Wsparcie aplikacyjne systemu SAP dla twojej firmy

SAP to jedno z narzędzi zarządzających i usprawniających pracę każdej firmy. Używa go ponad 30 proc. podmiotów gospodarczych na całym świecie. SAP pozwala na osiągnięcie wielu korzyści oraz przewagi nad konkurencją. W jaki sposób?

Coraz więcej firm zaczyna zastanawiać się nad wdrażaniem rozwiązań typu SAP. Dlaczego? Takie oprogramowanie pozwala na natychmiastową ocenę bieżącej sytuacji w firmie. Dzięki temu, można w pełni kontrolować niemal każdy fragment jej funkcjonowania: obsługę klientów, należności, działanie magazynu itd. - Wdrożenie usprawnia proces przepływu najważniejszych w działaniu danej firmy informacji - mówi Tomasz Kusiak, konsultant SAP w firmie Itelligence - a to przecież procentuje. Okazuje się również, że tego typu rozwiązanie to nie tylko udogodnienie dla firmy, ale również fundament, na którym może oprzeć się jej przyszły rozwój.

Reklama

Jak wybrać oprogramowanie dla swojej firmy?

To oczywiście sprawa indywidualna. Wybór oprogramowań jest ogromny, dlatego najlepiej na początku "wypunktować" listę wymagań, które powinien spełniać nowy system. Dopiero na tej podstawie można dokonać ostatecznego wyboru. Najczęściej firmy stawiają na usprawnienie komunikacji, poprawienie szybkości i jakości obsługi klientów, a także zmniejszenie ilości papierowych dokumentów, które są w firmowym obiegu, czy też - na możliwość automatycznego generowania pewnych dokumentów, na przykład zleceń. Jednym z narzędzi, z których może skorzystać firma jest SAP - korzysta z niego już ponad 12 milionów użytkowników na świecie. Specjaliści SAP działają również na rynku polskim. Zwracają oni uwagę na fakt, iż część firm nadal waha się przed wdrożeniem SAP we własnym przedsiębiorstwie. Dlaczego? Wiele z nich, zwłaszcza tych, które nie mają rozbudowanych działów IT, może obawiać się wdrożeń i konieczności przyswojenia sobie skomplikowanej wiedzy informatycznej. Warto jednak pamiętać, że za to, by proces ten przebiegł sprawnie, bezproblemowo i w żaden sposób nie paraliżował funkcjonowania firmy, odpowiedzialna jest firma wdrażająca i konsultanci SAP.

Wdrożenie SAP - nie tak straszne, jak się wydaje

W pierwszej fazie współpracy kontakt z konsultantami SAP zakłada poznanie potrzeb firmy, opracowanie koncepcji wdrożeniowej, a także zaproponowanie ewentualnych dodatkowych rozwiązań, np. modułów oprogramowania, jakie w danej firmie będą najpotrzebniejsze. Warto zauważyć, że proces wdrożenia zależy wszystkim od profilu działalności przedsiębiorstwa i jego dotychczasowego funkcjonowania. Jeśli okaże się na przykład, że poszczególne działy pracują na różnych, niekompatybilnych aplikacjach biznesowych, konsultant SAP zaproponuje usprawnienie pracy poprzez wdrożenie jednego systemu, obejmującego niezbędne moduły.

Czas wdrożenia systemu zależy od profilu i funkcjonowania firmy. - Czasami jest tak, że wdrożenie przeciąga się nawet do kilku miesięcy. Może być to spowodowane na przykład koniecznością wprowadzenia naprawdę wielu danych do nowej, obowiązującej po wdrożeniu SAP bazy danych - zauważa Tomasz Kusiak. Konsultanci SAP są również odpowiedzialni za współpracę z programistami, testowanie nowych rozwiązań, a na końcu - przeprowadzenie szkoleń dla pracowników. Pełnią oni często rolę tzw. doradców pierwszego kontaktu. Ich zadaniem jest reagowanie na problemy sygnalizowane przez klientów. O na ich głowie spoczywa cały proces związany z wdrożeniem - począwszy od identyfikacji potrzeb, skończywszy na wsparciu serwisowym po wdrożeniu.

System SAP pozwala na zintegrowanie i usprawnienie wielu aspektów funkcjonowania firmy. Jego rozwiązania dotykają w końcu kluczowych dziedzin, takich jak: obsługa klienta, przepływ informacji i dokumentów, działanie magazynu i wiele innych. Warto pamiętać, że w procesie wdrożenia najważniejsze jest to, by dokładnie zdefiniować potrzeby firmy i ściśle określić jej cele - wówczas proces ten przebiegnie sprawnie i przyniesie realne korzyści.

Dowiedz się więcej na temat: firma | system | wsparcie | firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »