Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Ile zarabiają polscy górnicy?

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

4 grudnia to dzień św. Barbary, czyli popularna Barbórka, święto górników. To dobra okazja, by przyjrzeć się bliżej wynagrodzeniom górników z uwzględnieniem wyników finansowych spółek zarządzających kopalniami. Wynagrodzenia polskich górników zestawiono z wynagrodzeniami w innych krajach.

Polscy górnicy dobrze zarabiają. Fot. KRZYSZTOF OZOG
Polscy górnicy dobrze zarabiają. Fot. KRZYSZTOF OZOG /Agencja SE/East News

Wynagrodzenia górników na świecie

Polska zajmuje dziewiąte miejsce na liście najważniejszych państw wydobywających węgiel. Nasz udział w ogólnoświatowym wydobyciu tego surowca stanowi 1,8 proc. Niekwestionowanym liderem są Chiny, których wydobycie sięga niemal połowy światowego. Do innych liczących się państw należą też m.in. USA, Indie i Australia. Wydobycie węgla w dziesięciu państwach przedstawionych na wykresie 1. przekracza 90 proc. ogólnoświatowego wydobycia.


wynagrodzenia.pl

Hajer, czyli w gwarze śląskiej górnik, może oczekiwać wysokich zarobków. Oczywiście trzeba pamiętać, że praca pod ziemią jest bardzo ciężka. Górnicy nie są w stanie pracować pod ziemią w ciągu całej swojej kariery zawodowej. Wśród dziesięciu państw o największym wydobyciu węgla najwięcej zarabiają górnicy w Australii.

W 2011 roku przeciętne roczne wynagrodzenie w górnictwie wyniosło 120 094 USD. Znacznie mniej, bo 69 100 USD zarobili w 2011 roku fedrujący w Niemczech. Prawie pięciokrotnie mniej niż w Australii zarabiali górnicy w Polsce - równowartość 24 800 USD.

Najmniejsze zarobki odnotowano w słabo rozwiniętych krajach: w Indiach oraz w Rosji. Wynagrodzenia górników na świecie przedstawiono na wykresie 2.


wynagrodzenia.pl

Wynagrodzenia górników w Polsce

Przeciętne wynagrodzenia w sektorze górniczym w Polsce należą do jednych z najwyższych w całej gospodarce. W pierwszym kwartale 2012 roku przeciętne wynagrodzenie w Polsce wyniosło 3571,68 zł. Wynagrodzenia w górnictwie były wyższe o 71 proc. i wyniosły 6124,48 zł. Lepiej opłacani byli jedynie pracownicy zatrudnieni w sektorze finansów oraz w przedsiębiorstwach świadczących usługi w zakresie informacji i komunikacji - o odpowiednio 6,8 proc. i 6,3 proc. Wynagrodzenia w branży profesjonalnej, naukowej i technicznej (m.in. prawnicy, księgowi, doradcy podatkowi itp.), były mniejsze o 15 proc. od wynagrodzeń w górnictwie. Wynagrodzenia w innych sekcjach gospodarki narodowej, były znacznie mniejsze (tabela 1.).


wynagrodzenia.pl

czytaj także

  • W tym roku polskie kopalnie wydobyły więcej węgla niż przed rokiem, ale znacząco mniej sprzedały. Ilość węgla na przykopalnianych zwałach wzrosła trzykrotnie. Pogorszyły się wyniki spółek węglowych. Mimo to branża nie myśli o redukcjach. Największym problemem w branży jest kwestia elastycznego prawa pracy, potrzebne jest by kopalnie mogły pracować sześć, a nawet siedem dni w tygodniu. więcej »

Obok poziomów wynagrodzeń w poszczególnych sekcjach gospodarki narodowej, ważna jest dynamika ich zmian. Biorąc pod uwagę dane za drugi kwartał 2012 roku porównując z analogicznym okresem roku ubiegłego wynika, że wynagrodzenia w całej gospodarce wzrosły o 4,6 proc. O taki sam procent wzrosły przeciętne wynagrodzenia w górnictwie. Dla porównania, jedyna sekcja gospodarki narodowej, w której przeciętne wynagrodzenia zmniejszyły się (o 0,4 proc.) to informacja i komunikacja. Wynagrodzenia w budownictwie wzrosły jedynie o 1,4 proc., a w transporcie o 1,5 proc. Warto dodać, że omawiane wartości to wynagrodzenia nominalne, a więc nieuwzględniające inflacji, która w drugim kwartale 2012 roku wyniosła 4,0 proc. Zatem realne wynagrodzenia w górnictwie zwiększyły się nieznacznie względem 2011 roku, a siła nabywcza płac pracowników zatrudnionych w niektórych branżach istotnie zmalała. Warto zauważyć, że najwyższą dynamikę wzrostu wynagrodzeń odnotowano w sektorze publicznym (administracji oraz edukacji) a także w przetwórstwie przemysłowym. Dynamikę zmian wynagrodzeń zaprezentowano na wykresie 3.


wynagrodzenia.pl

Dodatki z Karty Górnika

Wysokie wynagrodzenia w górnictwie wynikają z licznych przywilejów zapisanych w tzw. Karcie Górnika. Ten akt prawny wprowadzony w połowie ubiegłego wieku pozostał niezmieniony. W myśl jego zapisów górnicy w okresie dwunastu miesięcy otrzymują czternaście pensji. Dodatkowe pensje to tzw. barbórkowe oraz wypłata z zysku.

Czternaście pensji to jednak nie wszystkie korzyści wynikające z fedrowania. Pracownicy górnictwa otrzymują wysokie nagrody


wynagrodzenia.pl

Pracownicy górnictwa otrzymują także raz w roku dodatek na pomoce naukowe dla dzieci - tzw. ołówkowe.

Kondycja finansowa polskich spółek węglowych

Wynagrodzenia górników zależą także od wyników finansowych grup kapitałowych posiadających kopalnie. Największe spółki węglowe są w trakcie procesów prywatyzacji przez giełdę. Dwie z nich są notowane na warszawskim parkiecie: Bogdanka i Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW). Dwie czekają na swój debiut: Katowicki Holding Węglowy i Kompania Węglowa. Dodatkowo, największą spółką działającą w sektorze wydobywczym, a jednocześnie największą spółką w Polsce jest KGHM Polska Miedź.

Oblicz swoją płacę netto. Sprawdź, ile trafia do ZUS, NFZ i US

Wyniki finansowe spółek nienotowanych na giełdzie są bardzo dobre. Zarówno Kompania Węglowa, jak i Katowicki Holding Węglowy osiągnęły w 2011 roku znaczny wzrost przychodów i zysku netto, w porównaniu do dwóch poprzednich latach. Wśród spółek notowanych na GPW, Bogdanka już w trzecim kwartale 2012 roku wypracowała lepsze wyniki, niż w całym 2011 roku. Przychody JSW i KGHM są na zbliżonym poziomie do tego z analogicznego okresu 2011 roku. Wyniki finansowe spółek z branży górniczej przedstawiono w tabelach 3 i 4.


wynagrodzenia.pl


wynagrodzenia.pl

Zadowalające wyniki finansowe będą niewątpliwie silnym argumentem w dyskusji o dalszych podwyżkach pracowników zatrudnionych w górnictwie. Tylko trzy giełdowe spółki z sektora wydobywczego zarobiły od stycznia do września 2012 roku 6,85 mld zł. Trudno jednak oczekiwać, że zysk netto osiągnie poziom sprzed roku. Był to bowiem wynik niemal dwukrotnie wyższy.


wynagrodzenia.pl

Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. Wypełnij ankietę!

Łukasz Pokrywka, Sedlak & Sedlak

Źródło informacji: wynagrodzenia.pl


wynagrodzenia.pl
Więcej o:
zarabianie,
Polska,
górnicy,
zarobki,
górnictwo polskie

Kalkulator ustawowy

Data powstania zobowiązania*:

Data zapłaty zobowiązania*:

Rynek międzybankowy

 

Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (1136)

Dodaj komentarz

~dred -

Jestem politykiem i powiem wam czemu dotujemy górnictwo i emerytury górnicze. Średnio na emeryture górnika przeznaczamy kolo 900 000 zł. To i tak się w skali państwa opłaca gdyż nauczenie górnika czegokolwiek kosztowałoby majątak, druga sprawa że do jego pracy trzeba by dopłacać bo 2 ludzi musiało by nad nim stać i pilnować coby sobie i innym krzywdy nie zrobił. A tak se siedzą na tym dole , nikt ich nie musi oglądać i jest OK. Zauważcie ze oni na dole siedzą a nie pracują, widać to po efektywności np; górnik australijski jest kilkaset razy bardziej efektywny, ale nam i tak się to opłaca.

~eva -

Ty gupi ciulu!!!! Ciekawe czy ten komentarz sie ukaze??? Mogles napisac o ciezkiej pracy gornika ,moze troche historii... A ty baranie napisales nieprawde o zarobkach!!! Jestem matka ktora codziennie martwi sie o syna ktory zjezdza pod ziemie i zarabia srednio 2tys.zl do 2400 .... Skad wziales tamte cyfry???

~lolek -

Dla mnie nie jest ważne , że zarabiają więcej. Ale to ,że płaci się nieproporcjonalne pieniądze za sprawne posługiwanie się prostym narzędziem jakim jest kilof czy łopata a w porywach młotek i siekiera. To zniechęca do pracy ludzi którzy niosą postęp naukowy. Jeśli za 4 godziny można zarobić więcej to po co ślęczeć nad książkami i tworzyć coś konkretnego. Wszyscy zacznijmy dłubać wungiel.

~pracownik -

uważam, że wysokośc zarobków górników jest adekwatna do ciężkości pracy oczywiscie uwzględniając wysokośc płacy w Polsce ogólną ale..... nie rozumiem, dlaczego za emerytury górnicze maja płacić inni podatnicy! przy tak wysokich zarobkach to górnicy powinni sami opłacać sobie wyższe składki emerytalne żeby mogli przechodzic na emeryturę po krótkim okresie pracy, albo ich emerytury za samą górniczą pracę powinny byc o wiele niższe niz obecnie a chcąc miec wyższą emeryturę powinni pracowac jeszcze w innym zawodzie! To nie jest prawdą, żę każdy górnik po 20 latach pracy jest chory i niedołężny! Jesli jest chory to należy mu się renta jak innym ubezpieczonym i tyle. Nie zgadzam się na fundowanie wysokich wysokich emerytur kolejnym po rolnikach świętym krowom z moich podatków!!!

~MB -

Cała ta komunistyczna banda górnicza została przez PRL przyzwyczajona, że jest "wyjątkowa", a te nieroby przyzwyczaiły się do przywilejów. Należy zrobić porządek z tą bandą, wywalić dodatki (13, 14 a nawet i 15) pensję oraz deputaty.

~august -

kolejna odsłona szczucia jednych grup zawodowych..na inne....napiszcie jeszcze coś o nauczycielach, policjantach, strażakach, lekarzach, księżach, wojskowych, posłach..zawistnicy...żal czytać te bzdury...pracuję pod ziemią i zarabiam 2000zł co za osioł wymyśla te dane, zapraszam na dół wszystkich zazdrośników, popracujcie trochę, potem pogadamy.

~Polak -

Górnicy powinni jak wszyscy pracować do 67 lat. To nie są święte krowy.

~polo -

Badania naukowe dowodzą, że człowiek pracujący pod ziemią, odizolowany od słonecznego światła, ciśnienia, atmosfery..po 25 latach staje się wrakiem..szacun..dla górników..nie dajcie się ignorantom!!!

~jeżyk -

Czy ktoś wie ile godzin dziennie górnik spędza pod ziemią na t.z..w. efektywnej pracy? Mój kuzyn pracował na samym dole Samej pracy to było około 3 godzin.Reszta to zjazd ,wjazd ,,dojazd(dojście) do przodka ,przebieranie ,kąpiel, ,przerwy na śniadanie I tak czas leci Jak to się ma do zarobków?

~Gienek z Tych -

Dniówka górnika nieroba wygląda tak! zjazd na dół dotarcie wagonikami na odprawę,następnie rozejście sie na stanowiska a minęły już dwie godziny.Cztery godziny udawania pracy bo robią to maszyny i w te pędy pod windę aby się pierwszym załapać na wyjazd,zdanie lampy, znaczka, kąpiel i do bramy.Na jednego udającego pracę jeden w białym kasku totalny nierób który nawet nie był na dole.A zarobki niesamowite-jubileusze,trzynastki,czternastki,barbórki,drogie fanty co kilka lat pracy.I do tego ryl mieszka w bloku a dostaje deputat węglowy który sprzedaje.Na każdej kopalni 15 cie związków zawodowych(kolejna banda nierobów) i nigdzie na świecie górnik mając 45 lat nie jest emerytem tylko w Polsce i dlatego jedzie do Czech do Ostrawy i dalej jako górnik pracuje z wypasioną emeryturą,albo zabiera młodemu Polakowi miejsce pracy pracując w ochronie.Zapewniła im to komuna bo tylko na świecie do zaoferowania mieliśmy węgiel nic poza tym.