Jak rozliczyć w kosztach zakup obrazu do gabinetu prezesa?

Przedsiębiorcy bardzo często decydują się na zakup obrazu do swojego gabinetu jako element dekoracyjny biura sprzedaży. Mimo, że wydatki z tym związane mogą być bardzo duże, nie zawsze będą stanowiły koszt uzyskania przychodu firmy. Kluczową kwestią jest tu rozstrzygnięcie, czy dany obraz jest dziełem sztuki.

Przedsiębiorcy bardzo często decydują się na zakup obrazu do swojego gabinetu jako element dekoracyjny biura sprzedaży. Mimo, że wydatki z tym związane mogą być bardzo duże, nie zawsze będą stanowiły koszt uzyskania przychodu firmy. Kluczową kwestią jest tu rozstrzygnięcie, czy dany obraz jest dziełem sztuki.

Ustawa o PIT definiuje koszty uzyskania przychodów jako koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. We wspomnianym przepisie nie są wymienione obrazy oraz działa sztuki jako wydatki nie stanowiące kosztu podatkowego. Jednak regulacje dotyczące tej kwestii można odnaleźć w innych przepisach.

Działa sztuki nie można amortyzować

Zgodnie z art. 22c ustawy o PIT amortyzacji nie podlegają działa sztuki i eksponaty muzealne. Tak więc przedsiębiorca, który nabył do swojego gabinetu obraz będący dziełem sztuki, nie będzie mógł zaliczyć w ciężar kosztów wydatków związanych z tym zakupem. Mimo, że dane dzieło sztuki będzie wpisane do ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa, nie będzie ono podlegało amortyzacji. W ustawie o PIT nie odnajdujemy jednak definicji działa sztuki.

Reklama

Można się jednak posłużyć definicją dzieła sztuki zawartą w ustawie o VAT, która definiuje dzieła sztuki jako między innymi obrazy, ręcznie zdobione produkty rzemiosła artystycznego, oryginalne sztychy, oryginalne rzeźby oraz posągi z dowolnego materiału wykonane przez artystę itp. Ponadto inny charakter mają dzieła sztuki zakupione w celach inwestycyjnych i dalszej odsprzedaży. W takiej sytuacji wydatki na ich nabycie będą zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich sprzedaży.

Obrazy dekoracyjne kosztem podatkowym o ile nie stanowią reprezentacji

Z kolei wydatki na zakup obrazów, których wartość nie przekracza 3500 zł, nie będących działami sztuki, a służących jako element dekoracyjny można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Potwierdzone jest to w stanowisku przyjętym przez dyrektora izby skarbowej w Poznaniu (ILPB3/423-743/09-2/JG) Reasumując, wydatki poniesione na zakup wyposażenia o charakterze dekoracyjnym (kwiaty w doniczce, akwarium, reprodukcja obrazu, dekoracyjny stroik) będą stanowić dla spółki koszty uzyskania przychodów (...) Jednocześnie nadmienia się, że gdyby opisane nakłady, ze względu na swoją okazałość, odbiegały od zwyczajowo przyjętych w danej branży i okolicy (bardziej ekskluzywne, wytworne), działania takie należałoby uznać za reprezentację i wydatki z tym związane nie stanowiłyby kosztów uzyskania przychodów (...)

Małgorzata Jawińska, księgowa

Tax Care S.A.
Dowiedz się więcej na temat: przedsiębiorcy | firma
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »