Ponad 230 tysięcy firm zostanie w tym tygodniu wykreślonych z CEIDG

Ponad 230 tysięcy firm zostanie w tym tygodniu wykreślonych z rejestru przedsiębiorców. Rząd rusza z aktualizacją Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Kto do ostatniej soboty nie zadbał o to, by w jego wpisie w CEIDG był numer PESEL, zostanie wykreślony.

W pierwszej kolejności z rejestru CEIDG wykreślane będą firmy, które nie mają podanych żadnych danych identyfikacyjnych: adresu albo imienia i nazwiska właściciela firmy.

W bazie CEIDG jest około 2 milionów wpisów, z czego 230 tysięcy jest niekompletnych. Zapewne to firmy dawno już niedziałające. Przez ostatnie dni głośno było o tym, że rząd domaga się uzupełnienia danych. Przedsiębiorcy masowo chodzili do urzędów. Większość z nich miało podany komplet danych. Uzupełnienia wymagało raptem 100 wpisów.

Teraz wpisy niekompletne zostaną usunięte do końca tygodnia.

Reklama

Zawsze jednak można poprosić w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii o przywrócenie wpisu. Resort przypomina, że dzięki rozwiązaniom zawartym w Konstytucji Biznesu, nawet w przypadku wykreślenia z rejestru z powodu braku PESEL, przedsiębiorca może w łatwy sposób kontynuować prowadzenie działalności gospodarczej. Wystarczy złożyć nowy wniosek o wpis wskazując datę rozpoczęcia działalności gospodarczej (można podać datę wsteczną).

Co mają zrobić przedsiębiorcy?

Jeśli Twoja firma była założona przed 1 stycznia 2012 roku i została przeniesiona do CEIDG z gminnej ewidencji - upewnij się, że na wpisie znajduje się numer PESEL. Jeśli go na nim nie ma - możesz go uzupełnić.

Znajdź swój wpis w bazie przedsiębiorców i zobacz w historii wpisu, czy składałeś jakieś wnioski po 1 stycznia 2012 roku. Jeśli tak - już uzupełniłeś PESEL i nie musisz nic robić.

Jeżeli nie składałeś wniosków po 1 stycznia 2012 roku, znajdź swój wpis w bazie przedsiębiorców i zobacz, czy pod statusem działalności jest informacja "wpis nie przeszedł weryfikacji, przyczyna: braku numeru PESEL". Jeśli jest - udaj się do dowolnego urzędu gminy, żeby uzupełnić dane.

Nie możesz znaleźć wpisu lub nie składałeś żadnych wniosków przez CEIDG? Udaj się do dowolnego urzędu gminy, gdzie urzędnik odnajdzie Twój wpis i sprawdzi, czy jest na nim PESEL. Jeśli go nie ma - od razu przyjmie od Ciebie wniosek o zmianę, na którym uzupełnisz brakujące dane.

Zawsze możesz sam sprawdzić swoje dane we wpisie zakładając konto w CEIDG. Do założenia konta wymagane jest posiadanie profilu zaufanego ePUAP lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Co jeśli nie uzupełniłeś numeru PESEL do 19 maja 2018 roku?

Po tym terminie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii rozpocznie usuwanie wpisów, które nie posiadają numeru PESEL. Usuwanie rozpocznie się od wpisów posiadających szczątkowe dane, które uniemożliwiają identyfikację przedsiębiorcy.

Jeżeli jednak zostaniesz wykreślony z CEIDG, będziesz mógł dokonać nowego wpisu w CEIDG wskazując faktyczną datę rozpoczęcia działalności gospodarczej, może to być także data wsteczna. Jest też możliwość sprostowania wpisu przez Ministra Przedsiębiorczości i Technologii (wniosek należy kierować na adres: Plac Trzech Krzyży 3/5, 00-507 Warszawa.)

UWAGA!

Wszelkie czynności związane z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) - prowadzonej przez Ministra Przedsiębiorczości i Technologii są BEZPŁATNE.

Do wszystkich przypadków oferowania wpisu do rejestru przedsiębiorców za opłatą należy podchodzić ze szczególną ostrożnością gdyż są to oferty komercyjne. Często oszukańcze.

Krzysztof Berenda

RMF FM
Dowiedz się więcej na temat: wpisy | PESEL | działalność gospodarcza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »