Jak przedsiębiorca ma bezpiecznie wysłać JPK?

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina przedsiębiorcom, którzy będą wysyłać pliki JPK_VAT, że do jego przesłania i podpisania na żadnym etapie nie jest potrzebna platforma ePUAP.

Przedsiębiorcy, którzy przesyłają te dane samodzielnie i chcą podpisać je Profilem Zaufanym, mogą skorzystać z dwóch ścieżek. Pierwsza to skorzystanie z bezpłatnych aplikacji Ministerstwa Finansów - Klient JPK 2.0 lub e-mikrofirma, które można podpisać profilem zaufanym i wysłać (ta aplikacja od razu kieruje do PZ). Druga opcja to skorzystanie z innego programu do przygotowania plików JPK i podpisanie ich PZ przy użyciu narzędzia przygotowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji.

W skrócie wygląda to tak, że trzeba wybierać przycisk "Podpisz plik" i zaloguj się do swojego Profilu Zaufanego. Następnie dodać prawidłowo przygotowany w programie księgowym plik, a potem podpisać go Profilem Zaufanym z wykorzystaniem kodu autoryzacyjnego, otrzymanego sms-em (szczegóły są opisane na https://obywatel.gov.pl/podatki/podpisz-jpk_vat-profilem-zaufanym).

Reklama

- W procesie przesyłania i podpisywania plików JPK _VAT na żadnym etapie nie jest potrzebne wykorzystywanie platformy ePUAP. Osobom korzystającym z aplikacji księgowych polecamy wykorzystanie platformy obywatel.gov.pl - mówi Tomasz Napiórkowski z Ministerstwa Cyfryzacji.

Jednak część firm oferujących programy księgowe do JPK_VAT zamieszcza instrukcje zgodnie z którymi trzeba przejść do zakładki ePUAP i tam pobrać metadane oraz podpisać.

Sam Profil Zaufany, który kiedyś działał na tej samej platformie informatycznej co ePUAP, w 2016 roku ze względu na zawodność tego drugiego został wydzielony i działa na "innym silniku". Dlatego na głównej stronie ePUAP został specjalny umieszczony baner skierowany do osób wysyłających JPK_VAT, który przekierowuje na portal obywatel.gov.pl.

Pewne zamieszanie wśród osób, które mają zamiar przesyłać w najbliższych dniach pliki JPK_VAT wywołał komunikat, który się wyświetla na dole strony ePUAP o tym, że w dniach 24-26 lutego będą prowadzone prace serwisowe w systemie ePUAP i w tym czasie mogą wystąpić problemy z dostępnością do niektórych funkcjonalności platformy, w tym utrudnienia w korzystaniu ze skrzynki podawczej. To ostatnie dni kiedy powinny być przesłane JPK, bo termin mija 26. lutego.

Przedstawiciele Centralnego Ośrodka Informatyki tłumaczą, że to w żaden sposób nie wpłynie na możliwość podpisywania plików. - Planowane prace serwisowe nie wpłyną na możliwość podpisywania JPK VAT. Platforma ePUAP nie służy do podpisywania tych plików. Pliki można za to podpisywać Profilem Zaufanym (eGO), które jest wydzielonym narzędziem - mówi Igor Ryciak, rzecznik COI. Przypomina, że cała procedura została krok po kroku opisana w serwisie obywatel.gov.pl.

Przypomnijmy, że mikroprzedsiębiorcy mają obowiązek elektronicznego przesłania danych do systemu Ministerstwa Finansów w formacie JPK od początku tego roku, więc w lutym wysyłają go po raz pierwszy. Ostatni dzień na przesłanie to 26 lutego.

Monika Krześniak-Sajewicz

Pobierz darmowy: PIT 2017

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Jednolity Plik Kontrolny | VAT | bezpiecznie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »