Korzystanie ze split paymentu zmusi małe przedsiębiorstwa do założenia kont firmowych

Od 1 lipca firmy rozliczające VAT będą mogły korzystać z mechanizmu podzielonej płatności (split payment). To nowe narzędzie, które z jednej strony ma pomóc przedsiębiorcom w rozliczaniu VAT, a z drugiej - chronić Skarb Państwa przed oszustwami podatkowymi.

Dwa rachunki

W przypadku korzystania z mechanizmu podzielonej płatności kwota netto należności i kwota VAT będą księgowane osobno. Na firmowym koncie bankowym przedsiębiorcy będą widoczne dwa rachunki: bieżący oraz przeznaczony do księgowania kwot VAT.

Aby korzystać z mechanizmu podzielonej płatności, będzie trzeba mieć konto firmowe

"Warto pamiętać, że po 1 lipca firma wysyłająca przelew do odbiorcy, od którego kupuje jakiś towar albo jakąś usługę, będzie musiała podać wszystkie dokładne dane tego odbiorcy [...], a także wysyłaną kwotę podatku VAT.

Tu ważna uwaga: przedsiębiorstwa, które nie mają kont firmowych (dotyczy to głównie osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą), nie będą mogły przyjmować tych przelewów, ponieważ banki nie dostosują indywidualnych rachunków do mechanizmu podzielonej płatności" - mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy w Credit Agricole.

Reklama
infoWire.pl
Dowiedz się więcej na temat: podzielona płatność | optymalizacja podatkowa | VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »