"Rzeczpospolita": Tarcza sprowadzić kontrole do firm

Z wnioskami o wsparcie przedsiębiorcy ujawniają informacje, które mogą im zaszkodzić – pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".

W myśl przepisów o tarczy antykryzysowej do wniosku o świadczenie postojowe trzeba dołączyć informację o zarobkach zleceniobiorcy czy wykonawcy umowy o dzieło przed kryzysem i w trakcie - podała "Rz".

Według dziennika przedsiębiorcy starający się w pośredniakach o dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników muszą podać szczegółowe informacje o pensjach wszystkich zatrudnionych, w tym zleceniobiorców, dla których chcą uzyskać wsparcie. A od następnego roku ma ruszyć w ZUS zupełnie nowy rejestr umów o dzieło.

"Firmy składające wnioski o dofinansowanie mają coraz więcej obaw, jak te dane zostaną wykorzystane przez te instytucje" - czytamy.

Reklama

Najwięcej do myślenia daje przedsiębiorcom art. 22 przewidziany w tarczy antykryzysowej 1.0. Zgodnie z nim od 1 stycznia 2021 r. będą mieli obowiązek zgłaszać do ZUS wszystkie zawierane przez siebie umowy o dzieło.

Zdaniem wielu prawników będzie to zmiana, na którą już teraz powinno zwrócić uwagę wielu przedsiębiorców, a to dlatego, że sugeruje to, że już teraz instytucje państwowe mogą gromadzić informacje o różnego rodzaju umowach, które mogą im posłużyć do kontrolowania przedsiębiorców w przyszłości - ocenia "Rz".

........................................

Od kiedy subwencjez PFR?

Banki, PFR i KIR są gotowe do uruchomienia wypłat subwencji dla firm. Proces będzie prosty i całkowicie zdalny - pisze w czwartkowym wydaniu "Puls Biznesu".

"Dwa tygodnie temu premier Mateusz Morawiecki ogłosił założenia tarczy finansowej, w ramach której do małych i średnich firm ma trafić 75 mld zł publicznych pieniędzy. Tydzień temu zarys planu dystrybucji trafił z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) do banków i jest duża szansa, ze za tydzień gotówka będzie już na kontach firm" - napisał w czwartek dziennik.

Według informacji "PB", "pieniądze z tarczy finansowej zostaną uruchomione 27 kwietnia, choć data nie jest jeszcze pewna na 100 proc." - czytamy.

Gazeta podała, cytując prezesa PFR Pawła Borysa, że od dwóch tygodni Fundusz pracuje nad tym, żeby program był operacyjnie gotowy w przyszłym tygodniu, zgodnie z obietnicą, że tarcza finansowa zostanie uruchomiona do końca kwietnia. "Operacyjnie jesteśmy gotowi, natomiast została jeszcze kwestia zgody Komisji Europejskiej na pomoc publiczną. Premier Mateusz Morawiecki poprosiła przewodniczącą KE o przyśpieszenie prac i mamy nadzieję, że w przyszłym tygodniu zgoda zostanie udzielona" - mówi Borys.

"PB" dodał, że od dwóch tygodni nad projektem pracuje pół tysiąca osób z banków, Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) i Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR)

PAP
Dowiedz się więcej na temat: firma | tarcza antykryzysowa | ZUS | składki ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »