Czy firmom MSP opłaci się inwestować w ERP?

Skuteczne zarządzanie przedsiębiorstwem wiąże się z koniecznością wdrażania zintegrowanych systemów informatycznych na różnych szczeblach jego funkcjonowania. Ekspansywny rozwój obszaru IT zagwarantował dostęp do ciekawych rozwiązań aplikacyjnych również w sektorze MŚP. Co przedsiębiorcy powinni o nich wiedzieć, by efektywnie korzystać z potencjału systemów klasy ERP?

Pierwsze systemy wspierające biznes pojawiły się już w latach 60. i od tej pory przebyły długą drogę ewolucji - jedyną rzeczą, która obecnie łączy aplikacje tego typu z ich pierwowzorami, jest idea efektywnego wspomagania funkcjonowania firm. Współczesne rozwiązania w zakresie IT sprawiają, że systemy ERP również ulegają nieustannym przekształceniom, coraz lepiej dostosowując się do wymagań i potrzeb przedsiębiorców.

Polskie firmy inwestują w ERP

Rynek ERP w Polsce tworzą trzy istotne segmenty. Pierwszy z nich stawia na rozbudowane systemy dedykowane największym organizacjom, drugi skupia się na firmach o nieco mniejszym zasięgu działania, a trzeci koncentruje na małych i średnich przedsiębiorstwach. Szczególnie w ostatnim sektorze odnotowuje się coraz większe zainteresowanie systemami ERP, jak również rozwiązaniami z obszaru Business Intelligence. Mimo to daleko nam jeszcze do rynku amerykańskiego, na którym 84 proc. średnich firm używa systemów ERP. Jak podaje GUS w swoim corocznym raporcie "Wykorzystanie technologii informacyjno-(tele)komunikacyjnych w przedsiębiorstwach i gospodarstwach domowych", w 2012 roku 27,8 proc. średnich przedsiębiorstw korzystało z systemów ERP, a w 2014 roku wskaźnik ten wynosił już 48,9 proc.

Wzrost zainteresowania narzędziami optymalizującymi procesy decyzyjne widać również w przypadku małych firm, z których w 2012 roku tylko 8,3 proc. wykorzystywało ERP, a dwa lata później już 15,3 proc. Polscy przedsiębiorcy coraz bardziej doceniają potencjał narzędzi wspomagających sprawne prowadzenie biznesu. Jak podkreśla Piotr Ciski, dyrektor zarządzający polskiego oddziału Sage, jednego z trzech największych dostawców systemów oprogramowania ERP na świecie: - Przedsiębiorstwa, które potrafią efektywnie wykorzystywać dane, rozwijają się o 35 proc. szybciej od innych. Przy większym potencjale analitycznym optymalizacja ich zapasów magazynowych wzrasta czterokrotnie, a produktywność o 10 proc.

Dlaczego warto?

Zaletą systemów ERP przeznaczonych dla MŚP jest ich modułowa budowa. Ich sercem zaś jest baza danych będąca podstawą funkcjonowania poszczególnych modułów, które wspierają zarządzanie produktami lub usługami, zasobami ludzkimi, finansowymi i rzeczowymi zakładu oraz organizują współpracę z klientem, proces sprzedaży czy gospodarkę magazynową. Istotną cechą systemów ERP przeznaczonych dla firm sektora MŚP jest to, że wdrożenie nie wiąże się z koniecznością posiadania wszystkich modułów, ale wyłącznie tych, które są dopasowane do struktury i potrzeb danego przedsiębiorstwa. Ponadto integracja modułów, a dokładniej dowolnego ich "zestawu", zapewnia jednolite środowisko pracy oraz łatwość przenoszenia i pozyskiwania danych z różnych obszarów działania. Ma to oczywiście korzystny wpływ na proces komunikacji między pracownikami, znacznie upraszcza procedury współpracy oraz częściowo automatyzuje realizację poszczególnych etapów pracy. To z kolei pozwala oszczędzić czas i przekłada się na konkurencyjność firmy. Modułowa budowa systemów ERP jest ich kluczowym atutem decydującym o elastyczności (dopasowanie systemu do oczekiwań właściciela i kadry zarządzającej) oraz możliwości ich rozbudowy wynikającej ze zmieniających się potrzeb przedsiębiorstwa.

Od pewnego czasu na rynku MSP możemy odnotować coraz większe zainteresowanie systemami ERP. Jest to spowodowane dostosowaniem systemów do potrzeb małych i średnich firm. Niebagatelne znaczenie ma także dynamicznie rosnąca świadomość przedsiębiorców, którzy zdają sobie sprawę z roli, jaką odgrywają dziś prawidłowe zarządzanie informacją, usprawnienie komunikacji, przyspieszenie i automatyzacja procesów. To wszystko prowadzi przecież do zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstwa. Produkty z obszaru ERP są już tak wysoce funkcjonalne, że nawet najmniejsze organizacje mogą znaleźć dla siebie odpowiednie rozwiązanie i dostosować je do swoich potrzeb bez wdrażania drogich, rozbudowanych procedur.

Pobierz darmowy: PIT 2014

Dowiedz się więcej na temat: MSP | firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »