Od zniszczenia towaru też może powstać obowiązek wykazania VAT należnego - wyrok WSA

Podatnik, który wyprodukuje towar, a następnie zniszczy go na zlecenie zamawiającego za wynagrodzeniem, powinien wykazać VAT należny tak jak przy odpłatnej dostawie towaru.



Podatnik, który wyprodukuje towar, a następnie zniszczy go na zlecenie zamawiającego za wynagrodzeniem, powinien wykazać VAT należny tak jak przy odpłatnej dostawie towaru.

Reklama

(wyrok WSA w Łodzi z 11 grudnia 2013 r., sygn. akt I SA/Łd 1152/13 - orzeczenie nieprawomocne)

W sprawie rozstrzyganej przez WSA chodziło o ustalenie, czy w przypadku zniszczenia za wynagrodzeniem wyprodukowanego towaru, na zlecenie zamawiającego, należy uznać, że mamy do czynienia z dostawą towaru, podlegającą opodatkowaniu VAT, czy też otrzymane z tego tytułu wynagrodzenie od kontrahenta należy potraktować jako odszkodowanie, niepodlegające opodatkowaniu VAT.

Spółka produkowała opakowania. Zdarzało się, że kontrahent wycofywał się z zamówienia uznając, że tych opakowań już nie potrzebuje. Wówczas spółka - na zlecenie kontrahenta - niszczyła zamówione przez niego opakowania, a kontrahenta obciążała kosztami związanymi z ich wyprodukowaniem. Spółka uznała, że w takich sytuacjach otrzymane od kontrahenta wynagrodzenie nie jest zapłatą za dostawę towarów czy świadczenie usług i nie podlega opodatkowaniu. Powinno być zatem udokumentowane notą księgową (a nie fakturą). Zniszczenie opakowań oznacza bowiem, że kontrahent nie uzyskuje korzyści. Nie może także korzystać z opakowań ani nimi rozporządzać. Nie otrzymuje również ekwiwalentnego świadczenia od spółki.

Organ podatkowy uznał jednak, że otrzymanego od kontrahenta wynagrodzenia nie można potraktować jak odszkodowania. Zniszczenie opakowań na zlecenie zamawiającego stanowi zatem czynność opodatkowaną VAT, a to oznacza, że czynność ta powinna być przez spółkę udokumentowana fakturą. Podobnie uznał również WSA, który sprawę tę rozstrzygał. W uzasadnieniu wyroku czytamy:

"(…) sąd doszedł do przekonania, że zarówno w sytuacji, gdy wnioskodawca dostarcza towar zamawiającemu, jak i wówczas, gdy ów towar niszczy na jego polecenie, ma miejsce dostawa towarów za wynagrodzeniem. W obu sytuacjach zamawiający otrzymuje opakowania do swojej dyspozycji - opakowania są przechowywane przez wnioskodawcę. Od decyzji zamawiającego zależy, czy odbierze opakowania i wykorzysta do własnych celów gospodarczych, czy zleci ich unicestwienie. (…)"

Ostatecznie sąd uznał zatem, że wyprodukowanie, a następnie zniszczenie towarów na zlecenie zamawiającego, za wynagrodzeniem, należy uznać za odpłatną dostawę towarów, którą należy udokumentować poprzez wystawienie faktury.


Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych Nr 11 z dnia 2014-04-10

GOFIN podpowiada

Dowiedz się więcej na temat: WSA | Gofin.pl | fiskus | VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »