Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą musi mieć firmowy rachunek bankowy?

Z prowadzeniem działalności gospodarczej związana jest konieczność regulowania zobowiązań oraz należności. Najwygodniejszą formą do przeprowadzenia tego typu rozliczeń jest rachunek bankowy. Jednak nie wszyscy są pewni czy musi to być odrębny rachunek firmowy, czy może to być prywatne konto przedsiębiorcy. Nie ma przepisu wprost regulującego ten obowiązek, ale rozwiązanie można odnaleźć w poszczególnych ustawach.

Akty, w których można odnaleźć przepisy dotyczące rachunków bankowych to przede wszystkim ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, Ordynacja Podatkowa czy ustawa o podatku od towarów i usług.

Rachunek bankowy do płatności powyżej 15 tys. euro

W myśl ustawie o swobodzie działalności gospodarczej (art. 22 ust. 1 ) odnajdujemy zapis, który nakłada na przedsiębiorców obowiązek dokonywania lub przyjmowania płatności związanych z działalnością gospodarczą za pośrednictwem rachunku bankowego w każdym przypadku, gdy:

- stroną transakcji, z której wynika płatność jest inny przedsiębiorca oraz

- jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikającej z niej płatności, przekracza równowartość 15 tys. euro

Reklama

Z przepisów tych nie wynika jednak obowiązek posiadania przez przedsiębiorcę odrębnego rachunku firmowego. Tak więc rozliczenie powyższych transakcji może odbywać się za pośrednictwem rachunku prywatnego.

Ordynacja podatkowa faworyzuje mikroprzedsiębiorców

Zgodnie z art. 61 ustawy ordynacja podatkowa zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów następuje w formie polecenia przelewu. Nie ma przy tym znaczenia czy przelew dokonywany jest z konta firmowego czy z prywatnego. Ważne jest, aby środki dotarły na rachunek fiskusa w odpowiednim terminie. Ta forma rozliczeń dotyczy również wpłat kwot podatków pobranych przez płatników.

Ponadto mikroprzedsiębiorcy, również ci, którzy prowadzą księgi rachunkowe, mogą opłacać podatki w formie gotówkowej. Przez mikroprzedsiębiorcę rozumie się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży nieprzekraczający 2 mln euro lub suma aktywów z jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych 2 lat nie przekracza 2 mln euro.

Ustawa o VAT

Również z ustawy o VAT wynika konieczność posiadania przez przedsiębiorcę rachunku bankowego. Zgodnie z art. 87 ust. 1 w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego w danym okresie rozliczeniowym jest wyższa od podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Z przepisu tego nie wynika jednak konieczność posiadania rachunku firmowego. Zwrot nadwyżki może nastąpić również na rachunek prywatny przedsiębiorcy.

Płatności ZUS z rachunku

Składki ZUS za dany miesiąc płatnik będący osobą prowadzącą działalność gospodarczą powinien opłacać w formie bezgotówkowej w drodze obciążenie rachunku bankowego płatnika składek. Wynika to z zasad opłacania składek zawartych na stornie internetowej zakładu ubezpieczeń społecznych. Nie ma tu również znaczenia, czy jest to rachunek prywatny, czy firmowy.

Rachunek firmowy czy osobisty?

Podsumowując, rachunek bankowy jest z pewnością niezbędny do prowadzenia przedsiębiorstwa. Nie ma jednak w żadnej ustawie wymogu, że ma to być rachunek firmowy. Opłacalność rachunku firmowego jest znikoma ponieważ koszt prowadzenia takiego rachunku jest stosunkowo wysoki (jest znacznie droższy niż rachunek prywatny) a oprocentowanie środków na nim zdeponowanych bliskie zeru. W praktyce jednak posiadanie takiego rachunku ułatwia prowadzenie ewidencji przelewów. W przypadku, gdy przedsiębiorca korzysta z rachunku prywatnego dla celów firmowych, musi on oddzielić transakcje, które dotyczą działalności, a które są jego prywatnymi przelewami.

Małgorzata Jawińska, księgowa Tax Care

Tax Care S.A.
Dowiedz się więcej na temat: rachunek | firma | bank | konto | rachunek bankowy | VAT | ZUS | urząd skarbowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »