UOKiK ostrzega przed kolejną firmą. "To może być piramida finansowa"

Uwaga na kolejną firmę oferującą niby superzyskowne inwestycje! Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przestrzega przed systemem inwestycyjnym Omega oferowanym przez pochodzącą ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich firmę Nautilius.

To może być piramida finansowa, a konsumenci mogą stracić pieniądze - ostrzega szef UOKIKu Marek Niechciał i zawiadamia Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Firma Nautilius Investment zachęca do zarabiania pieniędzy na oglądaniu reklam i tworzeniu kryptowalut. Jednak za udostępnienie tej formy zarabiania wymaga kupienia abonamentu nazwanego Active Box. To kosztuje od 50 euro do 200 tysięcy euro.

Ostrzegam przed pochopnym przelewaniem pieniędzy i przystępowaniem do program Omega - mówi szef UOKiKu. Jego zdaniem to klasyczna piramida finansowa. Zyski wypłacane starym klientom są finansowe z wpłat nowych klientów. Kiedyś to się musi skończyć upadkiem.

Reklama

Dla własnego bezpieczeństwa pamiętajmy: Jeśli ktoś obiecuje superzyskowne inwestycje z gwarantowanym wysokim zarobkiem, to najpewniej kłamie. Zwłaszcza jeśli to nowa firma z dalekiego kraju.

UOKIK ostrzega by uważać, gdy ktoś:

- zapewnia cię o bardzo wysokich zyskach w krótkim czasie, nie wspominając jednocześnie o ryzykach związanych z inwestowaniem,

- tłumaczy, że niedawno rozpoczął działalność,

ogólnie lub niezrozumiale przedstawia sposób swojego działania, unika odpowiedzi na twoje konkretne pytania,

- posługuje się wzniosłymi sformułowaniami ("zostań partnerem", "odmień swoje życie", "zarób pieniądze bez wysiłku"),

- oferuje ci kupony, pakiety inwestycyjne, świadectwa uczestnictwa, tokeny, bądź kryptowaluty,

- odsyła cię na stronę internetową, która nie zawiera podstawowych informacji na temat organizatora "inwestycji" lub strona jest "w budowie",

- kieruje cię na stronę internetową, która nie jest prowadzona w języku polskim (jest za to dostępna np. po ukraińsku, wietnamsku, indonezyjsku), miejsce prowadzenia działalności jest w egzotycznym kraju - najczęściej poza granicami UE,

- wskazuje, że istotnym lub najważniejszym elementem uczestnictwa i uzyskania wynagrodzenia jest nakłonienie do udziału w systemie innych osób,

- nie wskazuje źródeł finansowania sytemu lub przedstawia je bardzo ogólnie.

Podejrzenie oszustwa zgłoś również organom ścigania (policja, prokuratura).

Krzysztof Berenda , opracowanie: Adam Zygiel

CZYTAJ:

RMF
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »