Gwarancje kredytowe siłą napędową polskich firm

Mikro-, małe i średnie firmy, które mają problem z dostępem do zewnętrznego finansowania, mogą skorzystać z gwarancji kredytowych. Dzięki nim zwiększają one, z jednej strony, swoją płynność finansową, umacniając pozycję rynkową z drugiej. Obecnie gwarancje to impuls dla małego biznesu w Polsce: nie tylko proinwestycyjny, ale również proinnowacyjny.

Jak działają gwarancje kredytowe? Bank Gospodarstwa Krajowego realizuje specjalny program przy współpracy z bankami komercyjnymi, do których przedsiębiorca składa wniosek o kredyt i - jednocześnie - gwarancję.

Gwarancje pisane sukcesem

Dotychczas ponad 140 tys. przedsiębiorstw w Polsce skorzystało z gwarancji BGK. Udzielono ponad 92,282 mld zł zabezpieczonych kredytów, przy czym, gwarancje stanowiły niecałe 52 mld zł. Gwarancje de minimis, ze względu na swój istotny wpływ na rozwój polskich firm, zostały wpisane do Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, a od połowy 2018 r. funkcjonują jako ciągły mechanizm wspierający przedsiębiorców.

Reklama

Przyjmują one różną formę. Udzielane są w celu zabezpieczenia spłaty kredytu tak obrotowego, jak i inwestycyjnego. Skorzystać mogą z nich firmy znajdujące się w tzw. luce finansowej, ale również te, które planując inwestycję chcą dodatkowo zabezpieczyć swoje zobowiązanie.

W oczach banku młoda technologiczna spółka (start-up), mikro- i mały przedsiębiorca, często bez wystarczającego majątku na zabezpieczenie zobowiązania, o krótkiej historii działalności, jest klientem zbyt ryzykownym. W efekcie banki odmawiają udzielenia kredytu. By temu przeciwdziałać i wypełnić lukę dostępu MŚP do finansowania zewnętrznego, BGK uruchomił serię produktów gwarancyjnych, by firmy nie tylko miały większy dostęp do kredytów bankowych, ale mogły lepiej planować swój rozwój, inwestycje, a nawet - odpowiadając na wyzwania 4.0 rewolucji przemysłowej - wdrażać innowacje.

Brak zabezpieczenia to jeden z podstawowych powodów, dlaczego głównie mikro- i małe firmy mają utrudniony dostęp do zewnętrznego finansowania. Jeśli jednak posiadają zdolność kredytową, mogą uzyskać zabezpieczenie w formie gwarancji. Dla banku pożyczenie pieniędzy takiemu przedsiębiorcy stanowi niższe ryzyko, gdyż BGK bierze na siebie częściowo prawdopodobieństwo, że raty nie będą w przyszłości spłacane.

Oprócz tego, firmy, którym bank komercyjny jest gotowy pożyczyć pieniądze mogą również starać się o gwarancje kredytowe. Jak dowodzi BGK w raporcie "Efekty programu de minimis 2017" - uzyskanie gwarancji BGK przekłada się również na lepsze warunki kredytowe dla przedsiębiorcy. Dlaczego? Ponownie ważne jest przejęcie przez BGK części ryzyka, dzięki czemu bank kredytujący może zaproponować niższe oprocentowanie, gdyż w przypadku niewypłacalności firmy nie ponosi w pełni skutków tego zdarzenia.

MŚP w centrum gospodarki

Wokół gwarancji kredytowych wykształcił się cały ekosystem dla przedsiębiorców, w który zaangażowane są banki komercyjne (udzielające kredyty) i BGK (udzielający gwarancje). Działające w nim firmy nie tylko poprawiają płynność, utrzymują dotychczasowe i tworzą nowe miejsca pracy, ale również planują inwestycje, oczekując wzrostu obrotów w najbliższym czasie. Z pierwotnego założenia programu, tj. pomocy firmom w pokryzysowej rzeczywistości, niewiele zostało. Dzisiaj gwarancje BGK to głównie impuls rozwojowy dla firm i - co szczególnie ważne - narzędzie umożliwiające rozwijanie innowacji.

W zależności od indywidualnych potrzeb przedsiębiorca może skorzystać z różnych programów gwarancyjnych, które prowadzi BGK. Nie tylko na zabezpieczenie kredytu obrotowego lub inwestycyjnego (gwarancje de minimis i COSME), ale również na - wspomniane - innowacje (Biznesmax).

Innowacje to wciąż często nowy kierunek rozwoju dla wielu polskich firm. Głównie mikro-, małych i średnich. Bo chociaż odpowiadają one za ponad połowę PKB Polski i tworzą 60 proc. wszystkich miejsc pracy, to wciąż nie zawsze im po drodze z nowymi technologiami.

Pomimo tego, że dostrzegają one istotne korzyści z automatyzacji linii produkcyjnych i analityki danych, to jednocześnie - zwracają uwagę, że czynniki wewnętrzne, jak brak środków i brak czasu - hamują rozwój innowacji w MŚP w Polsce (za raportem Smart Industry Polska 2018).

MŚP wymaga wsparcia

Dlatego tak ważne jest dzisiaj, by tworzyć sprzyjające warunki dla firm, które chcą i są gotowe prowadzić prace badawczo-rozwojowe i inwestować w innowacje. Te dla wielu będą w niedalekiej przyszłości nie tylko czynnikiem zwiększającym rynkową konkurencyjność, ale mogą zdecydować o ich "być albo nie być". BGK, oferując instrument gwarancyjny Biznesmax finansowany z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, stara się wypełnić lukę w finansowaniu dla MŚP, które planują wdrożyć rozwiązania innowacyjne, ale by zrealizować plan potrzebują zewnętrznego finansowania. Dlatego BGK chce tę przestrzeń odpowiednio zagospodarować gwarancjami i sprawić, by MŚP częściej decydowały się nie tylko opracowywać innowacje, ale faktycznie je implementować. I dzięki zaangażowaniu polskiego banku rozwoju miały łatwiejszy dostęp do finansowania.

Gwarancja "na innowacje" jest bezpłatna i może wynieść nawet 2,5 mln euro. Okres zobowiązania to nawet 20 lat. BGK obejmie do 80 proc. kredytu zabezpieczeniem.

Dodatkową zachętą dla firm może być wbudowany mechanizm dotacyjny na spłatę części odsetek. Obejmie on maksymalnie trzy lata kredytowania licząc od daty uruchomienia zobowiązania. Przedsiębiorca decydując się na gwarancje Biznesmax zyskuje zatem na kilka sposobów. Po pierwsze, może uzyskać kredyt na innowacje na lepszych warunkach. Po drugie, w przypadku regularnej spłaty rat, a projekt został zrealizowany zgodnie z planem inwestycyjnym, BGK dopłaci do odsetek (dotacja refundująca spłacone odsetki w wysokości do 5 proc. dla kredytu objętego gwarancją do końca 2020 r.; w przypadku kredytów objętych gwarancją od 1 stycznia 2021 r. dopłata do oprocentowania wyniesie 3,33 proc.).

Po trzecie, w przypadku gwarancji na wdrożenie prac B+R nie przewidziano prowizji za udzielenie. W przypadku gwarancji de minimis - zarówno dla kredytów obrotowych, jak i inwestycyjnych - wynosi ona 0,5 proc., a gwarancji COSME - 1 proc. w skali roku

mk

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bgk | kredyt | firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »