Nowe ulgi dla przedsiębiorców

- Jeszcze w tym roku przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z ulgi w postaci jednorazowego rozliczenia nakładów inwestycyjnych do kwoty 100 tys. zł rocznie, wprowadzonej przez zmienione ustawy o PIT i o CIT - poinformowali przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju w trakcie panelu na temat ułatwień dla biznesu podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Do skorzystania z nowej ulgi uprawnionych będzie ponad 1,3 mln przedsiębiorców, głównie z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Zdaniem podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, Pawła Gruzy, to bardzo ambitna inicjatywa. - To odwaga w kreowaniu przepisów podatkowych proinwestycyjnych, pro mały biznes - ocenił. Przypomniał, że Ministerstwo Finansów jest bardzo aktywnie zaangażowane w uszczelnianie systemu podatkowego.

Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców podkreślił, że polska gospodarka zależy od małych i średnich przedsiębiorstw, które tworzą 2/3 polskiego PKB i zatrudniają 70% Polaków.

Reklama

- Jeżeli polska gospodarka w większości opiera się na małych i średnich przedsiębiorstwach i chcemy, by te małe i średnie doganiały duże, to trzeba im nieco pomóc nieść te ciężary - powiedziała Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Jadwiga Lesisz zwróciła uwagę na fakt, że nowo wprowadzone ulgi zachęcają do inwestowania. - Biorąc pod uwagę obowiązujące do tej pory przepisy, uwzględniające zasady amortyzacji, wpisanie w tej chwili w koszty jednorazowo do 100 tys. zł to duża korzyść - tłumaczyła. - Liczymy, że to będzie też zachęta dla przedsiębiorców do składania do PARP wniosków o dofinansowanie prac badawczo-rozwojowych - dodała.

Wiceminister Emilewicz podkreśliła, że to kolejny element, który ma pobudzić przedsiębiorczość. - Ta ulga dotyczy wszystkich przedsiębiorców, również tych, który wcześniej korzystali z innych form dofinansowania - wyjaśniła. - Myślę, że te rozwiązania zmierzają w najlepszą stronę. Jesteśmy gotowi, by te ulgi jeszcze pogłębiać. Na pewno do tych, którzy mówią, że dziś nie ma na rynku łatwych pieniędzy na wymianę parku maszyn, mówimy: tak - nie ma takich środków np. w programach europejskich, stąd ulgi podatkowe, bo to one mają tę lukę uzupełnić - dodała.

Centrum Prasowe PAP

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »