Zwolnienia grupowe - pamiętaj o konsultacjach!

Przepisy o zwolnieniach grupowych umożliwiają pracodawcom rozwiązanie w krótkim czasie umów o pracę z większą liczbą pracowników, w przypadku reorganizacji zakładu pracy oraz związanej z nią likwidacją części stanowisk, gdy brak ku temu przesłanek leżących po stronie pracowników.

Przepisy o zwolnieniach grupowych umożliwiają pracodawcom rozwiązanie w krótkim czasie umów o pracę z większą liczbą pracowników, w przypadku reorganizacji zakładu pracy oraz związanej z nią likwidacją części stanowisk, gdy brak ku temu przesłanek leżących po stronie pracowników.

Kiedy zwolnienia grupowe?

Zwolnienia uważane są za "grupowe", gdy pracodawca rozwiązuje stosunki pracy z pracownikami w okresie nie przekraczającym 30 dni, a zwolnienie obejmuje co najmniej:

1. 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,

2. 10 proc. pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników,

3. 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.

Do pracowników, o których mowa powyżej, należy zaliczyć pracowników, z którymi w ramach grupowego zwolnienia następuje rozwiązanie stosunków pracy z inicjatywy pracodawcy na mocy porozumienia stron, jeżeli dotyczy to co najmniej 5 pracowników.

Reklama

Procedura zwolnienia grupowego obejmuje cztery główne etapy:

ETAP I - konsultacje

O planowanych zwolnieniach grupowych pracodawca jest zobowiązany poinformować związki zawodowe. Jeżeli u danego pracodawcy nie działają związki zawodowe, uprawnienia tych organizacji przysługują przedstawicielom pracowników.

Konsultacje dotyczą w szczególności:

  • wyjaśnień dotyczących powodów zwolnień,
  • liczby osób, które są nimi objęte,
  • okresu, w jakim proces ten będzie przeprowadzony,
  • możliwości uniknięcia lub zmniejszenia rozmiaru grupowego zwolnienia,
  • proponowanych kryteriów kwalifikowania do zwolnienia i sposobie rozstrzygania kwestii pracowniczych związanych z tym zwolnieniem, zwłaszcza możliwości przekwalifikowania lub przeszkolenia zawodowego, a także uzyskania innego zatrudnienia przez zwolnionych pracowników.

ETAP II - porozumienie, albo regulamin

Związki zawodowe mają 20 dni na zawarcie porozumienia z pracodawcą. Termin liczy się od dnia zawiadomienia związków o zwolnieniach. W porozumieniu określa się zasady postępowania w sprawach dotyczących pracowników objętych zamiarem grupowego zwolnienia, a także obowiązki pracodawcy w zakresie niezbędnym do rozstrzygnięcia innych spraw pracowniczych związanych z zamierzonym grupowym zwolnieniem.

Może być tak, iż nie będzie możliwe uzgodnienie treści porozumienia ze wszystkimi związkami wówczas pracodawca uzgadnia treść porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi. A gdy i tu nie dojdzie pracodawca do porozumienia, to zasady zwolnień pracodawca ustala samodzielnie w regulaminie zwolnień grupowych, uwzględniając w miarę możliwości propozycje związków zawodowych.

Ważne:

Jeżeli u danego pracodawcy nie ma związków zawodowych, to regulamin zwolnień grupowych ustala również samodzielnie pracodawca. Treść regulaminu powinna być skonsultowana z przedstawicielami pracowników.

ETAP III - zawiadomienie powiatowego urzędu pracy

Należy pamiętać, iż o zwolnieniach grupowych trzeba dodatkowo poinformować urząd pracy. Pracodawca musi to uczynić dwa razy: przed konsultacjami ze związkami zawodowymi oraz, gdy zostanie zawarte z nimi porozumienie.

Zakres informacji przekazywanych urzędowi obejmuje najważniejsze ustalenia zawarte w porozumieniu ze związkami zawodowymi albo wydanym przez pracodawcę regulaminie zwolnień.

ETAP IV - rozwiązanie stosunków pracy

Aby je rozpocząć musi upłynąć minimum 30 dni od daty zawiadomienia urzędu pracy.

Gdy pracodawca nie przestrzega zasad zwolnień grupowych

W przypadku naruszenia przepisów dotyczących zwolnień grupowych, pracodawca może zostać ukarany grzywną. Poza tym pracodawca, który przeprowadzając zwolnienia grupowe nie zachowa procedury zwolnień musi się liczyć z ryzykiem wystąpienia z roszczeniami przez zwalnianych pracowników.

Uwaga:

Pracownicy mogą bowiem żądać, w zależności od sytuacji, uznania wypowiedzenia za bezskuteczne, przywrócenia do pracy bądź zapłaty odszkodowania.

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec
Dowiedz się więcej na temat: zwolnienia grupowe | pracownicy | zwolniony | pracodawcy | konsultacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »