskonale widać, że praca w chmurze to główny cel przemian infrastruktury IT.

Jakie działania można przenieść do chmury?

Rozwiązania dostępne w chmurze dotyczą już większości procesów biznesowych. Nawet rozwiązania klasy ERP do zarządzania przedsiębiorstwem są udostępniane w modelu cloud. Znajdziemy w nich więc narzędzia i elementy umożliwiające takie czynności, jak:

zarządzanie finansami,

sprzedaż i marketing,

serwis,

HR,

zarządzanie magazynami,

zarządzanie produkcją i łańcuchem dostaw,

zarządzanie projektami,

zaopatrzenie i zakupy.

Wybierając profesjonalne rozwiązania ERP oparte na pracy w chmurze nie tracimy żadnych użyteczności oprogramowania dostępnego klasycznie (tzw. rozwiązań on-premise), a zyskujemy wiele nowych opcji.

Efekty dla biznesu - jaką przewagę daje chmura?

Z punktu widzenia biznesu najważniejsze są jednak efekty. Jakie nowe możliwości i przewagę w jakich aspektach zapewniają chmurowe systemy ERP?

- Systemy ERP w chmurze są dużą wartością dla podmiotów, które posiadają rozproszoną strukturę i funkcjonują w wielu lokalizacjach. W praktyce mówimy tu o różnego rodzaju grupach kapitałowych, których oddziały handlowe lub dystrybucyjne często działają w różnych miastach, krajach czy nawet na różnych kontynentach. Z punktu widzenia firm, które korzystają z rozwiązań SAP ERP, chmura to alternatywa dla klasycznego projektu rollout - dodaje ekspert Itelligence.

Komu rekomendowane jest to rozwiązanie?

Nie jest uzasadnione kosztowo, aby wdrażać rozwiązanie SAP ERP w kilkunastoosobowym biurze handlowym. Biznesowo jest już jednak zasadne, aby informacja na temat działalności była kompletna. W takich sytuacjach, dla niewielkiej spółki handlowej lub dystrybucyjnej, rekomendowane jest rozwiązanie w chmurze. Jest ono w pełni integrowalne z centralnym systemem SAP. Takie podejście gwarantuje oszczędności czasowe, rozsądny budżet projektu i unifikuje środowisko IT w całej grupie kapitałowej.

ERP w chmurze to atrakcyjny model biznesowy także dla firm, które są aktywne w obszarze zakupu i sprzedaży podmiotów gospodarczych. W takich przypadkach cloud ERP jest nieocenioną pomocą. Pozwala na szybką integrację nowego podmiotu lub wyłączenie go z działających struktur, co zdecydowanie ogranicza koszty i niezbędny czas podczas transakcji tego typu.

Rozwiązania ERP oparte na pracy w chmurze to w wielu przypadkach narzędzie warte uwagi i rozważenia. Szybko się je instaluje, obsługują kluczowe procesy biznesowe, są dostępne w formie abonamentowej i wymagają minimalnego zaangażowania własnego zespołu IT. Warto mieć w zanadrzu taką alternatywę.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »