Co piąta firm z sektora MŚP planuje zwiększyć zatrudnienie

Prawie 20 proc. firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) planuje w ciągu najbliższego roku pozyskać nowych pracowników. Rąk do pracy najczęściej szukać będą przedsiębiorstwa zatrudniające do 249 osób. Redukcję etatów zapowiada tylko 5 proc. właścicieli mikro-, małych i średnich firm.

Z danych zebranych w raporcie "Kondycja polskich MŚP" opracowanym na zlecenie Diners Club Polska wynika, że pracownicy mogą spać spokojnie. Co piąta firma z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw planuje zwiększyć zatrudnienie w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Prawie 68 proc. właścicieli zadeklarowało, że liczba ich pracowników utrzyma się na tym samym poziomie, a tylko 5,4 proc. firm przyznało, że myśli o redukcji etatów.

W porównaniu z ubiegłoroczną edycją badania nastroje są jednak mniej optymistyczne. W 2017 r. aż o połowę więcej przedsiębiorców zamierzało szukać nowych pracowników. O 25 pkt. proc. wzrosła natomiast liczba firm, w których zatrudnienie pozostanie bez zmian. Podobnie jak rok temu, tylko co dwudziesta firma z tego sektora planuje zwolnienia.

Reklama

- Główny powód, dla którego planowany wzrost zatrudnienia jest mniejszy, to sytuacja na rynku pracy. Rekordowo niskie bezrobocie powoduje, że coraz trudniej pozyskać i utrzymać w firmie dobrze wykwalifikowanych pracowników. Jak wynika z naszych badań, polskie mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa również mniej optymistycznie patrzą w przyszłość, niż przed rokiem - mówi Paweł Kałudow z Diners Club Polska.

Najstabilniej u największych

Plany powiększenia personelu zależą od wielkości przedsiębiorstwa. Jak wynika z badania Diners Club Polska, najczęściej zatrudniać zamierzają firmy średnie (między 50 a 249 pracowników) - 33,3 proc. przedsiębiorstw. Z kolei ponad 60 proc. z nich planuje utrzymać liczbę pracowników na takim samym poziomie. Nowe osoby zatrudniać chce również 20 proc. mikrofirm (do 9 pracowników), a zredukować etaty tylko 1,7 proc. z nich.

Na przeciwnym biegunie plasują się małe firmy (10-49 pracowników). Tylko 12,9 proc. ich właścicieli planuje powiększenie swoich zespołów, a 15 proc. chce zwalniać.

W MŚP zatrudnienie jest stabilnie

Mimo optymistycznych zapowiedzi sprzed roku, tylko części firm z sektora MŚP udało się zwiększyć zatrudnienie. Zaledwie 16 proc. badanych przedsiębiorstw w ciągu ostatnich 12 miesięcy powiększyło personel - jest to najniższy wynik od trzech lat. Systematycznie wzrasta natomiast liczba firm, w których zatrudnienie pozostaje bez zmian - z 57 proc. w 2016 r. do 74,7 proc. w tegorocznym badaniu.

Spadła też liczba przedsiębiorstw, które redukują etaty. W minionym roku tylko co dziesiąta firma ograniczyła liczbę pracowników, co jest zbliżonym wynikiem do zeszłorocznego badania, ale aż o połowę lepszym, niż dwa lata temu.

- - - - -

Nota metodologiczna

Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Badań i Raportów Społecznych (IBRIS) we wrześniu 2018 r. na podstawie wywiadów z 500 właścicielami mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw z całej Polski. Wykorzystano metodę telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). Błąd oszacowania = 4 proc., poziom ufności 0,95.

Opr. KM

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: małe i średnie przedsiębiorstwa | Nieplanowane
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »