Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Jakie przywileje utraciły zakłady pracy chronionej?

www.gazetapodatkowa.pl - podatki, rachunkowość, prawo pracy, składki, zasiłki, emerytury, księgowość
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Pracodawcy coraz częściej rezygnują ze statusu zakładu pracy chronionej. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest postępujące ograniczanie przywilejów, które przysługiwały im z racji posiadanego statusu. Przy czym to jeszcze nie koniec zmian, bowiem kolejne czekają ich w nadchodzących latach.

Pracodawcy coraz częściej rezygnują ze statusu zakładu pracy chronionej
Pracodawcy coraz częściej rezygnują ze statusu zakładu pracy chronionej /© Panthermedia

czytaj również

Brak zwolnień podatkowych

Przede wszystkim część zakładów pracy chronionej z dniem 1 stycznia br. utraciła przysługujące im dotąd zwolnienia z opłacania podatków: od nieruchomości, rolnego i leśnego. Obecnie z takiego zwolnienia mogą korzystać tylko ci pracodawcy, u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi co najmniej 30% osób niewidomych lub psychicznie chorych, albo upośledzonych umysłowo zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Podmioty, które tego warunku nie spełnią, nie mogą korzystać ze zwolnień. Pracodawcy podnoszą, iż w związku z tym, że nie wszyscy osiągają wymagany wskaźnik, nie mogą z uzyskiwanych zwolnień zasilać zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON). To właśnie pochodzące środki z posiadanych ulg w dużej mierze były podstawą wpłat na ZFRON.

Obniżanie wpłat na PFRON

Wielu pracodawców zwraca uwagę, iż niekorzystne dla nich okazały się zmiany dotyczące możliwości dokonywania u nich zakupów obniżających wpłaty na rzecz PFRON. Obecnie, po wprowadzonych w styczniu br. zmianach, wpłaty mogą podlegać obniżeniu tylko z tytułu zakupu usługi, z wyłączeniem handlu, lub produkcji u pracodawcy zatrudniającego co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, który osiąga wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 30%. Przy czym chodzi tu o pracowników będących:

  • osobami niepełnosprawnymi zaliczonymi do znacznego stopnia niepełnosprawności lub
  • osobami niewidomymi, psychicznie chorymi albo upośledzonymi umysłowo lub osobami z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi albo epilepsją - zaliczonymi do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Te zakłady pracy chronionej, w których zatrudnienie osób niepełno­sprawnych nie utrzymuje się na podanym poziomie, nie mogą wystawiać zaświadczeń swoim kontrahentom uprawniających do obniżania obowiązujących ich wpłat na PFRON. W związku z tym zakłady pracy chronionej odnotowały spadek ilości zleceń. Pracodawcy podnoszą, też że chętnie zatrudniali by osoby niepełnosprawne ze szczególnymi schorzeniami, ale takich osób na rynku pracy po prostu brakuje.

czytaj również

Bez dofinansowań na emerytów

Zmiana, na którą szczególnie narzekają pracodawcy, weszła w życie z dniem 1 marca 2011 r. i spowodowała, że mniej chętnie zatrudniają oni niepełnosprawnych emerytów. Obecnie nie przysługuje bowiem miesięczne dofinansowanie na pracowników zaliczonych do umiarkowanego lub lekkiego stopnia niepełnosprawności, którzy mają ustalone prawo do emerytury.

Trudniej będzie uzyskać status ZPChR

Pracodawcy ze szczególnym niepokojem czekają na nadejście roku 2012. Z dniem 1 stycznia 2012 r. wejdą w życie przepisy zmieniające wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych, warunkujące uzyskanie statusu zakładu pracy chronionej. Obecnie o taki status może ubiegać się pracodawca prowadzący działalność gospodarczą przez okres co najmniej 12 miesięcy, zatrudniający nie mniej niż 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągający wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych przez okres co najmniej 6 miesięcy. Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych powinien wynieść:

1) co najmniej 40%, a w tym co najmniej 10% ogółu zatrudnionych muszą stanowić osoby zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, albo

2) co najmniej 30% niewidomych lub psychicznie chorych, albo upośledzonych umysłowo zaliczonych do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Od wspomnianej daty status zakładu pracy chronionej będzie przysługiwać m.in. tym pracodawcom, u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wyniesie co najmniej 50%, a w tym co najmniej 20% ogółu zatrudnionych będą stanowić osoby zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Drugi z opisanych wskaźników pozostaje bez zmian.

Stopniowemu obniżaniu w nadchodzących latach ulegnie również wysokość dofinansowań do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników (patrz tabela).

Szukasz pracy? Przejrzyj oferty w serwisie Praca INTERIA.PL

Wszystkie opisane zmiany, wymuszone przede wszystkim złą kondycją finansową PFRON, mogą doprowadzić do tego, że pracodawcy działający obecnie w ramach nadanego statusu zakładów pracy chronionej będą z niego rezygnować, decydując się na działalność w ramach tzw. otwartego rynku. Konsekwencją tego będzie zmniejszenie przywilejów, z jakich mogą obecnie korzystać ich pracownicy (możliwość uzyskania świadczeń z ZFRON czy opieki medycznej).

Wysokość dofinansowań do wynagrodzeń pracowników w latach 2011-2012


Stopnie niepełnosprawności

Zakłady pracy chronionej

Otwarty rynek

rok 2011

od I do VI 2012

od VII do XII 2012

rok 2011

od I do VI 2012

od VII do XII 2012

Znaczny

2.041,60 zł

2.169,20 zł

2.296,80 zł

1.429,12 zł

1.518,44 zł

1.607,76 zł

Umiarkowany

1.786,40 zł

1.595 zł

1.467,40 zł

1.250,48 zł

1.116,50 zł

1.027,18 zł

Lekki

765,60 zł

638 zł

574,20 zł

535,92 zł

446,60 zł

4.01,94 zł

Znaczny oraz specjalne schorzenie

2.552 zł

2.679,60 zł

2.807,20 zł

2.296,80 zł

2.411,64 zł

2.526,48 zł

Umiarkowany oraz specjalne schorzenie

2.296,80 zł

2.105,40 zł

1.977,80 zł

2.067,12 zł

1.894,86 zł

1.780,02 zł

Lekki oraz specjalne schorzenie

1.276 zł

1.148,40 zł

1.084,60 zł

1.148,40 zł

1.033,56 zł

976,14 zł


Podstawa prawna

Ustawa z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. nr 127, poz. 721)


autor: Marta Stefanowicz - Wasilewska
Gazeta Podatkowa nr 62 (790) z dnia 2011-08-04

GOFIN podpowiada

Źródło informacji:

Więcej o:
Nie,
praca chroniona,
przywileje,
zakład pracy chronionej,
niepełnosprawni,
Gazeta Podatkowa,
zakłady pracy chronionej

Kalkulator ustawowy

Data powstania zobowiązania*:

Data zapłaty zobowiązania*:

Rynek międzybankowy

 

Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (112)

Dodaj komentarz

~Robert -

Witam wszystkich. Czytalem wasze komentarze i moim zdaniem to zle robicie ze tak po chamsku krytykujecie pracodawcow ktorzy prowadza firmy zaklady pracy chronionych. Ja sam w takiej firmie pracuje i mam stopien umiarkowany ba stale nawet. Musze tu bronic pracodawcow bo pamietajcie ze duzo pracodawcych ktorzy zatrudniaja osoby niepelnosprawne jest dobrych i sa uczciwi. ja na takich trafilem. wyplate mam na czas bez proszenia sie przerwy dwie A jak jestem glodny to w kazdej chwili moge sobie idpoczac i sie najesc Moje zdanie jest takie ze jak do zlych osob aie trafia to nalezy na drugi dzien to zostawic i szukac czegos nowego a nie krytykowac bo to nie ladnie. Pamietajcie ze kazdy czliwiek zyje i ubiera sie jak chce, a takze bogaci jak chce. Nie piwinno to nikofo obchodzic jak ktos jest bogaty. zamiast intetesowac sie kims to czas sie za siebie wziac. Robert

~dd -

Niepełnosprawni sa sami sobie winni ze ich tak traktuja !!! Pracownicy z 2ga grupa pracuja po 14 godz na dobe, pracuja w nocy czesto sami na obiektach !!! Wiec kochani niepełnosprawni do ktorych i ja naleze zacznijmy sie sami cenic a beda nas inni doceniali:)

~chora -

Dla mnie to kest chore ze choryvh ludzi wywalaja do pracy a zdrowi nie maja powinni dac porzadme renty aby chorzy mogli godnie zyc i sie leczyc a nie nabijac dorobkiewiczom kieszenie zamiast im to niech dadza chorym

~mucha -

co wy pełnosprawni wiecie o osobach niepełnosprawnych jak ma sie stopien ale bez szans na rete i z czego mamy zyc?!

~niepełnosprawna -

Nie mam pojęcia kto wymyślił zakłady dla ludzi niepełnosprawnych osoby niepełnosprawni są wykorzystywani jak osoba niepelnosprawna może mieć przeszło 70 pokoi do sprzątania to jest tylko jeden przykład a jeśli jużktoś ma lekki stopień niepełnosprawnośći to już nie chca zakłady pracy przyjmować bo z takiego pracownika pracodawca nie ma korzyśći niepełnosprawni robią za grosze a pracodawcy się bogacą że nikt się za to nie weżmie i nie utrze nosy pracodawcą przecież te pieniądze należą się ludzim którzy ciężko pracują a nie tym którzy uganiają się za przetargami państwo polskie nabija portfele pracodawcom a nie ludziom chorym niech ktoś się za to wreszcie weżmie

~EMI078 -

hej jak masz grupe to siedz w domu a nie zabierasz kawałek chleba zdrowemu!!!!!!! przez was powstaly zaklady chronione a wy jelenie dajecie im taka kase!!!!!!

~chlopek -

ludzie nienarzekajcie tylko wescie sie za dzialanie aby sie niedac wykorzystac za komuny podwyrzke zropili zywnosci smieszne grosze wszyscy strajkowali teraz robia rzadzacy to co chca i cisza /zadroszcze grecji ze tak ludzie potrafia sie zjednoczyc i niepozwalaja odeprac sobie godnego zycia mysle ze polacy tylko umieja bohatersko umierac tylko

~sanra skrzypczak -

co i komu daje prawo do traktowania ludzi niepełnosprawnych i zabierania tym ludziom prawa do godnegożycia i jak można traktować tych ludzi jak zużyte zabawki i jak zużyty złom.dlaczego tak wszyscy zdrowi ludzie myślą że jak są bogaci i mają swoje firmy to mają prawo zepchnąć na boczny tor osoby niesłyszące osoby głuchonieme zabierając im możlwość zapracowania na kawałek chleba a szczególnie i przede wszyskim dotyczy to tych którzy jako bezdomni lądują w schronisku dla bezdomnych na nowych sadach ja mam tam głuchego brata który bezkutecznie stara sie znależć pracę by wyjść z bezdomnośći a ostani pracodawca traktuje go jak zabawke i bierze go do pracy kiedy chce a tak to daje chętniej pracę alkocholikom którzy słytszą i sami sobie poradzą pozdrawiam

~KUBA -

ZAKŁADY PRACY CHRONIONEJ TO JEST TWÓR NABIJAJĄCY KASĘ PROWADZĄCYM TAKI ZAKŁAD .LUDZIE CHORZY TYRAJĄ CIĘŻKO FIZYCZNIE JAK I W OCHRONIE OD 12 godz. do 24 godz i to ma być zakład pracy chronionej to jest paranoja draństwo, z lekkim stopniem w ogóle nie zatrudnią bo mają małe ulgi.STARY DZIADEK TELEPIE SIĘ NA BRAMIE ZAKŁADY NA KURTCE MA WYPISANE OCHRONA , ZAŁOSNE A ZARAZEM ŚMIESZNE

~-ZAWIEDZIONA_ -

TO ŚWIĘTA RACJA!!!CZYSTY WYZYSK!!!MÓJ MAŻ PO 12-LATACH PRACY W ZAKŁADZIE CHRONIONYM .. EZT-SOSNOWIEC .NIENAGANNEJ PRACY ZOSTAŁ ZWOLNIONY Z POWODU,PRZEGRANIA PRZEZ ZAKŁAD PRACY PRZETARGU....I Z POWODU TAK MU NAPISALI "UTRATY STANOWISKA PRACY"!!!!!!!! OD 1 MAJA NIE PRACUJE,BO MA 3 GRUPĘ JEST RENCISTA...I JAK TU Z TEJ RENCINY WYŻYĆ???? OBDZWONILIŚMY PRAWIE WSZYSTKIE FIRMY I PRZYJMUJĄ TYLKO Z DRUGĄ GRUPĄ....TO JEST CHORE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! PRÓBOWALIŚMY W MOPSIE ZAŁATWIĆ DRUGA GRUPĘ...NIC Z TEGO PRZYZNALI MU TRZECIĄ!!!!!!!!!JAK TU ŻYĆ???